Jeździsz na rolkach? Pamiętaj o odblaskach!

Jazda na rolkach to nie tylko domena nastolatków. Dzisiaj to dyscyplina, która nie zna ograniczeń wiekowych. Wyzwaniem staje się więc zadbanie o odpowiednią widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Z pomocą rolkarzom przychodzą odblaski. Oto, dlaczego warto się w nie zaopatrzyć i jakie gadżety odblaskowe kupić. 

Na rolkach jeżdżą i dzieci, i dorośli. Rolkarze widoczni są nie tylko w parkach i boiskach. Pojawili się również na ulicach i ścieżkach rowerowych. Każdy, kto jeździ na rolkach, powinien zadbać o odpowiednią widoczność. Bardzo często rolkarze poruszają się po ulicach, słabo oświetlonych chodnikach czy ścieżkach rowerowych.

Po co odblaski dla rolkarzy?

Jest to szczególna grupa, która uczestniczy w ruchu drogowym. Rolkarze poruszają się szybciej niż piesi, często wybierają odzież funkcyjną w ciemnych kolorach, przez co trudniej ich dostrzec.

Odblaski są więc niezbędne, by umożliwić innym uczestnikom ruchu drogowego ich dostrzeżenie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kiepskimi warunkami pogodowymi, np. w deszczu lub po zmroku.  Przejazdy rolkarzy przez miasto często odbywają się wieczorem lub nawet w nocy. Taka impreza ma wyjątkowy urok, ale jest szczególnym wyzwaniem pod kątem bezpieczeństwa. Gadżety odblaskowe warto jednak zakładać niezależnie od warunków pogodowych, także w dzień w ramach kształtowania dobrych nawyków.

Jakie odblaski dla rolkarzy?

Miłośnicy rolek mogą wybierać spośród wielu kategorii odblasków. Gadżety odblaskowe pozwalają nie tylko wyróżnić się z tłumu. Osoby jeżdżące na rolkach powinny wykazywać się szczególną odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa własnego i innych osób, zwłaszcza podczas jazdy po zmroku.

Najprostsze są nalepki, które można przykleić na kurtkę, plecak czy koszulkę. Przydatna jest też opaska odblaskowa lub taśma odblaskowa z diodami, która jest lekka i dobrze trzyma się podczas jazdy.

Kolejnymi gadżetami odblaskowymi są na przykład lampki LED zakładane na głowę, tzw. czołówki, saszetki LED na telefon, klucze, dokumenty. Sprawdzają się też pasy odblaskowe, czapki oraz koszulki. Wielu zwolenników ma też zwykłą lampkę rowerową przyczepioną do rękawa w okolicach dłoni. Łatwo ją jednak uszkodzić i jest dość ciężka.

Mniej chętnie, choć niesłusznie, wybierana jest przez rolkarzy kamizelka odblaskowa. Najwyższy czas odczarować przekonanie, że w kamizelce odblaskowej jest niewygodnie i ciało w niej się poci. Kamizelka odblaskowa dla dorosłych nie krępuje ruchów, jest przewiewna i ciało w niej oddycha, kiedy pod spód założymy typowo sportową koszulkę.

Jeśli szukacie odblasków dla aktywnych, dobrze jest zajrzeć do gadżetów dedykowanych dla rowerzystów i biegaczy. Tu można znaleźć m.in. opaski na ramię, breloki pulsacyjne. Systematycznie pojawiają się nowości, np. chusty z tkaniny fluorescencyjnej, które również przydadzą się rolkarzom.

Jak nosić odblaski?

Eksperci od bezpieczeństwa na drodze radzą, by zakładać trzy różne gadżety. Może to być np. kamizelka odblaskowa, opaska odblaskowa, czapka z diodami LED albo bluzka odblaskowa, plecak z odblaskami i odblaskowa bandana. Taki zestaw najprościej zamówić w internecie, bo w sklepach stacjonarnych są problemy z dostępnością. Nie jest to jednak żadna niedogodność. W naszym sklepie gadżety odblaskowe dostarczamy niemal z dnia na dzień. Co więcej, odblaski nie kosztują wiele i każdy może wybrać coś dla siebie. Atutem zakupów w sieci są też ceny kamizelki odblaskowej.

Rolki są wspaniałym sposobem na ruch i aktywność fizyczną. Powinny być też bezpieczne, a to zależy w dużej mierze od nas samych. Pamiętajmy o odblaskach, jeśli chcemy bezpiecznie wrócić z przejażdżki do domu.