Kamizelka odblaskowa czy szelki – co wybrać? 

Odblaskowe szelki są dziś na rynku odzieży ochronnej głównym konkurentem kamizelek. Szczególnie chętnie korzystają z nich dorośli, choć znajdują one zastosowanie także jako odblaskowy element zakładany na przykład na dziecięcą kurtkę. W tym poście postaramy się doradzić, czy wybrać tradycyjnie – kamizelkę, a może  postawić na najnowsze rozwiązania i zdecydować się na szelki.

Pięć sytuacji, w których warto mieć szelki odblaskowe

Szelki odblaskowe  to główny konkurent kamizelki. Mają dziesiątki zastosowań – przydają się za każdym razem, kiedy chcemy być widoczni, ale nie chcemy lub nie możemy ubrać kamizelki.  Oto kilka przykładowych sytuacji, w których sprawdzą się odblaskowe szelki:

  1. Kiedy jest bardzo gorąco, a kamizelka, mimo że dość przewiewna, jest kolejną warstwą materiału. Szelki to tylko kilka pasków – o wiele łatwiej w nich wytrzymać podczas upałów czy dusznych wieczorów.
  2. Kiedy jest… bardzo zimno i mamy na sobie grubą kurtkę, na którą trudno wcisnąć kamizelkę. Szelki są regulowane i z łatwością dostosujemy je do każdego stroju.
  3. Kiedy poruszamy się motocyklem. Każdy motocyklista powinien dbać o swoją widoczność. Ponieważ z reguły na motorze jeździ się w grubych kurtkach, trudno nałożyć na nie kamizelkę. Dodatkowo kamizelka przykrywa przecież różne modne i stylowe elementy kurtki, z których niejeden fan motocykli jest prawdziwie dumny.
  4. Gdy nie chcemy być wzięci za przedstawiciela służb. Jeśli pracujemy wśród służb zobowiązanych do noszenia odblaskowych kamizelek, ale mamy dość tego, że przechodnie zadają nam pytania lub proszą cię o pomoc – a jednocześnie chcemy być wyposażeni w widoczne z daleka gadżety odblaskowe.
  5. Kiedy szukamy oryginalnej alternatywy dla kamizelki odblaskowej dla dzieci.

Regulacja rozmiaru, wytrzymałe klipsy i kilka kolorów do wyboru – to zalety szelek. Czy są sytuacje, w których tradycyjna kamizelka jest lepsza niż szelki? Z pewnością!

4 sytuacje, w których warto zaopatrzyć się w kamizelkę ostrzegawczą

Praw fizyki nie da się oszukać. Kamizelka odblaskowa, zwłaszcza zapięta, ma dużo większą powierzchnię niż szelki. Większa powierzchnia odblasku widoczna jest z większej odległości – to oczywiste.  Kiedy więc warto po nią sięgnąć?

  1. Obowiązkowo kamizelki muszą nosić pracownicy drogowi czy osoby pracujące na poboczach dróg – ekipy naprawiające linie kanalizacyjne, mosty, linie energetyczne itp., Kierowca w Polsce teoretycznie nie musi dysponować kamizelką odblaskową, ale w większości krajów Unii Europejskiej jest to obowiązkowe. Jeśli więc planujemy wyposażyć swój schowek samochodowy w odblaskową odzież – najrozsądniej postawić właśnie na kamizelkę.
  2. Kamizelka odblaskowa ma także tę zaletę, że szybciej ją założymy i nie musimy jej zapinać, dlatego lepiej się sprawdzi jako element apteczki. W kryzysowej sytuacji, gdy liczy się każda sekunda i gdy trzęsą nam się ręce – nikt nie chciałby zaplątać się w szelki.
  3. Jeśli przemieszczamy się piechotą poboczem drogi, kamizelka z pewnością nie będzie przesadnym dbaniem o bezpieczeństwo.
  4. Ekipy ratunkowe muszą być wyposażone w kamizelki – szelki tu nie wystarczą.

Podsumowując, sięgnijmy po kamizelkę, jeśli potrzebujemy jej w pracy, wypełniamy obowiązki wynikające z przepisów lub bierzemy udział w akcji ratowniczej. Do aktywności nieregulowanych prawnie, jak na przykład przejażdżka na rowerze czy motorze, możemy wybrać szelki. Jednak niezależnie od sytuacji, zawsze warto mieć przy sobie przynajmniej jeden odblaskowy gadżet – opaskę odblaskową , brelok z lampką LED czy zawieszkę – dzięki temu gwarancja bezpieczeństwa na drodze znacząco wzrasta.