Jak przygotować rower do sezonu? Sprawdziliśmy to!

Kategoria: Blog

Na horyzoncie widać już pierwsze oznaki wiosny, najwyższa pora zacząć przygotowania do sezonu. Zanim wyruszymy w trasę, powinniśmy upewnić się, czy nasz rower, aby na pewno jest sprawny. Przynajmniej raz do roku należy wykonać dokładny jego przegląd. Podpowiadamy, jak samemu przygotować rower do sezonu, by uniknąć niemiłych niespodzianek na trasie.

Przegląd roweru – co trzeba zrobić?

Jeżeli na koniec zeszłorocznego sezonu rowerowego jednoślad był w dobrym stanie technicznym, najprawdopodobniej nie będziesz mieć dużo pracy. Tak czy inaczej, czeka Cię konserwacja roweru, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, a później możesz wyruszyć w swoją pierwszą w tym roku przejażdżkę.

Czyszczenie roweru

Rower, który przez ostatnie miesiące stał w garażu, wymaga odświeżenia. Jak wyczyścić rower? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne szczotki do mycia roweru, które pozwolą dotrzeć w każdy jego zakamarek i wydobyć z niego brud. Wybór szczotek do czyszczenia roweru jest duży, a każda z nich jest tak wyprofilowana, aby umożliwić dokładne umycie każdego z jego elementów.

Regulacja przerzutek w rowerze

Przerzutki są jednym z najważniejszych elementów w rowerze i to od nich tak naprawdę zależy praca całego napędu. Zabrudzone ciężko chodzą i odbierają całą przyjemność z jazdy. Zatem pierwsze co należy zrobić, to dokładnie wyczyścić przerzutki. Naszej uwadze nie powinny też umknąć pancerze od przerzutek i hamulców oraz linki – jeśli zauważymy, że są mocno zabrudzone lub zardzewiałe, prawdopodobnie konieczna będzie ich wymiana. Postawmy na dobrej jakości przewody, najlepiej takie wykonane ze stali nierdzewnej, które będą trwalsze i bardziej odporne na intensywną eksploatację.

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Jazda na zbyt niskim ciśnieniu w oponach jest nie tylko uciążliwa, ale przede wszystkim naraża opony na zniszczenie, a dętkę na przebicie. Jakie ciśnienie w rowerze będzie idealne? W praktyce jest tak, że niższe ciśnienie gwarantuje lepszą przyczepność i zapewnia wyższy komfort jazdy, z kolei wyższe sprawia, że każde wjechanie w dziurę jest dla nas mocno odczuwalne. Małą podpowiedź producenta dotyczącą właściwego ciśnienia w oponie znajdziesz na boku każdej z nich. Trzymaj się tych wskazówek, a dzięki temu opony będą Ci długo służyć.

Smarowanie łańcucha

Przygotowanie roweru do sezonu obejmuje też ocenę stanu i ewentualną konserwację łańcucha. Jeśli już na pierwszy rzut oka łańcuch nie nadaje się do dalszego użytku, nie pozostaje nam nic innego jak wymienić go na nowy. W innym wypadku można wyczyścić go przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego rozpuszczalnika. Kolejnym krokiem jest dokładne nasmarowanie łańcucha.

Akcesoria na rower – co warto mieć?

Skoro wiesz już, jak dbać o rower, sprawdź, w co musisz się zaopatrzyć, zanim wyruszysz w trasę. Odblaski dla rowerzystów to małe, niepozorne gadżety, które zajmują mało miejsca i niewiele kosztują, a mogą uratować życie.

Niekwestionowanym liderem w kategorii odblasków jest kamizelka odblaskowa na rower. Dlaczego? Cała wykonana jest z odbijającego światło materiału, dzięki czemu ubranego w nią rowerzystę trudno jest przeoczyć.

Kamizelka odblaskowa rowerowa nie każdemu musi jednak przypaść do gustu. Osobom preferującym odblaski, których nie trzeba zakładać na siebie, mogą spodobać się rękawy odblaskowe na rower. Alternatywą dla kamizelek są też samozaciskowe odblaskowe opaski na ramię lub odblaskowe worki na plecy.

 

Choć noszenie odblasków jest obowiązkowe jedynie w terenie zabudowanym, to przecież zakładamy je nie dlatego, by uniknąć mandatu, lecz by zwiększyć swoją widoczność na drodze. Dlatego już teraz odwiedź stronę kamizelkiodblaskowe.com.pl i wybierz odblaskowe gadżety dla siebie, które będą towarzyszyć Ci w nadchodzącym sezonie podczas rowerowych eskapad i nie tylko.