Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze – tego naucz swoją rodzinę!

Wielu z nas zbyt lekko podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli jesteśmy zwykłymi „mieszczuchami” i rzadko zdarza się nam chadzać po zmroku poboczami drogi. Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze dotyczą jednak wszystkich, znać trzeba je bowiem nie tylko wtedy, kiedy wybieramy się na długi spacer za miasto, ale też na osiedlowym parkingu. Jakich zasad bezpieczeństwa warto nauczyć swoją rodzinę?

  1. Zasady pierwszeństwa przejazdu.

Kiedy dziecko potrafi już odróżniać stronę lewą od prawej, warto zacząć uczyć je podstawowych zasad pierwszeństwa przejazdu. Mogą one się przydać w orientacji na skrzyżowaniu podczas awarii świateł, a także na ścieżkach rowerowych – bowiem rowerzyści powinni kierować się dokładnie takimi samymi zasadami. Kiedy dzieci zaczną same poruszać się na rowerze lub nawet hulajnodze – również powinny przestrzegać tych zasad. Co prawda nie jest to obowiązkowe, jednak większość z nas instynktownie ich przestrzega nawet poruszając się na piechotę (np. przepuszczamy tych, którzy idą prosto, jeśli chcemy skręcić w lewo).  Ich znajomość ułatwi więc dziecku poruszanie się i pozwoli uniknąć zderzeń z innymi użytkownikami drogi.

  1. Poruszanie się po drodze bez chodnika

Wytłumacz dziecku, którą stroną drogi powinno iść, jeśli znajdzie się w miejscu, w którym  nie ma chodnika lub prowadzone są na nim roboty drogowe. Wyjaśnij, że powinno widzieć przód samochodu naprzeciwko siebie, tak, by i dziecko, i kierowca mieli czas na reakcję i uniknięcie potencjalnego wypadku.

  1. Przyzwyczajaj rodzinę do noszenia odblasków

Widoczność wieczorem, bez elementów odblaskowych to zaledwie kilkanaście metrów. Jeśli mamy odblaski, zwiększamy swoją widoczność do ponad 130 metrów – to odległość, która da kierowcy czas na reakcję. Dzieciom spodobać się mogą na przykład naklejki odblaskowe , ze względu na różnorodność kształtów i kolorów. Takie naklejki można przykleić  na kurtkę, plecak, worek, rowerek czy hulajnogę. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj .

  1. Zabezpiecz rowery

Przypilnuj, by rowery i inne pojazdy, którymi porusza się rodzina (deskorolki, wózki, hulajnogi itp.) wyposażone były w odblaski z przodu i z tyłu, a jeśli to możliwe, także z boku. Może ci do tego posłużyć na przykład zaciskowa opaska odblaskowa  lub odblaskowy rękaw.

  1. Naucz rodzinę ABC pierwszej pomocy

W sytuacji kryzysowej trudno się skoncentrować i podejmować racjonalne decyzje, dlatego też należy pewnych rzeczy nauczyć się na pamięć i powtarzać co pewien czas. Powtórzmy więc:

– Najpierw musimy zadbać o własne bezpieczeństwo (nim zdecydujemy się komuś pomóc, oceniamy, czy nie zbliża się samochód, czy osoba poszkodowana nie jest niebezpieczna).

– Przykładając ucho do twarzy osoby poszkodowanej sprawdzamy, czy oddycha.

– Dzwoniąc na numer 112 lub 999 w pierwszej kolejności podajemy adres, pod którym się znajdujemy, następnie stan poszkodowanego.  Nie rozłączamy się, odpowiadamy jak najbardziej precyzyjnie na pytania dyspozytora, choćby wydawały się one dziwne.

– Jeśli poszkodowany nie oddycha, przystępujemy do resuscytacji i czekamy na przyjazd karetki.

  1. Sam dawaj przykład najmłodszym!

Zasady poruszania się po drodze dla dzieci nie różnią się zbytnio od tych dla dorosłych. Na każdym kroku powinniśmy więc dawać dobry przykład. Trudno wymagać od dziecka przepisów, których sami nie przestrzegamy!  Wychowany w środowisku, w którym przestrzega się zasad bezpieczeństwa maluch nauczy się ich automatycznie. A o tym, jak przekonać szczególnie oporne dzieciaki do noszenia odblaskowych gadżetów, pisaliśmy w tym artykule .