Kamizelka odblaskowa i co jeszcze? 4 gadżety niezbędne motocykliście

Motocykle z całą pewnością budzą emocje. Zwolenników tego środka transportu jest tylu, co przeciwników. Zwolennicy podkreślają poczucie wolności, jakie daje jazda jednośladem. Przeciwnicy  mówią o bezpieczeństwie – na motorze ani kierowca, ani pasażer nie są w żaden sposób chronieni. Co zatem zrobić, aby jazda na motocyklu była maksymalnie bezpieczna? Do tego potrzebne są rzecz jasna umiejętności oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego.  Przyda się także odpowiednie wyposażenie. W niniejszym artykule podpowiemy, w co powinien zaopatrzyć się motocyklista.

  1. Odpowiedni strój

Bez wątpienia najważniejsza część wyposażenia motocyklisty to ubiór. Możemy zdecydować się na kombinezon lub strój dwuczęściowy, złożony ze spodni i kurtki. Częstym wyborem jest ubiór ze skóry lub ekoskóry, ponieważ chroni przed wiatrem i deszczem. Ważne, aby kombinezon dobrze przylegał do ciała i nie był ani za duży, ani za mały. Pamiętaj, aby nie ograniczał Twoich ruchów. Zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie kurtka na motor wyposażona jest w ochraniacze na łokciach, plecach i ramionach. Spodnie natomiast powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia na biodrach i kolanach. Obuwie powinno  być wysokie i zabezpieczać kości piszczelowe oraz kostki, a także mieć antypoślizgową podeszwę.

  1. Kask

Tego oczywiście nikomu nie trzeba powtarzać. Najbezpieczniejsze są kaski zamknięte, które chronią całą twarz. Motocykliści najczęściej jednak wybierają kaski szczękowe, ponieważ są one najwygodniejsze i pozwalają na swobodną komunikację. Warto jednakże pamiętać, że wbrew pozorom są one cięższe od kasków zamkniętych, a ponadto nie chronią przed hałasem. A tego podczas jazdy na motorze nie brakuje.

  1. Kamizelka odblaskowa 

O tym, że odblaski znacząco zwiększają bezpieczeństwo na drodze, pisaliśmy już wielokrotnie. Zasada ta dotyczy w takim samym stopniu motocyklistów. Najlepsza będzie tutaj motocyklowa kamizelka odblaskowa, którą zakładamy na kurtkę. Musimy zatem wybrać kamizelkę odpowiednio szeroką.  Kamizelka ma największą ze wszystkich dostępnych gadżetów odblaskowych powierzchnię odbijania światła, a zatem jest widoczna z największej odległości. Podczas udziału w różnego rodzaju wydarzeniach grupowych popularne są kamizelki odblaskowe z nadrukiem, za pomocą którego członkowie danego zespołu mogą się identyfikować. Jeśli z jakiś powodów nie decydujemy się na kamizelkę, alternatywą mogą być szelki odblaskowe.

  1. Odblaski na motocykl

Nie tylko motocyklista, ale także sam motocykl wyposażony powinien być w elementy odblaskowe. Dobrze sprawdzą się samozaciskowe opaski odblaskowe, możemy też zdecydować się na ozdobienie naszego jednośladu odblaskowymi naklejkami . Szeroki wybór tego typu produktów to gwarancja, że każdy znajdzie takie, które przypadną mu do gustu.

I na koniec przypomnienie – tego rodzaju wyposażenie z pewnością pomoże, ale nie zastąpi zdrowego rozsądku!