Rękaw odblaskowy na rower – co to takiego?

Rękaw odblaskowy to bardzo przydatny, choć mało znany gadżet, który doceni każdy rowerzysta. Poprawiająca się w naszym kraju infrastruktura rowerowa zachęca coraz większe rzesze ludzi do zastąpienia samochodu przez rower, a pogoda sprzyja jeżdżeniu na jednośladzie nie tylko na wycieczki, lecz także do pracy czy do znajomych. Niestety, za popularnością rowerów nie zawsze idzie wzrost świadomości zasad bezpieczeństwa, a rowerzysta, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, jest zobowiązany do przestrzegania przepisów prawa i zachowania na drodze zdrowego rozsądku oraz bacznej uwagi.

Rowerowe minimum bezpieczeństwa

O tym, jakie zasady musi spełniać rower, by można było poruszać się nim po zmroku, pisaliśmy w tym artykule . Przypomnijmy, że obowiązkowo, rower powinien mieć:

1) tylne czerwone światło, ciągłe lub migające,

2) tylne światło czerwone odblaskowe,

3) dzwonek,

4) co najmniej jedno białe przednie światło, ciągłe lub migające.

 

Należy jednak pamiętać, że prawo określa jedynie pewne minimum, do którego musimy się stosować. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sposób bardziej kompleksowy, nawet jeśli nie korzystamy z roweru zbyt często. Wprost przeciwnie – jeśli zaliczamy się do osób korzystających z roweru okazjonalnie, powinniśmy na bezpieczeństwo położyć szczególny nacisk, by brak doświadczenia nie doprowadził nas do wypadku.

 

Zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze

Obowiązkowe oświetlenie roweru obejmuje światła z przodu i z tyłu, co oznacza, że oba boki roweru pozostają niewidoczne. By poradzić sobie z tym problemem, rowerzyści często zakładają na kostki opaski odblaskowe . Jaki jeszcze gadżet dobrze się sprawdzi?

 

Odblaskowy rękaw na ramę rowerową to prostokątny kawałek materiału o wymiarach najczęściej 18 na 22 centymetry. Wykonany jest z żółtej odblaskowej tkaniny lub z folii fluorescencyjnej, z obu stron zakończony mocowaniem na rzepy o szerokości kilku centymetrów. Dzięki temu jest całkowicie uniwersalny i pasuje na każdą bez wyjątku ramę rowerową. Po prostu zapinamy go na ramie i z obu stron uzyskujemy powierzchnię o długości około 22 centymetrów i szerokości około 3-4 centymetrów, która jest widoczna dla kierowców samochodów już z odległości stu pięćdziesięciu metrów. Przypomnijmy, że rowerzysta lub pieszy pozbawiony odblasków, dostrzegalny jest zaledwie z odległości 30-40 metrów.

 

Rama rowerowa jest idealnym miejscem na odblaskowy gadżet, ponieważ w przeciwieństwie do kierownicy, pedałów czy bagażnika, widoczna jest zawsze – nie przesłonimy jej niechcący ani naszymi bagażami, ani rękoma czy nogami. Jest to gadżet prosty i tani, co jest znaczącą przewagą nad pełniącymi podobną funkcję (oświetlenia roweru z boku) odblaskami mocowanymi na kołach czy szprychach. Ma też od nich znacząco większą powierzchnię.

 

Odblaskowy rękaw na ramę rowerową jest też bardzo dobrym gadżetem reklamowym, bowiem jego duża powierzchnia umożliwia nadrukowanie logotypu lub nazwy firmy, a folia fluorescencyjna znakomicie sprawdza się przy tego typu nadrukach.

 

Odblaski dla rowerzysty

Nie tylko rower, ale i rowerzysta powinien być wyposażony w elementy odblaskowe. Najlepsze naszym zdaniem rozwiązania przydatne rowerzystom opisaliśmy w tym artykule. W tym miejscu przypomnijmy jednak ważną zasadę, że odblaski są tym skuteczniejsze, im wyżej je umieścimy – dlatego warto odblaskową naklejkę lub inny gadżet umieścić na kasku lub wysoko na ramieniu kurtki.