Odpowiedzialny rodzic – co dają odblaski dla dzieci?

Kategoria: Blog

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, odblaskowe elementy na odzieży są obowiązkowe po zmroku na terenie niezabudowanym. Czy to znaczy, że jeśli mieszkamy w mieście, a nasze dziecko wraca ze szkoły autobusem i dobrze oświetloną drogą, możemy zapomnieć o odblaskach? Nic bardziej mylnego! W poniższym artykule przedstawimy argumenty, które, mamy nadzieję, przekonają cię do tego, że odblaski dla dzieci powinny stać się stałym elementem ich wyposażenia!

Czemu warto nosić odblaski?

Odblaski zwiększają widoczność dziecka na drodze, nie tylko w całkowitej ciemności, ale też w półmroku. Jesienna mżawka, mgła, pochmurny dzień, śnieg i wieczór zapadający tuż po godzinie szesnastej – to wystarczające powody, by nawet stroniący od pieszych wycieczek po bezdrożach mały mieszkaniec dużego miasta został wyposażony w odpowiednie elementy odblaskowe. Zwiększą one widoczność dziecka zarówno na drodze, jak i na parkingach, deptakach, drogach osiedlowych itp. W takich miejscach rzadko zdarzają się wypadki śmiertelne, ale częste są nieprzyjemne incydenty. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły warto wyposażyć je w odblaskowe gadżety.

Jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Kierowcy samochodów i piesi przestali być jedynymi uczestnikami ruchu, bowiem na drogę wyjechało tysiące rowerzystów. Dodatkowo coraz częściej ludzie poruszają się po ścieżkach rowerowych za pomocą alternatywnych pojazdów – na deskorolce, elektrycznej hulajnodze czy na łyżworolkach. Pomijając fakt, że nie każdy rowerzysta przestrzega przepisów drogowych i trzyma się ścieżek rowerowych, nasz maluch ma prawo pomylić ścieżkę rowerową z chodnikiem czy deptakiem. I choć polepszenie się infrastruktury dla rowerów jest zjawiskiem bardzo pozytywnym, to niestety w efekcie coraz więcej rowerzystów jeździ po mieście z niezwykłą szybkością. Kiedy więc zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko bezpieczeństwa na drodze, pamiętajmy o wszystkich uczestnikach ruchu. Dziecko powinno cały czas zachowywać ostrożność i cały czas pozostawać widoczne.

Jakie odblaski dla dzieci wybrać?

Kiedy myślimy o odblaskach, najczęściej na myśl przychodzi nam kamizelka odblaskowa dla dzieci. Jest to częsty wybór w przedszkolach. Wygodna i niesprawiająca trudności podczas zakładania konstrukcja oraz szeroka paleta dostępnych kolorów sprawiają, że dzieciaki chętnie je noszą. Ich jedyną wadą jest ich wielkość – nie wszystkie modele z łatwością mieszczą się do kieszeni czy torebki, dlatego też nie zawsze mamy je pod ręką.

 

Jeśli chcemy mieć pewność, że dziecko zawsze będzie miało przy sobie odblaskowy gadżet, najlepiej na stałe przyczepić do plecaka i do kurtki odblaskowe zawieszki. Breloki odblaskowe wykonane z miękkich lub twardych materiałów, podobają się dzieciom ze względu na jasne, jaskrawe kolory i ciekawe wzory, przedstawiające zwierzątka, słoneczka itp.

 

Ciekawym rozwiązaniem są maskotki uszyte z odblaskowych materiałów. Odblaskowy renifer czy miś to dbający o bezpieczeństwo przyjaciel, z którym dziecko się zaprzyjaźni. W zacienionym pokoju lub w łazience dziecko może zobaczyć, jak odblaski te mocno odbijają światło! Warto także wspomnieć o bardzo lubianych przez dzieci odblaskowych opaskach samozaciskowych, które można nosić zarówno na rączce od plecaka, jak i na nadgarstku czy kostce.

 

Wyposażając dziecko w odblaski i wyjaśniając mu metodę ich działania, kształtujemy w nim poczucie odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo oraz pozwalamy poczuć się pewnie. Kiedy zaś mały człowiek polubi noszenie odblasków, stawiajmy go za wzór do naśladowania przed znajomymi i rodziną, ponieważ w kwestii bezpieczeństwa na drodze dorośli często mogliby się wiele od dzieci nauczyć.