Bieganie zimą – jak się przygotować?

Kategoria: Blog

Czy jesteś jednym z tych niedzielnych biegaczy, którzy z chęcią wyskakują pobiegać w letnie, słoneczne poranki, ale są stanowczo mniej chętni, gdy zdarzy się mżawka? Kiedy nadchodzi zima, zmobilizowanie się do wyjścia z domu staje się jeszcze trudniejsze. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, by zimowe bieganie było przyjemne i efektywne. Przeczytaj nasz poradnik i już dziś rozpocznij zimowe treningi!

 

Oto 5 zasad dobrego przygotowania do zimowych przebieżek:

1. Przygotuj twarz i dłonie na zimno

Użyj tłustego, chroniącego przez mrozem kremu do twarzy i pomadki ochronnej do ust (warto mieć ją przy sobie). Zimne powietrze jest bardzo suche, a światło słoneczne odbija śnieg, wzmacniając działanie promieni UV. Pokryj więc odsłoniętą skórę porządnym filtrem przeciwsłonecznym.

2. Nałóż trzy warstwy ubrań

Wewnętrzna warstwa powinna odprowadzać pot i przylegać do skóry. Wybierz materiał syntetyczny lub jedwab. Ta warstwa powinna zapewniać uczucie suchości i nie powodować zadrapań na skórze. Unikaj bawełny, ponieważ będzie ona zatrzymywać wilgoć, która szybko zacznie cię ochładzać.

 

Środkowa warstwa zapewnić powinna ciepło. Wybierz materiał, który utrzyma ciepło w ciele, bez zatrzymywania wilgoci – na przykład polar. Eksperymentuj, aby określić, jak gruba powinna być ta warstwa, w zależności od temperatury w twoim obszarze.

 

Warstwa zewnętrzna powinna zapewniać ochronę przed wiatrem i wilgocią. Powinna być również łatwa do rozpinania i zdejmowania, jeśli zrobi się zbyt ciepło. Lekka wiatrówka to dobry wybór, bowiem jeśli chcesz ją zdjąć, możesz związać ją wokół talii.

3. Noś odblaskową odzież lub odblaski

Kurtki w typie wiatrówki coraz częściej wyposażone są w odblaskowe paski, ale ponieważ kurtkę zdarza się zdjąć, zaopatrz się także w opaski na nadgarstki i kostki . Możesz również zdecydować się na odblaskowe gadżety lub kamizelkę.

 

Zimą mniej promieni społecznych dociera do powierzchni ziemi. Nie tylko po zmroku, ale też rano i o zmierzchu, w pochmurny dzień lub podczas niespodziewanej mżawki, jesteś bardzo słabo widoczny. Nawet jeśli trasa twojego codziennego biegu przebiega tylko po chodniku, powinieneś brać pod uwagę różne nieplanowane okoliczności, na przykład wypadek samochodowy. Zawsze możesz znaleźć się na trasie na przykład roweru.

 

Na szczęście, odblaski dla dorosłych nie są już uważane za zbędną fanaberię, dlatego kupisz je w każdym sklepie sportowym. Więcej o odzieży odblaskowej przeczytasz tutaj.

4. Utrzymuj nogi w cieple

Termiczne rajstopy biegowe mogą zastąpić wszystkie trzy warstwy ochronne. Znajdź parę z syntetycznych włókien, które odprowadzają wilgoć, ale nadal zatrzymują ciepło i mają zewnętrzną powłokę, odpychającą wodę. W innym wypadku postaw na dwie warstwy – wewnętrzną, trzymającą ciepło, i zewnętrzną, wodoodporną.

5. Wybierz wodoodporne buty o dobrej przyczepności

Twoje buty powinny zapewniać dodatkową przyczepność podczas biegania na oblodzonej lub wilgotnej drodze. Buty do biegania mają głębszy bieżnik, który zapewnia większą stabilność. Jeśli w twojej okolicy pada dużo śniegu, do butów dodaj kolce, które możesz przyczepić do podeszwy. Buty koniecznie powinny być wodoodporne. Warto, by miały też oddychające wkładki, odprowadzające wilgoć.

 

Tak wyposażony, z pewnością docenisz uroki zimowego biegania. Jeśli uda ci się złapać błysk światła dziennego, dostaniesz zastrzyk bardzo potrzebnej witaminy D. Świeże powietrze pomoże również złagodzić skutki jesienno-zimowej chandry. Możesz nawet stwierdzić, że bieg zimowy pomaga Ci zwiększyć wytrzymałość – w niższych temperaturach jesteśmy mniej podatni na zmęczenie niż w upale. A co najlepsze, możesz mieć praktycznie cały park dla siebie!