Chusta odblaskowa – kiedy warto ją założyć?

Chusta odblaskowa jest bardzo praktyczną alternatywą dla innych odblaskowych ubrań. Łatwo ją założyć, niezależnie od stroju, jaki obecnie mamy na sobie, a gdy przestaje być potrzebna, możemy ją po prostu schować do kieszeni. Jest też lepiej widoczna niż odblaskowe gadżety, takie jak breloczki i zawieszki, a jednocześnie można ją przyczepić wszędzie tam, gdzie zwykle owe gadżety montujemy: przy torebkach, czapkach, plecakach, paskach. Kiedy szczególnie sprawdzi się chusta odblaskowa?

Chusta odblaskowa – przydatna w każdej sytuacji

Wielką zaletą chust odblaskowych  jest ich wielofunkcyjność, dzięki której doskonale sprawdzają się one na przykład w podróży. Chustę możemy przywiązać do ramy roweru, do plecaka, a gdy wieje wiatr, zasłonić nią uszy.

Wykonane z atestowanych materiałów w różnych kolorach, odblaskowe chusty zapewniają widoczność w nocy do 150 metrów,  dzięki czemu spełniają warunki zawarte w przepisach o ruchu drogowym. Przypomnijmy, że od roku 2014 obowiązek noszenia odblasków mają wszyscy piesi, którzy poruszają się w terenie niezabudowanym po zmroku (wcześniej obowiązek ten dotyczył tylko dzieci poniżej 15 roku życia). Przepisy mają rzecz jasna na celu ograniczenie liczby wypadków z udziałem pieszych. Niestety, nadal wiele osób zapomina i lekceważy ten przepis. Być może dlatego policja często ogranicza się do upominania i pouczania osób, które „zapomniały” o odblaskach. Tymczasem, biorąc pod uwagę, jak niewielki jest koszt odblasków i jak bardzo zwiększają one nasze bezpieczeństwo, powinniśmy je nosić także w dzień. (Więcej o tym, kiedy powinniśmy nosić odblaski, przeczytasz w tym artykule .)

Warto pamiętać, że gdy samochód jedzie z prędkością 80 km na godzinę, kierowca, który  zauważy pieszego, ma sekundy na reakcję. Dlatego też, dla własnego dobra, powinniśmy zadbać o to, by tych kilka dodatkowych sekund kierowcy dać. Żółta chusta z pewnością zauważona będzie szybciej niż szara, zielona czy czarna kurtka. Odblaski z pewnością tu nie zaszkodzą, a biorąc pod uwagę ich niską cenę – naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać.

Chusty odblaskowe dla dorosłych, dzieci i… zwierząt

Ze względu na jaskrawą, przyjemną dla oka barwę (do wyboru, prócz żółtego, mamy zielony i pomarańczowy), chusty są chętnie noszone przez dzieci. Są lekkie, łatwe do założenia i stanowią ciekawą alternatywę dla odblaskowych kamizelek. Z chust chętnie korzystają przedszkola, są to  bowiem wygodne gadżety, które nie tylko czynią dzieci lepiej widocznymi na drodze, ale też pomagają opiekunom – dzięki różnym kolorom – rozpoznać podczas wycieczki, które dziecko należy do której grupy.

W dyskusji o bezpieczeństwie nie powinniśmy zapominać o naszych czworonożnych przyjaciołach, którzy często towarzyszą nam podczas wieczornych spacerów. Pies jest o wiele mniej widoczny dla kierujących samochodami, ponieważ nawet największy zwierzak często znajduje się poniżej linii wzroku kierowcy. Dlatego warto przewiązać psiakowi chustę odblaskową wokół szyi lub w inny sposób przyczepić do obroży. Taka ozdoba niemal nic nie waży i z pewnością nie będzie psu przeszkadzać. (Zobacz tutaj, w jakie inne gadżety możesz wyposażyć swojego psa.)

Prezent dla każdego

Chusty odblaskowe są niezwykle popularne wśród rowerzystów, biegaczy i innych użytkowników dróg. Chusty takie przeznaczone są do użytku zarówno w odzieży ochronnej,  jak i sportowej czy casualowej. Spełniają swoją funkcję nawet w kompletnej ciemności –  nawet jeśli spod kurtki czy bluzy wystaje jedynie fragment. Dodatkową zaletą jest możliwość prania ich w pralce. Warto więc w taki gadżet wyposażyć zarówno siebie, jak i osoby, na których zdrowiu i bezpieczeństwie nam zależy.