Odblaski do biegania – które wybrać?

Kategoria: Blog

Chłodniejsze dni i ciemne popołudnia nie oznaczają, że musisz zamknąć się w domu i zrezygnować z joggingu czy spacerów. Do zimowego biegania warto się jednak odpowiednio przygotować. Po zmroku wszyscy widzimy gorzej, zmienia się nasze wyczucie odległości i poczucie równowagi. Dlatego zanim wybierzesz się na dłuższe dystanse, poświęć chwilę czasu na zaplanowanie bezpiecznej trasy i skompletowanie niezbędnych akcesoriów.

 

Znaczenie ma zarówno ciepła, odpowiednio przewiewna garderoba, jak i bezpieczeństwo. W tym przypadku neonowe i odblaskowe kolory to coś więcej niż moda – to konieczność. Nawet jeśli biegasz tylko po dobrze oświetlonych chodnikach, powinieneś zadbać o to, by być dobrze widocznym dla kierowców, rowerzystów, pieszych i innych biegaczy.

 

Na szczęście ostatnie lata przyniosły prawdziwy rozkwit rynku odblasków dla dorosłych, które doskonale nadają się na trening. Oferta dla biegaczy jest dziś bardzo szeroka. Podpowiadamy, jak wybrać odblaski do biegania, które nie utrudniają treningu, a jednocześnie wyraźnie zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Odblaskowa odzież

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kurtek do biegania wykonanych w całości z odblaskowego materiału lub mających odblaskowe wstawki. Dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, zadowolą nawet największego estetę. Wodoodporna wiatrówka jest dobrym sposobem na utrzymanie ciepła podczas wieczornego lub zimowego biegania. Minusem jest to, że jeśli pod wpływem gorąca zdejmiesz ją i przewiążesz w pasie, odblaski mogą stać się mniej widoczne. Podczas biegania skupiamy się na pokonanym dystansie, pogrążamy się w myślach lub słuchamy muzyki, więc łatwo zapomnieć o sprawdzeniu, czy  na pewno jesteśmy widoczni, zwłaszcza z tyłu.

Opaski samozaciskowe

Samozaciskowe opaski odblaskowe są chyba najpopularniejszą formą gadżetów odblaskowych. Można je założyć na nadgarstek, na kostkę lub na dowolny pasek, na przykład przy sportowej nerce. Do tego opaski takie są niedrogie i występują w wielu miłych dla oka kolorach. O opaskach odblaskowych szerzej pisaliśmy tutaj .

Szelki odblaskowe

Kamizelka odblaskowa podczas biegania może się nie sprawdzić ze względu na to, że niezbyt dobrze odprowadza ciepło. Znakomitą alternatywą będą szelki odblaskowe  o regulowanej długości, które, dobrze dopasowane do ciała, nie będą nam przeszkadzać, jednocześnie zwiększając naszą widoczność.

Saszetka lub nerka

Trudno biega się z torebką, niemniej, większość z nas potrzebuje niewielkiej kieszonki, przylegającej do ciała saszetki lub małej torby typu nerka, by schować choćby klucze czy kartę kredytową. Dobrze jest więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i sprawić sobie saszetkę z odblaskowymi elementami. W tej kategorii umieściliśmy także pokrowce na komórkę, zwykle zakładane na ramię. Wśród nich znajdzie się wiele takich z elementami odblaskowymi zmniejszającymi ryzyko wypadku.

O innych odblaskach na trening pisaliśmy na blogu tutaj

 

Biegając w nocy lub wieczorem, powinieneś surowo przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Unikaj mało uczęszczanych tras, informuj znajomych, którędy i o której planujesz biegać, a najlepiej – znajdź sobie towarzystwo. Nic tak nie motywuje, jak wspólne bieganie!