Odblaski na rower – już teraz przygotuj się na wiosnę!

Kategoria: Blog

Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy dwóch kółek przygotowują swoje rowery na nadejście wiosny i odliczają dni do pierwszych przejechanych w tym roku kilometrów. Dobry sprzęt to jednak nie wszystko – każdy rowerzysta powinien również zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto więc, by wyposażył się w zestaw gadżetów odblaskowych. Które się sprawdzą najlepiej?

Odblaski dla rowerzystów – czy są potrzebne?

Sport to zdrowie – wiedzą o tym wszyscy, także osoby poruszające się na rowerze. Popularność tego środka transportu jest coraz większa, ponieważ coraz więcej ludzi zwraca uwagę na kondycję i docenia zalety jazdy rowerem. To bardzo dobra informacja, która cieszy i zachęca innych do aktywności. W walce o zdrowie nie zapominajmy jednak o tym, co może nam je zabrać.

Wybierając się na wycieczkę rowerową, warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy. Wypadki drogowe z udziałem rowerzystów zdarzają się niestety bardzo często, zwłaszcza w sezonie wiosna-lato. Warto pamiętać, że od 2015 roku wszyscy piesi (a za takich uważani są również rowerzyści czy rolkarze) poruszający się po zmroku poza  terenem zabudowanym mają obowiązek nosić odblaski. Ich brak grozi nie tylko mandatem, ale również wypadkiem. Łatwo bowiem może zdarzyć się, że przy niesprzyjającej pogodzie kierowca auta nie zauważy jadącego przed nim roweru.

Z tego powodu warto, byśmy zainwestowali w rozwiązania, które sprawią, że staniemy się lepiej widoczni na drodze.

Jakie odblaski dla rowerzystów?

Kamizelka odblaskowa

Dla rowerzystów polecane są gadżety odblaskowe, dzięki którym rower będzie widoczny również dla innych pojazdów poruszających się po drodze. Najpopularniejszą z propozycji jest kamizelka odblaskowa  dla dorosłych, chociaż możemy wybierać spośród bogatej oferty specjalistycznych sklepów. Jednak to właśnie kamizelki odblaskowe  dla rowerzystów mają największą powierzchnię odblaskową, a tym samym są najlepiej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Opaska odblaskowa z diodą LED

Wygodę użytkowania zapewnia także opaska odblaskowa LED na rower. Opaski zapinane są na rzep i posiadają opcję włączenia światła LED za pomocą odpowiedniego przycisku. Koszt takiej opaski waha się w granicach kilku złotych.

Rękaw odblaskowy na rower

Rękawy odblaskowe na rower to wygodne rozwiązanie i niezbędne wyposażenie każdego miłośnika kolarstwa. Mocowany na rzep gadżet można łatwo założyć na ramę roweru. Wykonany jest z wytrzymałego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału, nie trzeba go więc zdejmować – a to z kolei zmniejsza ryzyko, że zapomnimy go ze sobą zabrać na wycieczkę.

Szelki odblaskowe

Jeśli nie lubimy nosić kamizelki, dobrze sprawdzą się również odblaskowe szelki. Mają mniejszą powierzchnię świecenia, ale nadal są duże, z pewnością więc zostaną dostrzeżone przez kierowców. Dostępne są w dwóch kolorach: pomarańczowym i żółtym. To produkt, który cieszy się też sporym zainteresowaniem motocyklistów.

Czym jeszcze można zastąpić kamizelkę odblaskową. Więcej propozycji opisaliśmy tutaj.

Odblaski a bezpieczeństwo

Odblaski dla rowerzystów powinny być dla nas priorytetem i pierwszą inwestycją, jakiej dokonamy, zanim wsiądziemy na rower. Gadżety odblaskowe nie są drogie, więc nie musimy martwić się o duże obciążenie domowego budżetu. Nie zapominajmy też, że produkty te mają przyczynić się do ochrony naszego życia – dlatego nie myślmy o nich w kategorii przymusu.

Z gadżetów odblaskowych może korzystać cała rodzina i pożyczać je sobie wzajemnie w zależności od tego, która z osób planuje wsiąść na rower. Jeśli bardzo często korzystamy z roweru, odblaski na rower powinniśmy nosić ze sobą zawsze w torebce czy plecaku. Drobne gadżety nie zajmują wiele miejsca, a mogą uratować nasze życie i zdrowie.