Rowerzysto, nie chcesz kamizelki odblaskowej? Oto 5 alternatyw dla bezpiecznej jazdy!

Kategoria: Blog

Jesień nie jest powodem do rezygnacji z jazdy na rowerze. Polepszająca się infrastruktura rowerowa, rozbudowana sieć rowerów miejskich, wreszcie sprzyjająca pogoda są powodami, dla których rowerzyści pozostaną stałym elementem miejskiego krajobrazu przynajmniej do pierwszych silnych opadów śniegu – a i wówczas nie wszyscy zrezygnują z jazdy na swoich jednośladach!

Niestety, nadejście jesieni oznacza też gorszą widoczność. Wcześniej robi się ciemno, zmienia się kąt padania promieni słonecznych. Coraz częściej będą nam towarzyszyć zachmurzone niebo, mgła czy mżawka. Pogoda nie sprzyja koncentracji, a piesi ograniczają swoje pole widzenia parasolami i kapturami. Dlatego rowerzyści bezwzględnie powinni zadbać o jak najlepszą widoczność – powinni być widoczni zarówno dla kierowców samochodów, jak i dla pieszych oraz wszystkich innych uczestników ruchu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze i widoczność rowerzysty?

Po tak udanym i długim lecie trudno przyzwyczaić się do faktu, że ciemno zaczyna robić się o godzinie 18:00. Niestety, bywa to zaskoczeniem zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców, którzy przez fatalne warunki jazdy bywają coraz bardziej rozkojarzeni. Bezpieczeństwo na drodze jest wspólną odpowiedzialnością wszystkich uczestników ruchu. By o nie zadbać, niezbędne są odblaski.

Najczęstszym i najprostszym wyborem jest kamizelka odblaskowa, której wielką zaletą jest niska cena i znakomita widoczność (dzięki dużej powierzchni). Trudno jednak założyć ją na grubą puchową kurtkę. Ponadto niektórzy rowerzyści za nią nie przepadają (choć żółty jest całkiem przyjemnym i modnym kolorem!). Na szczęście rowerzyści mają do wyboru bardzo wiele alternatyw!

 

  1. Opaska z diodami led to odblaskowa opaska z folii pryzmatycznej PCV wzbogacona o diody LED, które świecą światłem ciągłym lub pulsacyjnym. To gwarancja, że rowerzysta będzie widoczny nie tylko dla pojazdów wyposażonych w światła, ale także dla pieszych.
  2. Rękaw odblaskowy na rower to szeroka opaska zapinana na mocne rzepy, którą można zamocować na ramie roweru. Dzięki temu rowerzysta widoczny jest także z boku. Świetnie sprawdza się zwłaszcza na skrzyżowaniach.
  3. Opaska odblaskowa na ramię – klasyczne samozaciskowe opaski nie mają sobie równych jeśli chodzi o liczbę możliwych zastosowań. Zaczepić je można na ramie roweru, na kierownicy, bagażniku, na naszym ramieniu czy na kostce, a także na plecaku czy przy torebce.
  4. Naklejki odblaskowe to świetne uzupełnienie obowiązkowego oświetlenia roweru. Warto nakleić je na tylny i przedni błotnik, będą też trzymać się plecaka czy kurtki.
  5. Szelki odblaskowe są często używane przez motocyklistów i rowerzystów, ponieważ w przeciwieństwie do kamizelek odblaskowych są regulowane, w związku z tym z łatwością dopasujemy je do kurtki, płaszcza czy bluzy.

Pamiętaj, że jesień i zima to trudny okres nie tylko dla rowerzystów i pieszych, ale też dla kierowców. Deszcz, mgła czy szron znacząco utrudniają jazdę i część uwagi kierowcy z pewnością skoncentrowana jest na tych czynnikach. Choć obowiązkiem kierowców jest zachowanie ostrożności względem rowerzystów, nie warto sprawdzać na własnej skórze, czy się z niego wywiązują.