Ile kosztują kamizelki odblaskowe? To niewielka cena za bezpieczeństwo na drodze!

Zastanawialiście się kiedyś, ile kosztuje ludzkie życie? Każdy z nas pytany o to, co jest w stanie zrobić, by ocalić zdrowie swoich najbliższych, bez wahania odpowie: wszystko. Tyle tylko, że w praktyce bardzo często zdarza się nam zapominać o tym, że najbardziej skuteczne są sposoby, które nie wymagają dużego nakładu sił, czasu czy pieniędzy. Dotyczy to także kamizelek odblaskowych. Czy kamizelka odblaskowa naprawdę może uratować życie? Sprawdźmy, jaki jest jej koszt i gdzie można ją kupić?

Statystyki są bezlitosne. Policja podaje, że jesteśmy jako kraj w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wypadków z udziałem pieszych. W 2013 roku odnotowano 9 489 wypadków z udziałem osób pieszych (26,5% ogółu wypadków), w których zginęło 1 147 osób (34,2% ogółu), a 9 004 odniosły obrażenia ciała (20,4% ogółu). To przerażające liczby, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że tak łatwo można takim zdarzeniom zapobiec, dbając o odpowiednią widoczność.

Jakie mogą być tego przyczyny? Pośpiech, zabieganie, myślenie, że nic złego nas nie spotka, wreszcie – przyzwyczajenie czy zwyczajna niefrasobliwość. Nawet kierowcy, którym zdarzy się znaleźć po drugiej stronie auta, często nie dostrzegają zagrożenia, które czai się na pieszych po zapadnięciu zmroku. Biegacze, rowerzyści, rolkarze po zmroku są dla kierujących samochodem niekiedy zupełnie niewidoczni.

Niestety, biegu wydarzeń nie da się odwrócić, a skutki zderzenia z samochodem są dla pieszych najczęściej tragiczne. Pobyt w szpitalu, cierpienie, często długa rehabilitacja. To skutki tego, żę nie potrafimy w porę zadbać o własne bezpieczeństwo.

Kamizelka odblaskowa – ceny

Kamizelka odblaskowa to wydatek dosłownie kilkunastu złotych. W naszym sklepie kamizelka odblaskowa dla dorosłych kosztuje od 5 do 24 zł. Kamizelki odblaskowe dla dzieci kosztują od 5 zł za sztukę.  Naklejki są jeszcze tańsze i kosztują mniej niż 1 zł za sztukę.

Dla porównania lizak kosztuje średnio 2 zł, małe piwo w pubie 6 zł, zapiekanka nad morzem 7 zł.

Kamizelka odblaskowa dla dzieci

Równie ważne jest, by wyposażyć w kamizelkę odblaskową dzieci. W ich przypadku jest to szczególnie istotne, bo często poruszają się na ścieżkach rowerowych, wracają ze szkoły poboczem. Ze względu na niewielki wzrost naszych latorośli, trudniej je dostrzec na drodze.

Dzieciom łatwo jest wiele rzeczy wytłumaczyć. Kamizelki są wygodne. Przy prawidłowo dobranym rozmiarze niemal się jej nie czuje, więc jej noszenie w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zabawę czy komfort poruszania się dzieci. Poza tym pamiętajmy, że jeśli sami nosimy kamizelki, to dajemy dobry przykład, który podświadomie naśladują nawet maluchy.

Gdzie kupić kamizelkę odblaskową?

Nie polecamy przypadkowych straganów czy bazarów. Kamizelka odblaskowa powinna być wykonana z materiału, który zapewnia odpowiednie odbicie światła. W przeciwnym razie nie spełnia swoich zadań. W naszym sklepie można kupić odblaski,  np. kamizelki odblaskowe dla dorosłych i dla dzieci. Zawsze są to produkty zgodne z normą EN471, która obowiązuje dla tego rodzaju artykułów w krajach Unii Europejskiej.

Jak widać, kamizelka odblaskowa to wydatek, którego nie odczujemy w portfelu. Rzecz więc raczej nie w kwocie, ile w braku świadomości, że noszenie odblasków bez certyfikatu może mieć tak tragiczne skutki. Pamiętajmy, że życie i zdrowie są bezcenne, więc warto się o nie zatroszczyć odpowiednio wcześnie zgodnie z maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.