Bezpieczna szkolna wycieczka – jak się do niej przygotować?

Opiekunowie szkolnych wycieczek oprócz ciekawych atrakcji dla swoich podopiecznych powinni również przygotować dzieci do bezpiecznej podróży po mieście lub terenach wiejskich. Aby tak się stało, nauczyciele muszą przekazać uczniom wiedzę dotyczącą podstawowych zasad ruchu drogowego. Uczenie najmłodszych najważniejszych przepisów bezpieczeństwa z pewnością zaowocuje w przyszłości i pozwoli im cieszyć się z każdego kolejnego wyjazdu, bez niebezpiecznych przygód. O czym maluchy powinny wiedzieć przed wyjazdem na szkolną wycieczkę? Przeczytaj i dowiedz się więcej.   

Najważniejsze zasady poruszania się po drodze

Nauczyciele przed każdą szkolną wycieczką powinni przypominać dzieciom, w jaki sposób poruszać się po drodze w mieście i poza nim. Warto zapoznawać najmłodszych między innymi z zasadami prawidłowego przechodzenia przez jezdnię na pasach, zwłaszcza na skrzyżowaniu bez świateł. Istotne jest to, aby dorośli od początku rozwijali w dzieciach dobre nawyki – zachowywania ostrożności przed zbliżeniem się do krawędzi jezdni, chodzenia prawą stroną chodnika, czy w przypadku jego braku – lewą stroną pobocza. (więcej na ten temat). Wychowawcy muszą również wiedzieć o tym, że podczas wycieczek pieszych, prowadzona przez nich kolumna może poruszać się jedynie prawą stroną drogi, a gdy uczestnicy mają mniej niż 10 lat dozwolone jest jedynie poruszanie się chodnikiem.

Odblaski to podstawa

Podczas wycieczki przygotowanej dla uczniów, szczególnie tych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, opiekunowie powinni zwrócić uwagę na to, by grupa była odpowiednio widoczna na drodze. W tym celu warto wyposażyć najmłodszych w specjalnie przygotowane przez producentów odblaski dla dzieci. Świetnym rozwiązaniem, gwarantującym bezpieczeństwo zarówno w mieście, jak i poza nim są kamizelki odblaskowe. Wśród ich licznych zalet można wyróżnić niską cenę, wygodę, a przede wszystkim gwarancję doskonałej widoczności na każdej jezdni i chodniku, zwłaszcza po zmroku. Dzięki nim wychowawca bez trudu rozpozna dzieci ze swojej klasy, nawet w turystycznym tłumie. Aby dodatkowo zachęcić dzieci do zakładania kamizelek odblaskowych, producenci umieścili na nich postaci z modnych w ostatnim czasie bajek i seriali.

 

Dodatkiem, który z pewnością przypadnie do gustu dzieciom są również chusty odblaskowe. Zostały one wykonane z bardzo trwałych i miękkich tkanin, co sprawia, że nie przeszkadzają maluchom podczas zabawy, czy spaceru. Można je z łatwością zawiązać na szyi dziecka, doczepić do plecaka lub torby. Bogata oferta kolorystyczna pozwala natomiast wybrać chustę w ulubionym kolorze naszych pociech. Ponadto dostępne są również chusty odblaskowe z nadrukiem.

 Gadżety odblaskowe dla najmłodszych

Uczeń, który dowie się, w jaki sposób zachować ostrożność podczas przemieszczania się drogą na wycieczce szkolnej, powinien pamiętać o zasadach bezpieczeństwa ruchu w mieście oraz poza nim przez cały czas. Ważne jest również to, by wiedział jak zareagować w razie niebezpiecznych sytuacji – potrafił wezwać pomoc i udzielić jej w kryzysowym momencie, takim jak nagły wypadek komunikacyjny. O codziennym przestrzeganiu przepisów drogowych naszym dzieciom będą przypominać gadżety odblaskowe. Bezpieczeństwo w drodze ze szkoły do domu, każdemu uczniowi zapewnią opaski odblaskowe. Wygodnie założone na ramieniu sprawiają, że pieszy staje się widoczny w świetle reflektorów z odległości od 200 do nawet 300 metrów.

Dla uczniów warto również wybrać praktyczne, sportowe worki w intensywnych kolorach, łączące modę z troską o bezpieczeństwo.

Obowiązkiem wszystkich dorosłych, nie tylko nauczycieli podczas szkolnych wycieczek, jest dbanie o to, by dzieci znały podstawowe zasady ruchu drogowego, przestrzegały ich i pamiętały o noszeniu odblasków, nie tylko po zmroku.