Odblaski i nie tylko – co zabrać na pieszą wycieczkę?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na spacer do podmiejskiego lasu, czy planujesz wyprawę w Bieszczady, niezbędnik piechura zawiera pewne stałe elementy. Oto wskazówki dotyczące tego, co zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę, by była ona w pełni udana.

 

1. Dobre buty do trekkingu

To może wydawać się oczywiste, ale wciąż zbyt wielu ludzi o tym zapomina. Buty, w których planujesz wędrować przez cały dzień – lub kilka dni – powinny mieć odpowiednio grubą podeszwę i dawać oparcie kostkom. Tenisówki nie sprawdzą się nierównym terenie! Nie kupuj jednak trekkingowych butów tuż przed wyjściem na wycieczkę. Zacznij od noszenia ich w domu, a następnie stopniowo zwiększaj długość spacerów. Pamiętaj też o odpowiednim rozmiarze, bowiem twoje stopy podczas chodzenia mogą lekko spuchnąć, nawet jeśli nie jest gorąco, a ty cieszysz się dobrym zdrowiem. Dlatego podczas przymierzania lepiej założyć grube skarpety.

 

2. Odpowiednia kurtka

Najlepiej z wodoodpornej, ale oddychającej tkaniny. Zainwestuj w dobry, markowy materiał, nawet jeśli na wycieczki chodzisz rzadko. Nieoddychająca kurtka spowoduje, że szybko będziesz mokry od potu. Pamiętaj, by kurtka była wyposażona w odblaski – jeśli nie jest, możesz umieścić na niej na przykład opaski odblaskowe .

 

3. Bidon na wodę

Jeśli będziesz chodzić dłużej niż godzinę, będziesz potrzebować wody (podczas upałów znacznie szybciej). Możesz skorzystać z metalowej lub plastikowej butelki z karabińczykiem, którą można  łatwo przypiąć do torby. Są wygodniejsze i bardziej uniwersalne niż zwykłe jednorazowe butelki PET. Dobrym pomysłem jest także butelka z filtrem węglowym, którą możesz napełnić wodą nawet w miejskiej toalecie.

4. Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona słoneczna jest niezwykle istotna, niezależnie od tego, w jakiej porze roku wybierasz się na wycieczkę i jaka panuje pogoda. Słońce może być zdradliwe. Nawet jeśli nie grozi ci poważne poparzenie słoneczne, nie chcesz przecież przez kolejny tydzień chodzić do pracy z czerwonymi plamami na nosie i policzkach. Przed krótkim jednodniowym marszem odbywającym się jesienią wystarczy posmarować się filtrem SPF 15, ale jeśli wybierasz się na kilkudniową wycieczkę, zwłaszcza latem, zabierz mocny filtr ze sobą.

5. Gadżety odblaskowe

Odblaski przydają się także w ciągu dnia. Nie tylko chronią cię przed ewentualnym potrąceniem przez samochód, ale też sprawią, że będziesz z większej odległości widoczny dla innych uczestników wycieczki lub – w sytuacji awaryjnej – służb ratunkowych. Jeśli twoja kurtka nie jest wyposażona w odblaskowe elementy, możesz użyć któregoś z szeroko dostępnych odblasków dla dorosłych i dzieci (np. zawieszek), które przypniesz do ubrania lub plecaka. Jeśli planujesz marsz po zmroku, zaopatrz się w kamizelkę odblaskową .

 

6. Mapa

Dziś wielu z nas ma mapę w smartfonie, pamiętaj jednak, że możesz znaleźć się poza zasięgiem sieci komórkowej. Wtedy przyda się zwykła papierowa mapa – dobrze wybrać model zalaminowany, dzięki czemu będzie on ochroniony przed deszczem.

7. Czapka

Ochrona głowy przed słońcem jest niezwykle ważna. Poza tym wędrując po zalesionym terenie, za pomocą czapki zabezpieczasz się dodatkowo przed kleszczami, które wyjątkowo trudno znaleźć we włosach. Rozważ zakup czapki z odblaskowej tkaniny , która przy okazji uczyni cię bardzo dobrze widocznym.

 

Tak wyposażony, możesz ruszać w drogę przygotowany na każdą sytuację i cieszyć się z trasy mając pewność, że podczas marszu nic cię nie zaskoczy!