W czym biegać zimą? W odblaskach!

Kategoria: Blog

Co należy do niezbędnego zestawu każdego biegacza i każdej biegaczki? Na pewno dobre obuwie, dostosowana do warunków pogodowych odzież i bielizna termoaktywna, a także garść gadżetów, które pozwalają kontrolować tętno, liczbę spalonych kalorii czy przebyty dystans. Ale jest jeszcze jeden gadżet, o którym fani biegania bardzo często zapominają. Niestety, może to nieść ze sobą tragiczne konsekwencje. Mowa o odblaskach do biegania.

Dlaczego zimą odblaski są tak ważne?

Dlaczego odblaski dla biegaczy są tak ważne i dlaczego są jeszcze ważniejsze właśnie teraz, zimą? Aby odpowiedzieć na te pytania musimy sięgnąć po statystyki. 8 197 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 873 osób. Tak wyglądały realia w 2017 roku. Piesi to ofiary aż 38 % wszystkich wypadków drogowych w Polsce. Dlaczego więc wciąż wiele osób decyduje się na bieganie po zmroku bez należytego oznaczenia? Być może wiedza na temat powszechności konsekwencji takiej nieostrożności jest zbyt mała.

Ale to nie wszystko, pozostało nam odpowiedzieć na drugie pytanie – dlaczego odblaski są tym ważniejsze właśnie zimą? I znowu podeprzeć możemy się liczbami. Z policyjnego raportu o wypadkach drogowych w 2017 roku jasno wynika, że listopad (15,7% z wszystkich ofiar) i grudzień (15,3% z wszystkich ofiar) zbierają wśród pieszych największe żniwo. Badania są jeszcze dokładniejsze, a wyniki pozwalają zauważyć, że zdecydowana większość wypadków miała miejsce już po zapadnięciu zmierzchu, a więc w okresie zimowym – dość szybko. Okazuje się więc, że podstawową przyczyną śmierci pieszych jest ich słaba widoczność. I tu dochodzimy do kolejnej kwestii – odblasków z terenach zabudowanych i niezabudowanych.

Odblaski w terenie zabudowanym i niezabudowanym – czy są obowiązkowe?

Do wypadków dochodziło zazwyczaj na terenach zabudowanych (ponad 92%!). Jednakże tylko w co trzynastym takim zdarzeniu dochodziło do śmierci pieszego. Natomiast w wypadkach poza obszarem zabudowanym ofiary śmiertelne to kwestia co trzeciego zdarzenia.

Okazuje się więc, że zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym powinniśmy sięgnąć po odblaski. W tym pierwszym przypadku ochronią nas przed potrąceniem i kontuzją. W tym drugim, ze względu na brak jakiegokolwiek oświetlenia, mogą okazać się najlepszym sposobem na ochronę swojego życia. Tym bardziej, że biegacze i biegaczki, tak, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego, po zmroku maja obowiązek posiadania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Odblaski dla biegaczy – nasz wybór

Jaki wybór mają biegacze i biegaczki w kwestii gadżetów odblaskowych? Okazuje się, że naprawdę spory. Warto z tego skorzystać i połączyć ze są różne rodzaje odblasków, dzięki czemu możemy uzyskać lepszą widoczność. Dlatego sprawdźmy bogatą ofertę producentów gadżetów odblaskowych i zaopatrzyć się w kilka różnych elementów.

Jeśli chodzi o odblaski na kurtkę, to dostępne są dwie podstawowe opcje – kamizelka odblaskowa oraz szelki odblaskowe do biegania. Zarówno kamizelka jak i szelki, dzięki sporej powierzchni odblaskowej, zapewniają dobrą widoczność nawet w gorszych warunkach. Szelki sprawdzą się u osób, które wolą bardziej dopasowane elementy (szukajmy modeli z możliwością regulacji szelek). Inne odblaski na ubranie to między innymi naklejki samoprzylepne. Odblaskowe naklejki możemy umieścić na mniejszych elementach odzieży – butach, czapce – ale również na ramieniu.

Nie można zapomnieć także o odblaskowych opaskach. To świetny, uniwersalny gadżet zarówno na ręce, jak i nogi. Nie krępuje naszych ruchów, jest niezwykle tani, a po zakończonym treningu opaskę możemy schować do kieszeni bluzy lub kurtki. Jeśli warunki pogodowe są naprawdę niesprzyjające, ale mimo to nie chcemy rezygnować z treningu, koniecznie zaopatrzmy się w opaskę LED do biegania. Dzięki zasilanym przez niewielkie baterie diodom LED, kierowcy będą w stanie zauważyć nas z naprawdę daleka.

Odblaski działają – potrafią poprawić naszą widoczność z kilku do nawet 200 metrów. Nawet jeśli do tej pory nie zakładaliśmy odblasków do biegania, warto zrewidować swoje dotychczasowe poglądy. Gadżety odblaskowe to, zwłaszcza w porównaniu z ceną butów do biegania czy kosztem zakupu odzieży sportowej, naprawdę niewielki wydatek. Odblaski na odzież, czy to w formie kamizelki, odblaskowych szelek, naklejek czy opasek na ręce i nogi, to szansa na bezpieczny trening w każdych warunkach.