Norma EN471 w gadżetach odblaskowych – czym jest i jak się do niej stosować?

Kategoria: Blog

Coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa na drodze, w tym konieczność zapewniania sobie dobrej widoczności. Ma to związek z upowszechnieniem się czynnego spędzania czasu wolnego podczas joggingu, na rowerze czy rolkach. Wielu zapalonych sportowców nie stroni od gadżetów, które pozwalają trenować efektywniej i łatwiej. Dużo się pisze o właściwym planowaniu treningu, tak by sport był korzystny dla zdrowia. Kwestie bezpieczeństwa powinny być jednak rozumiane szerzej niż tylko profilaktyka związana z kontuzjami czy urazami. Co mamy na myśli? Oto krótki artykuł o konieczności zwracania uwagi na normy w gadżetach ochronnych.

 

Gadżety odblaskowe można kupić na stacjach benzynowych, straganach, czasami u ulicznych sprzedawców. Największy wybór oferują oczywiście sklepy internetowe, ale nie zawsze mamy czas, by odpowiednio wcześniej się w odblaski zaopatrzyć. Czy zakup odblasków w przypadkowych miejscach ma sens? Czy jest jakaś różnica między tymi odblaskami? Kamizelka odblaskowa czy opaska różnych producentów wyglądają przecież niemal identycznie.

Norma EN471 określa wymagania obowiązujące w Unii Europejskiej przy produkcji odblasków. Jest wydawana imiennie dla każdego producenta i określa precyzyjnie wielkość minimalnej powierzchni odblaskowej. Kontroli w laboratoriach podlega też liczba luksów światła padającego i odbitego. Na pierwszy rzut oka dla przeciętnego klienta różnice pomiędzy gadżetami bez certyfikatu i zgodnymi z normą mogą być niedostrzegalne. Nie oznacza to jednak, że różnicy między nimi nie ma.

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na normy w gadżetach odblaskowych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że odblask bez certyfikatu po prostu nie spełnia swoich zadań. Można go traktować tylko jako gadżet reklamowy, a nie produkt poprawiający bezpieczeństwo. Mnóstwo tanich gadżetów z Chin jest bezużytecznych, choć może się wydawać, że są to te same produkty, które widzicie w naszym sklepie.

Zadania, które stoją przed odblaskami, są sporym wyzwaniem. Odpowiedni, a więc zgodny z omawianą normą odblask potrafi znacznie poprawić widoczność pieszego. Osoba bez odblasków jest widoczna dla kierowcy z ok. 10 m. Przy użyciu np. kamizelki odblaskowej odległość ta wzrasta aż do 150 metrów.

Stąd tak ważna jest jakość gadżetów odblaskowych, m.in. naklejek odblaskowych, które wybieramy. Nie ma co oszczędzać, bo odblaski dla dorosłych kosztują dosłownie kilkanaście złotych. Podobnie odblaski dla dzieci. Breloki z diodami LED, worki odblaskowe czy zawieszki to niewielki wydatek, a może uratować zdrowie i życie. Jest mnóstwo przykładów z życia, które tę zasadę potwierdzają i lepiej ją sobie wziąć do serca odpowiednio wcześniej niż uczyć się na własnych błędach.

Jakie inne przepisy regulują stosowanie gadżetów odblaskowych?

Używanie odblasków regulują także przepisy ruchu drogowego, które precyzuje znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym z 30 sierpnia 2013 roku. Zgodnie z tymi zapisami piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym, np. idący po poboczu lub jezdni, muszą mieć odblaski.

Nie jest określone, jaki odblask należy mieć na sobie. Może to być kamizelka odblaskowa, opaska odblaskowa, czy inny gadżet odblaskowy. Istotne jest, by umieszczony był w widocznym miejscu. Wskazane jest też noszenie odblasków po kilka na raz. W ten sposób dodatkowo zwiększa się powierzchnia odblaskowa.

W życiu codziennym coraz większą uwagę przywiązujemy do jakości pożywienia, odzieży, obuwia, zdając sobie sprawę, że mają istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Z taką samą świadomością i wymaganiami dotyczącymi jakości należy podchodzić do wyboru odblasków. Tym bardziej, że stawka jest tu dużo większa. Kiedy w grę wchodzi zdrowie i życie, nie ma miejsca na żadne kompromisy.