Twoje dziecko nie chce nosić odblasków? Oto jak je zachęcić!

Kategoria: Blog

Doskonale zdajesz sobie sprawę, jak niebezpieczne może być samodzielne poruszanie się pieszo po zmroku – niewielka widoczna znacznie zwiększa ryzyko wypadku, ponieważ kierowca nie zawsze jest w stanie zauważyć pieszego. W przypadku dzieci ryzyko jest jeszcze większe – nie zawsze mają one świadomość tego, że kierowcy samochodów mogą ich nie zauważyć. Odblaski dla dzieci to idealne rozwiązanie. Jak przekonać malucha do ich noszenia?

Dlaczego dzieci powinny nosić odblaski?

Każdy rodzic dobrze zna powody, dla których dziecko powinno nosić odblaski. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, w której dziecko wraca pieszo ze szkoły – w miesiącach zimowych po godzinie piętnastej powoli zapada zmrok, a warunki na drogach są szczególnie trudne. Widoczność drastycznie spada, dlatego dziecko powinny być wyposażone w odblaski.

Jak zachęcić dzieci do noszenia odblasków? Przede wszystkim warto przeprowadzić z nimi rozmowę na temat bezpieczeństwa, a nawet zabrać je na wieczorną przejażdżkę samochodem i pokazać, że piesi bez odblasków są niemal niewidoczni. Dzięki temu dziecko uświadomi sobie, że ono również jest odpowiedzialne za swoje bezpieczeństwo, a odblaski mogą uchronić je przed wypadkiem. Starsze dzieci z pewnością będą rozumiały, dlaczego elementy odblaskowe są tak ważne i szybko zdecydują się na skorzystanie z nich.

Odblaski, których nie zdejmie – breloki i naklejki odblaskowe

W przypadku małego dziecka warto zdecydować się na takie odblaski, których nie zdejmie. Doskonale sprawdzą się tutaj breloki i naklejki odblaskowe, a także zawieszki. Takie elementy są niewielki, a jednocześnie są bardzo trwałe. Warto wybierać naklejki odblaskowe, które podobają się dziecku – dzięki temu przekona się ono, że odblaski mogą być sympatyczne i z czasem samo zechce, aby kupić mu kolejne odblaskowe naklejki.

Do wyboru jest wiele typów odblasków – mają one różne kolory, często przypominają postacie z bajek, zwierzątka, rośliny, słoneczka czy emotikony. Ich zabawkowy wygląd sprawi, że dzieci szybko polubią elementy odblaskowe.

Odblaski dla dzieci o dużej powierzchni – kamizelki odblaskowe i chusty odblaskowe

Dzieci, które pokonują długie dystanse podczas powrotu do szkoły, szczególnie nieoświetloną drogą, powinny być dodatkowo zabezpieczone. Najlepiej sprawdzą się tutaj kamizelki odblaskowe dla dzieci – w ich przypadku powierzchnia odbijania światła jest największa, więc dziecko będzie widoczne z daleka. Kamizelki odblaskowe dla dzieci również dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Niektóre firmy przygotowują kamizelki odblaskowe z nadrukiem – można zdecydować się na imię dziecko lub jego ulubioną postać z bajki, aby zachęcić dziecko do używania kamizelki. Podobnie jest w przypadku dorosłych – kamizelki odblaskowe to gadżet przydatny w każdym wieku.

Jeśli dziecko nie chce dać się przekonać do noszenia kamizelki odblaskowej, można porozmawiać z rodzicami jego najlepszego kolegi i koleżanki i przekonać ich do kupienia dziecku takiej kamizelki. We dwójkę będzie im o wiele raźniej nosić kolorowe kamizelki odblaskowe, a nawet może stać się do dla nich frajdą. Najważniejsze jest nastawienie rodziców – wymuszanie na dziecku noszenia kamizelki może przynieść odwrotny efekt. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie pozytywne podejście do tematu i pokazanie kamizelek odblaskowych i innych elementów jako czegoś ciekawego, zabawnego – w ten sposób dziecko o wiele łatwiej przekona się do ich używania. W przypadku starszych dzieci sytuacja jest o wiele łatwiejsza – nastolatki rozumieją zagrożenie, jakie niesie nieużywanie odblasków, dlatego na pewno o wiele łatwiej dadzą się przekonać do ich noszenia.

Odblaski na wesoło – nie tylko do szkoły

Odblaski to skuteczny sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa – im jest ich więcej, tym lepiej. Warto wykorzystywać różnorodne odblaski i oprócz kamizelek odblaskowych zaopatrzyć dziecko w brelok, naklejki, zawieszki, a nawet w chustę odblaskową. Dzięki temu będzie ono o wiele lepiej widoczne, a tym samym bardziej bezpieczne.