Odblaskowe ubrania – bądź zawsze widoczny!

Poruszanie się po drodze po zmroku bywa niebezpieczne. Złe warunki atmosferyczne mogą utrudnić widoczność, przez co kierowca zauważy pieszego dopiero w ostatniej chwili, a czas na podjęcie właściwej reakcji drastycznie się skróci. Dlatego piesi poza terenem zabudowanym mają obowiązek nosić odblaski.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych niezależnie od wieku, którzy poruszają się po drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym. Obowiązek ten nie dotyczy pieszych poruszających się po drogach specjalnie dla nich wyznaczonych, co wcale nie oznacza, że i oni nie mogą zaopatrzyć się w odblaski, by polepszyć swoją widoczność, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo podczas spaceru.

 Jak prawidłowo nosić odblaski?

Nawet najładniejszy odblask nie przyniesie pożytku, jeśli zostanie założony w nieodpowiedni sposób, czyli nie będzie dobrze widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Nie ma przepisu, który regulowałby sposób noszenia odblasków. Warto jednak zauważyć, że według zasad ruchu drogowego, piesi poruszający się po poboczu lub jezdni powinni chodzić lewą stroną drogi. Dlatego wszelkie odblaskowe elementy najlepiej zakładać z prawej strony, tak aby były dobrze widoczne dla nadjeżdżających z przeciwka kierowców. Jeśli na danym terenie nie ma możliwości poruszania się lewą stroną drogi, jedynie prawą, odblaski powinno się przełożyć na drugą stronę.

Na co zwrócić uwagę wybierając odblaski?

Nie tylko sposób noszenia odblasku, ale też jego jakość ma znaczenie. W sklepach znaleźć można małe i duże elementy odblaskowe, wykonane z lepszych i gorszych materiałów. Dlatego przed zakupem powinniśmy upewnić się, czy wybrany odblask, aby na pewno dobrze odbija światło. Nic nam przecież po odblasku, który, choć jest ładny, to nie spełnia swojej podstawowej funkcji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając odblaskowe elementy? Na ich wielkość – im większa powierzchnia odbijająca światło, tym większa szansa, że kierująca pojazdem osoba dostrzeże nas z dużej odległości.

Odblaski idealne – ubrania odblaskowe

Elementy odblaskowe należy mieć zawsze przy sobie, tak aby móc założyć je, gdy zapadnie zmrok. Powinny mieć one dużą powierzchnię odbijającą światło, by były dobrze widoczne z daleka. Strzałem w dziesiątkę będą odblaskowe ubrania.

Ubrania odblaskowe dla biegaczy

Dla wielu ulubioną porą na jogging jest późny wieczór, inni zwyczajnie nie mają czasu zrobić treningu za dnia. Każdy biegający po zmroku powinien mieć na sobie odblask. W tej roli doskonale sprawdzi się czapka odblaskowa, odpowiednia do pory roku. W sezonie jesienno-zimowym idealna okaże się gruba czapka odblaskowa zimowa, z kolei wiosną i latem jak znalazł będzie czapka z daszkiem odblaskowa.

Odblaskowe brania dla pieszych

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odblaskowe ubrania sportowe nosić także na co dzień. Kurtka odblaskowa sprawdzi się podczas wieczornego spaceru z psem, a odblaskowe spodnie założyć można na szybkie zakupy, podczas których przyda się też torba odblaskowa. Alternatywą dla torby jest odblaskowy plecak.

Odblaskowe ubrania robocze

Osoby wykonujące prace drogowe muszą nosić odpowiednie ubrania ochronne. Wynika to z obowiązujących przepisów prawa oraz norm BHP. Ubrania robocze odblaskowe to sposób na zachowanie bezpieczeństwa o świcie i o zmroku. Odblaskowe kurtki robocze, kamizelki, bluzy czy spodnie zapewnią ochronę przed chłodem, jak i osłonią ciało przed szkodliwą substancją, a przy okazji zwiększą widoczność pracujących przy drodze osób dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Przydałby Ci się odblask, ale nie planujesz w najbliższym czasie wymiany garderoby? Zainwestuj w drobne elementy odblaskowe takie jak zawieszki czy samozaciskowe opaski, które kupisz za przysłowiowe grosze.