Jakość odblasków – dlaczego ma takie znaczenie?

Kategoria: Blog

Prawo stanowi, że każdy poruszający się po zmroku po drodze poza obszarem zabudowanym pieszy, musi mieć na sobie odblask umieszczony w taki sposób, aby był dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Ograniczyć widoczność może nie tylko całkowity brak odblasku, ale też jego niska jakość.

Ustawa o ruchu drogowym nie wskazuje szczegółów dotyczących odblasków. Najważniejsze by odblask był widoczny i spełniał swoją funkcję, w świetle prawa nie ma więc znaczenia jego wygląd i rozmiar. Ale jakość już tak, i to duże. Okazuje się bowiem, że odblaskowe gadżety o niskiej jakości, niespełniające wymogów mogą mieć zaniżony odczynnik luminacji świetlnej, a co za tym idzie, nie działać tak dobrze, jak powinny.

Dlaczego powinno się zwracać uwagę na normy w gadżetach odblaskowych?

Odblask odblaskowi nierówny. Nawet jeśli opaska zakupiona w pierwszym lepszym sklepie wygląda identycznie jak ta od rzetelnego dostawcy, mogą między nimi występować znaczące różnice.

Aby odblask nadawał się do noszenia, musi spełniać europejskie normy. W przypadku odblasków jest to norma EN471. Co ona oznacza? Norma EN471 w gadżetach odblaskowych określa wymagania, jakie obowiązują przy produkcji odblasków na terenie całej Unii Europejskiej. Precyzyjnie określa wielkość minimalnej powierzchni odbijającej światło.

Dla zwykłych użytkowników różnice w wyglądzie odblasków bez certyfikatu i gadżetów zgodnych z normą są praktycznie niedostrzegalne. Dopiero podczas kontroli w laboratoriach często okazuje się, że te różnice występują i są one znaczne. Nie byłoby problemu, gdyby nie wpływało to na bezpieczeństwo na drodze. Niestety odblaski niespełniające norm zazwyczaj nie działają dobrze, przez co nosząca je osoba pomimo posiadania elementów odblaskowych pozostaje niewidoczna dla kierowców.

Jakie cechy powinien mieć dobry odblask?

Wybierając odblask, należy zwrócić uwagę, aby odbijająca światło powierzchnia gadżetu była możliwie jak największa. Oznacza to, że w praktyce od odblaskowej samozaciskowej opaski na ramię lepiej sprawdza się kamizelka odblaskowa. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możesz lub zwyczajnie nie chcesz chodzić w kamizelce, lepiej założyć mały odblask niż żaden.

Odblask powinien mieć nadrukowany znak CE. Świadczy on o tym, że dany element przeszedł odpowiednie testy i może pełnić funkcję podstawowego środka ochrony indywidualnej. Jeśli wybrany odblaskowy gadżet takich testów nie przeszedł, może się okazać, że do złudzenia przypomina odblask, ale w rzeczywistości odblaskiem nie jest. Powodem tego może być materiał, z jakiego wykonany jest odblaskowy element, który rozprasza odbijające się promienie świetlne w przeciwieństwie do odblasku z certyfikatem.

Cechą każdego odblasku jest współczynnik odbicia światła – im wyższa wartość współczynnika, tym lepsza widoczność odblasku. Jeśli zależy nam, by współczynnik odbicia światła był jak największy, najlepiej postawić na odblaski koloru żółtego lub srebrnego.

Jak nosić odblaski, aby działały?

Ogromne znaczenie w kwestii widoczności ma również sposób noszenia odblasku. Oczywiście w przypadku niektórych odblasków mamy ograniczone pole manewru, czego dobrym przykładem jest choćby kamizelka odblaskowa, która ma tylko jeden właściwy sposób założenia. Ale już taka naklejka odblaskowa może być przyklejona gdziekolwiek, podobnie jak samozaciskowa opaska na ramię, którą można założyć na ramię, nadgarstek lub kostkę.

Prawidłowy sposób noszenia odblasku zależy od tego, jak pieszy porusza się względem drogi. Przepisy głoszą, że w przypadku braku chodnika należy chodzić lewą stroną drogi. Oznacza to, że wszelkie odblaskowe elementy należy założyć na prawą stronę ciała i najlepiej jak najwyżej, aby znalazły się w polu działania świateł nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów.

 

Wybór odblasków jest ogromny, a na rynku nie brakuje podróbek. Podczas zakupów zwróć więc szczególną uwagę na jakość i sposób wykonania odblaskowe gadżetu. Upewnij się, czy jest zgodny z europejskimi normami. Pamiętaj, że od skuteczności odblasku zależy Twoje bezpieczeństwo.