Kamizelka odblaskowa dla dorosłych – co mówią o niej przepisy?

Kategoria: Blog

Przepisy prawa, zwłaszcza te dotyczące zachowania na drodze, potrafią bardzo często się zmieniać. Co jakiś czas pojawiają się kolejne rzeczy, w które jako kierowcy samochodów, motocykli czy też jako rowerzyści mieć przy sobie powinniśmy. Jak to więc jest z kamizelką odblaskową? Kiedy kamizelka odblaskowa dla dorosłych jest naprawdę ważna?

Lamizelka odblaskowa – czy i dla kogo jest obowiązkowa?

Po drodze poruszamy się na wiele sposobów, ale i o różnych godzinach. Przepisy będą więc różne nie tylko ze względu na sposób poruszania, ale także miejsce (obszar zabudowany lub niezabudowany) oraz czas (przed zmrokiem lub po zachodzie słońca). Kiedy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa, a kiedy po prostu warto ją przy sobie mieć?

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa dla biegaczy i pieszych?

I tak, i nie. Od 2014 poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym zobowiązani są o posiadanie na sobie jakiegoś elementu odblaskowego. Kamizelka odblaskowa nie jest więc obowiązkowa, może być to także opaska założona na nadgarstek czy kostkę. Niemniej, pojedyncze opaski lub niewielkie elementy na spodenkach czy czapce w praktyce nie są zbyt dobrze widoczne. Dlatego warto wybrać element o zdecydowanie większej powierzchni. Kamizelka odblaskowa do biegania powinna przede wszystkim być wygodna i nie krępować naszych ruchów (na przykład kamizelki zakładane przez głowę, które nie rozpinają się w czasie biegu). Nieopinająca kamizelka odblaskowa to tani i wygodny sposób na bycie widocznym nawet w największych ciemnościach!

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa dla rowerzysty?

Sytuacja analogiczna do tej, która dotyczy osób pieszych. I choć podstawą nadal są działające światła (przednie i tylne), to takie elementy wyposażenia jak kamizelka odblaskowa czy kask potrafią uchronić nas od poważnego uszczerbku na zdrowiu. Przepisy z 2018 roku nie wprowadzają żadnych zmian, jeśli chodzi o obowiązek posiadania elementów odblaskowych, ale każdy, kto spędził na dwóch kółkach nieco więcej godzin wie, że kamizelka odblaskowa na rower niesie ze sobą same zalety.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa dla motocyklisty?

Zdecydowana większość motocyklistów nie nosi kamizelki odblaskowej. Oczywiście nie muszą tego robić, nie ma bowiem przepisów prawa, który by ich do tego zmuszały. Powodów, dla których motocykliści są tak niechętni wobec kamizelek ostrzegawczych, jest wiele. Są to kwestie estetyczne (nie każdemu musi podobać się żółta kamizelka) czy praktyczne (najtańsze modele nie posiadają zapięcia lub łączone są na rzepy, które przy tak dużych prędkościach nie odczepiają się od siebie). Ale kamizelka odblaskowa motocyklowa wcale nie musi tak wyglądać! W sklepach coraz częściej można znaleźć minimalistyczne, czarne kamizelki odblaskowe (idealnie pasują do skóry) zapinane na wytrzymałe zatrzaski. Taka kamizelka przyda się nie tylko podczas jazdy, ale także w czasie przymusowego postoju na poboczu, wynikłego na przykład z usterki maszyny. Sprawdź, jakie jeszcze gadżety przydadzą się motocykliście na drodze.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

Jeśli zaś chodzi o obowiązkowe wyposażenie auta, to należą do niego gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak możemy otrzymać podczas kontroli mandat (od 20 do 500 zł za każdą rzecz). Niemniej, istnieją przedmioty, które wypada w bagażniku mieć – jak apteczka, kamizelka odblaskowa, linka holownicza, kable rozruchowe czy… zapasowe koło. Kamizelka odblaskowa przy się nam przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych – podczas przymusowego postoju na poboczu wynikającego z awarii auta, podczas kolizji czy innego zdarzenia. Sam wypadek nie musi nawet dotyczyć nas samych – warto mieć kamizelkę odblaskową, aby móc pomóc na drodze drugiej osobie. Tym bardziej, że zajmuje tak niewiele przestrzeni, a jej cena jest tak niska.

 

Kamizelka odblaskowa, choć nie jest wedle przepisów prawa obowiązkowym wyposażeniem pieszego, rowerzysty, motocyklisty czy kierowcy samochodu, stanowi niezwykle praktyczny element, który może ocalić życie i zdrowie nasze oraz innych osób. Okazuje się, że już kilka złotych, bo za tyle otrzymamy w sklepach najtańsze modele, potrafią zmienić bieg wydarzeń. Warto o tym pamiętać.