Bezpieczeństwo na drodze za kilka złotych – ile kosztują gadżety odblaskowe?

Kategoria: Blog

Od czasu wprowadzenia nakazu noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci, temat ten jest często obecny w mediach. Prasa, radio i telewizja przypominają o tym obowiązku i przestrzegają przed grożącymi mandatami. Takie przedstawienie sprawy to tylko jedna strona medalu. Bo oprócz straszenia konsekwencjami, warto również wyjaśnić, w jaki sposób odblaski zwiększają nasze bezpieczeństwo, ale również wskazać, gdzie można się w nie zaopatrzyć i jaki jest ich koszt.

Po co nam odblaski?

Przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują nosić odblaski po zmroku poza terenem zabudowanym. O ile pieszy bez odblasków jest w ciemności widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy z odległości kilkudziesięciu metrów, to pieszy wyposażony w odblaskowe gadżety może być zauważony ponad sto metrów wcześniej. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Zakładając, że samochód przemieszcza się z prędkością 50 kilometrów na godzinę, to dodatkowe dwie sekundy na reakcję – wobec mniej niż jednej sekundy w przypadku pieszego bez odblasków. Ta decyzja decyduje często o życiu i śmierci, dlatego nie dziwi fakt, że ustawodawca wprowadził nakaz noszenia odblasków.

Jednak odblaski przydają się także w innych warunkach – mgła, mżawka czy jesienna szaruga powodują, że i przed zapadnięciem nocy jesteśmy na drodze słabo widoczni. Deszcz czy szron również utrudniają kierowcą jazdę i go dekoncentrują. Warto więc stosować zasadę ograniczonego zaufania i sięgać po akcesoria odblaskowe nawet wtedy, gdy nie są one obowiązkowe, dzięki czemu pozwolimy innym uczestnikom ruchu zauważyć nas o wiele wcześniej. Odpowiedź na pytanie, kiedy trzeba nosić odblaski, brzmi zatem – zawsze wtedy, gdy znajdujemy się na drodze w warunkach słabej widoczności.

Ile kosztują odblaski?

Materiałem, z którego wykonane są kamizelki odblaskowe i inne tego typu akcesoria, jest niezwykle tani poliester. Znakomicie znosi on pranie, jest odporny na zabrudzenia oraz przetarcia. Niskie koszty produkcji tego materiału oznaczają również niską cenę – kamizelkę zgodną z normami opisanymi w rozporządzeniu do ustawy o ruchu drogowym kupimy już za 4 do 10 zł.

W przypadku odblasków dla dzieci ważne jest, aby maluch miał je zawsze przy sobie, rodzice i opiekunowie często więc decydują się na zakup worków odblaskowych i chust – w obu przypadkach to koszt poniżej 5 zł. Rowerzysta może wyposażyć swój jednoślad w opaski odblaskowe za niecałe 1,50 zł i rękaw odblaskowy, którego cena wynosi 5 zł. Breloki, zawieszki, naklejki i innego typu akcesoria, choć wykonane z innego materiału niż kamizelki, są równie niedrogie, a ich cena rzadko przekracza 4 zł.

Ponadto wiele instytucji rozprowadza darmowe odblaski, najczęściej w formie opasek odblaskowych, zawieszek, breloczków lub worków. Policja, straż pożarna czy też urząd miasta, a także instytucje kultury, które w statucie swoim mają troskę o społeczność lokalną, często rozdają odblaski podczas festynów miejskich i innych wydarzeń. Duże firmy związane z transportem, logistyką czy bezpieczeństwem, używają gadżetów odblaskowych dla dzieci i dorosłych jako gadżetów reklamowych. Darmowe odblaski nie dają nam jednak pewności zgodności z normami zapewniającymi bezpieczeństwo.

Jeśli chcemy wyposażyć całą naszą rodzinę w odblaski, wystarczy już kilkadziesiąt złotych. Dodatkowo jest to wydatek raczej jednorazowy, jako że odblaski są bardzo trwałe. Konieczność ponownego zakupu pojawia się jedynie w momencie, gdy dany odblask gdzieś nam się zawieruszy. Jest to więc z pewnością wydatek bardzo mały w porównaniu z korzyściami, jakie ze sobą niesie.