5 pomysłów na zabawy z odblaskowymi maskotkami

W trosce o bezpieczeństwo swojej pociechy sprawiłeś jej na prezent odblaskową zabawkę? Wbrew pozorom maskotki odblaskowe można wykorzystać nie tylko do zwiększenia widoczności na drodze, ale też do kreatywnych zabaw. Wyobraźnia dzieci jest nieograniczona. Wystarczy mały miś i odrobina fantazji, by maluch wciągnął się w wir dobrej zabawy na długie godziny.

Podpowiadamy, jak wykorzystać pluszaki do wielu zabaw, które zainteresują dziecko i pobudzą jego wyobraźnię.

Odblaski dla dzieci do nauki zasad zachowania na drodze

Zabawki odblaskowe takie jak odblaskowy wąż spacerowy służą poprawie bezpieczeństwa na drodze, mogą więc zostać wykorzystane do nauki zasad poruszania się po niej. Wytłumacz dziecku, jak ważne jest, aby zawsze, gdy spaceruje po zmroku, miało przypięte w widocznym miejscu odblaskowy element. Ucz je ograniczonego zaufania do kierowców i by było uważne na drodze. Maskotki odblaskowe możesz wykorzystać do odegrania scenek i sprawdzenia wiedzy malucha.

Zabawki odblaskowe do ćwiczenia pamięci

Dzieci powinny ćwiczyć pamięć od najmłodszych lat. Jak wykorzystać do tego odblaskowe zabawki? Ustaw w rzędzie kilka maskotek. Poproś dziecko, aby na chwilę się odwróciło, a Ty w tym czasie zamień pluszaki miejscami. Następnie poproś pociechę, żeby wskazała, w jakiej kolejności były ustawione zabawki przed zamianą. Możesz też schować jednego misia, dziecko wtedy będzie musiało wskazać, którego brakuje.

Organizacja przyjęcia dla odblaskowego misia

Maskotki zwykle są ulubionymi przyjaciółmi naszych dzieci. Podsuń maluchowi pomysł, aby zorganizował przyjęcie-niespodziankę dla swojego pluszowego przyjaciela. Zaplanujcie wspólnie atrakcje i zrealizujcie przygotowany plan. Wykonajcie zaproszenia dla gości, zaprojektujcie piękne dekoracje, przygotujcie pokój przed ich wizytą oraz drobny poczęstunek. Zachęć dziecko do wykonania własnoręcznego prezentu dla swojego przyjaciela, np. laurki lub przygotowania wierszyka czy piosenki. Podczas takiej zabawy maluch nauczy się wielu rzeczy, które z pewnością przydadzą mu się w przyszłości.

Maskotki odblaskowe do zabawy w ciepło-zimno

Chyba każdy pamięta grę w ciepło-zimno. W ten sam sposób możesz bawić się ze swoim dzieckiem. Pochowaj po pokoju zabawki odblaskowe i poproś malucha o wskazanie, gdzie są. Oczywiście podpowiadaj mu słowami „zimno”, gdy nie będzie ich tam, gdzie pokaże oraz „ciepło”, jeśli będą naprawdę blisko. Gdy w grze weźmie udział większa liczba uczestników, można wprowadzić element współzawodnictwa. Przykładowo pluszaki mogą być szukane na czas. Wtedy każdy startuje pojedynczo. Liczymy czas, w którym dana osoba znajdzie wszystkie schowane maskotki i wygrywa ten, kto zrobi to najszybciej.

Poznawanie zawodów z pomocą pluszaka

W oczach dziecka miś może przybrać każdą rolę. Na potrzeby zabawy może stać się  lekarzem lub piosenkarzem. Za każdym razem tłumacz dziecku, na czym polega praca w danym zawodzie, wskaż jej zalety i wady. Możecie wspólnie odgrywać scenki, w konfiguracji lekarz-pacjent, nauczyciel-uczeń, sprzedawca-klient czy dentysta-pacjent. W innej zabawie pluszak może potrzebować pomocy, a maluch wcieli się w rolę policjanta lub strażaka, który mu jej udzieli. Podczas takiej zabawy dziecko pozna popularne zawody i dowie się, jak ważna jest praca ludzi je wykonujących.

 

Nie zapominaj, że odblaskowe breloczki dla dzieci powinny spełniać swoją podstawową funkcję, dlatego po skończonej zabawie przypnij je z powrotem do plecaka dziecka. Zawieszkę należy przyczepić w takim miejscu, aby była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu drogowego.