Kto musi nosić kamizelkę odblaskową?

Kamizelka odblaskowa jest niezbędnym wyposażeniem w wielu zawodach. Przede wszystkim, w kamizelkach ostrzegawczych pracować muszą wszystkie służby drogowe. Artykuł 41. Prawa o ruchu drogowym wskazuje, że każdy, kto wykonuje jakiekolwiek czynności na drodze jest zobowiązany używać elementów odblaskowych, odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Budowa dróg, ich naprawa, wymiana nawierzchni, praca na poboczu, ale także zarządzanie sytuacjami kryzysowymi czy zabezpieczanie terenów wypadku – wszystkie te czynności powinny wykonywać osoby znakomicie widoczne z dużej odległości, dlatego muszą używać kamizelek odblaskowych także w dzień.

 

Kamizelki odblaskowe konieczne na drogach

Na drogach, zwłaszcza tych szybkiego ruchu, często zdarza się, że wypadkowi ulega osoba, która wyszła z samochodu z uzasadnionego powodu – na przykład by pomóc innej ofierze wypadku. Te smutne zdarzenia uświadamiają nam, czemu elementy odblaskowe są absolutnie konieczne dla każdego, kto stale pracuje wśród przemieszczających się samochodów. Z tych samych powodów także i my powinniśmy zaopatrzyć się w kamizelki. Co prawda polski Kodeks Drogowy nie zobowiązuje nas do tego, ale biorąc pod uwagę niską cenę kamizelki, niewielką ilość miejsca, jakie zajmuje (można ją po prostu wrzucić do schowka) i dosłownie kilka sekund, jakie są potrzebne, by ją założyć – z pewnością plusy jej posiadania przeważają nad kosztami. Warto w tym miejscu dodać, że w większości krajów Unii Europejskiej kamizelka odblaskowa  jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu i prawdopodobnie prędzej czy później stanie się niezbędna także w Polsce, o czym może świadczyć fakt, że przy każdej nowelizacji Kodeksu Drogowego toczą się na ten temat dyskusje. (Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

 

W przypadku, w którym znajdziemy się na drodze szybkiego ruchu, nasze bezpieczeństwo zależy od tego, czy zostaniemy zauważeni przez nadjeżdżających kierowców szybciej niż wynosi czas, w którym ich pojazdy pokonują drogę hamowania. Jeśli jadący w naszym kierunku samochód potrzebuje sześćdziesięciu metrów, by się zatrzymać, to fakt, czy kierowca zauważy nas pięć metrów przed czy po tej granicy, może stanowić o naszym życiu i śmierci. Dlatego nie warto zastanawiać się i dywagować, czy w warunkach idealnej widoczności, za dnia, kamizelka mimo wszystko jest niezbędna. Jaskrawy żółty kolor zawsze będzie lepiej zauważalny, niż zielony płaszcz czy niebieska kurtka, które mogą, z punktu widzenia nadjeżdżającego kierowcy, zlewać się z tłem o kilka sekund za długo. W sytuacjach stresujących, jaką z pewnością jest każde niespodziewane zdarzenie na drodze, powinniśmy po prostu automatycznie, bez zastanowienia, nakładać kamizelki.

 

Kamizelki obowiązkowe są ponadto dla służb ratowniczych oraz osób pracujących z ciężkim sprzętem, na przykład operatorów wózków widłowych.

 

Wybierz bezpieczeństwo – załóż kamizelkę odblaskową

W życiu codziennym dobrze jest kierować się zarówno przepisami prawa, jak i zdrowym rozsądkiem. Osoby przemieszczające się na rowerach nie bez powodu coraz częściej sięgają po kamizelki. Kamizelka odblaskowa zwiększa nie tylko widoczność, ale również poczucie bezpieczeństwa. Warto też zwrócić uwagę na coraz popularniejsze, nietypowe środki transportu, jak rolki, deskorolki czy hulajnogi dla dorosłych. Ich użytkownicy często również przemieszczają się poboczem lub nawet ulicą – warto by oni także zaopatrzyli się w gadżety odblaskowe.

 

Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić bezpieczeństwu naszych dzieci – nie tylko dlatego, że dziecku może brakować odpowiedniego wyczucia sytuacji, ale też dlatego, że mały człowiek jest po prostu gorzej widoczny z pozycji osoby siedzącej za kierownicą, Kamizelki odblaskowe dla dzieci  są mniejsze, często wyposażone w różnego typu kolorowe ozdoby, które sprawiają, że dzieci chętnie je noszą. Twoje dziecko nie chce nosić kamizelki? Przeczytaj tutaj, jakie inne gadżety odblaskowe możesz mu zaoferować.

 

Kamizelka odblaskowa to gadżet niedrogi, ale bardzo ważny – potrafi znacząco wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Warto mieć go zawsze przy sobie – nawet jeśli nie wymagają tego od nas przepisy.