Czapka odblaskowa – kto powinien ją nosić?

Czapka odblaskowa to połączenie przydatnego gadżetu z modnym dodatkiem. Z pożytkiem dla naszego bezpieczeństwa, gadżety odblaskowe stają się coraz popularniejsze, a wśród licznych rodzajów każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby niechętne kamizelkom mogą wybrać choćby chustę czy właśnie czapkę. Kiedy odblaskowa czapka może okazać się najbardziej przydatna? Oto siedem przykładowych sytuacji.

  1. Podczas miejskich przejażdżek na rowerze.O ile jazda wyczynowa i jazda poza terenem zabudowanym wymagają od nas, byśmy nosili kaski, to rowerzyści, którzy ograniczają swoją aktywność do miejskich, niezbyt szybkich przejażdżek, z reguły nie decydują się na zakup kasku. Czapka odblaskowa chroni oczy przed słońcem i głowę przed wiatrem, a całego rowerzystę pomaga chronić przed wypadkiem. O tym, jakie jeszcze gadżety odblaskowe przydadzą się podczas jazdy na rowerze, przeczytasz tutaj .
  2. Podczas pieszej wycieczki za miasto.Lekki trekking czy długi spacer za miasto to doskonały pomysł na relaks i poprawę kondycji, podczas którego jednak warto zadbać o ochronę oczu przed słońcem, przy okazji stając się bardziej widocznym dla innych użytkowników ruchu.
  1. Podczas wycieczki szkolnej. Czapki odblaskowe dla dzieci to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa grupy, ale też nieoceniona pomoc w przypadku zagubienia się w tłumie. Podczas zwiedzania popularnych atrakcji turystycznych, przewodnikowi czy nauczycielowi łatwiej będzie zachować kontrolę nad grupą, jeśli każdy jej członek będzie miał pewien charakterystyczny element – na przykład odblaskową czapkę. O tym, jak przekonać dzieci do noszenia odblasków, pisaliśmy tutaj .
  2. Podczas przymusowego postoju na autostradzie. Polskie prawo nie wymaga posiadania kamizelki odblaskowej w samochodzie, warto ją jednak mieć ze sobą. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy podczas podróży zmienimy się z kierowcy w pieszego, na przykład w sytuacji awarii czy wypadku. Warto też wziąć pod uwagę, że w przypadku sytuacji awaryjnej w pierwszej chwili łatwiej sięgnąć po czapkę, niż nałożyć kamizelkę. Proponujemy więc umieścić czapkę na stałe w schowku samochodowym i wyjmować ją za każdym razem, gdy coś niespodziewanego dzieje się na drodze.
  3. Na letnim biwaku. Kiedy słońce grzeje, prędzej czy później większość z nas zapomina o zasadach bezpieczeństwa i zdejmuje kamizelkę . Jeśli zatem wybieramy się na letnią wycieczkę, podczas której będziemy pokonywać część trasy pieszo, oprócz kamizelek warto wyposażyć się w czapki odblaskowe z daszkiem – te z większą chęcią będziemy nosić na sobie!
  4. W trakcie popołudniowego treningu. Popołudnia to czas, w którym w jednej chwili ostre światło razi nas w oczy, a w drugiej – nagle zapada zmierzch. W tej sytuacji odblaskowa czapka z daszkiem sprawdzi się doskonale. A o tym, w co jeszcze warto zaopatrzyć się przed wyjściem na jogging, pisaliśmy tutaj.
  5. Na długi spacer z psem. Jeśli jesteśmy opiekunami czworonoga, który lubi się porządnie wybiegać, zwykły wieczorny spacer często przekształca się w niespodziewane wspólne bieganie po bezdrożach. Dlatego też dla bezpieczeństwa, powinniśmy wyposażyć w odblaski i psa, i siebie.

Czapka odblaskowa  to tylko jeden z wielu gadżetów, który możemy sobie sprawić, by poprawić nasze  bezpieczeństwo. Ważne, aby odblaski przypadły nam do gustu i byśmy czuli się w nich dobrze, a noszenie ich było przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Niezależnie więc od tego, czy wybieramy czapkę, kamizelkę czy szelki , ważne, by ich noszenie weszło nam w nawyk.