Odblaski dla rowerzystów za granicą – kiedy są wymagane?

Kategoria: Blog

Wycieczki rowerowe to sport, któremu z przyjemnością oddaje się coraz większa liczba Polaków. Niektórym nie wystarczają już krajowe trasy – chętnie więc decydują się na dłuższe wyprawy, na przykład do sąsiednich krajów. Czy jednak jesteśmy świadomi tego, jakie przepisy tam obowiązują? Czy rowerzysta w Niemczech lub Czechach musi nosić kamizelkę odblaskową? Podpowiadamy!

Odblaski rowerowe – przepisy w Polsce

W Polsce każdy rowerzysta musi mieć na stałe zamontowany na rowerze odblask rowerowy tylny w kolorze czerwonym. Poza tym w warunkach ograniczonej widoczności (np. w nocy) powinien mieć również jedno czerwone światło tylne oraz jedno przednie światło w kolorze białym lub żółtym. Teoretycznie w dzień nie są one niezbędne, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy pogoda się zepsuje – zacznie padać lub szybciej zrobi się ciemno – lepiej więc mieć je zamontowane na stałe. (Więcej o obowiązkowym oświetleniu roweru napisaliśmy tutaj).

Jeśli zaś chodzi o elementy odblaskowe, takie jak odblaski rowerowe na szprychy, to nie są one obowiązkowe. Z pewnością jednak poprawiają widoczność roweru, warto więc się na nie zdecydować. Dobrym pomysłem są także rękawy odblaskowe na rower.

Czy odblaski na rowerze są obowiązkowe za granicą?

Przepisy dotyczące elementów odblaskowych u naszych sąsiadów są zróżnicowane. Warto jednak się z nimi zapoznać  przed wyjazdem, by nie zostać zaskoczonym kontrolą lokalnych służb mundurowych i…  mandatem.

Na Słowacji na przykład każdy rowerzysta musi wyposażyć się w odblaski rowerowe zarówno na koła, jak i na pedały. Jeśli rower jest prowadzony, jego właściciel musi nosić kamizelkę odblaskową. Musi ją założyć także wtedy, gdy widoczność jest ograniczona.

W Czechach również koła i pedały muszą być wyposażone w elementy odblaskowe. Każdy rower powinien mieć również przedni odblask rowerowy w kolorze białym oraz czerwony odblask rowerowy tylny. Sam rowerzysta nie jest zobowiązany do noszenia odblasków.

W Niemczech rower musi posiadać jedno światło odblaskowe z przodu oraz paski odblaskowe na bokach opon. W odblaski musza być wyposażone także pedały. Prawo nie wymaga od rowerzystów noszenia dodatkowych odblasków.

Zgodnie z litewskimi przepisami kamizelki odblaskowe dla rowerzystów są obowiązkowe. Dodatkowo rower musi być wyposażony w czerwony odblask tylny oraz pomarańczowe reflektory po obu stronach.

Kamizelka odblaskowa dla rowerzysty – dlaczego warto ją mieć?

Wśród naszych sąsiadów kamizelka odblaskowa dla rowerzystów obowiązkowa jest jedynie na Litwie oraz na Słowacji (gdy panuje kiepska widoczność). Dlaczego jednak warto mieć ją zawsze ze sobą?

Kamizelka ma największą ze wszystkich odblasków powierzchnię odbijającą światło, a to powoduje, że jest najlepiej widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego. Mamy więc większe szanse, że w przypadku złej pogody czy słabej widoczności kierowca samochodu nas zauważy i zdąży wyminąć lub też zahamować. Kamizelkę odblaskową dobrze zastąpią również odblaskowe szelki czy też na przykład odblaskowe czapki – jednak tylko wtedy, gdy ma ona stanowić wyposażenie dodatkowe, a nie obowiązkowe. Jakie jeszcze odblaski sprawdzą się u rowerzystów. Więcej przykładów opisaliśmy w tym artykule.

Przepisy dotyczące odblasków dla rowerzystów różnią się w poszczególnych krajach Europy. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli są mniej restrykcyjne, montowanie odblasków na rowerze oraz zakładanie ich na siebie wciąż jest rozsądną decyzją – nie wpłynie to na komfort jazdy, a z pewnością przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa.