Kamizelka odblaskowa – kiedy zakładać? 5 sytuacji

Kategoria: Blog

Kamizelka odblaskowa to przydatny gadżet, który sprawdza się w wielu różnych okolicznościach. Nieważne, czy biegasz, jesteś rowerzystą czy motocyklistą, pracujesz na budowie czy też codziennie odprowadzasz do szkoły swoje dziecko. W każdym z tych przypadków kamizelka przyda się Tobie lub bliskiej Ci osobie. Sprawdź, kiedy musisz zaopatrzyć się w kamizelkę, a kiedy po prostu warto.

Kamizelka odblaskowa, czyli bądź bezpieczny!

Dlaczego kamizelka odblaskowa (lub kamizelka ostrzegawcza, jak wolą niektórzy) jest tak powszechnym i popularnym akcesorium także wśród osób, których przepisy prawne nie obligują do jej posiadania? Przede wszystkim dlatego, że ratuje życie i zdrowie – na ulicy, w parku, na chodniku, na budowie. Moment, w którym stajemy się bardziej widoczni dla innych, jest dodatkową sekundą na reakcję, szybszym rozpoczęciem hamowania. Co więcej, kamizelka odblaskowa to niezwykle tani przedmiot. Kosztuje zaledwie kilka złotych, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby móc wyposażyć w nią każdego członka rodziny czy pracownika. Jest niewielka, łatwo ją schować do szuflady, torby, a nawet kieszeni.

Kamizelka odblaskowa dla dzieci

Kamizelka odblaskowa dla dziecka przyda się maluchowi każdego dnia. W drodze do i ze szkoły możemy być spokojniejsi o nasze dziecko, które będzie bardziej widoczne dla kierowców. Kamizelka odblaskowa dla dzieci przyda się także podczas wycieczek szkolnych. Dzięki niej mamy pewność, że opiekun lub opiekunka nie stracą z oczu naszej pociechy i nawet, jeśli odłączy się ona od grupy, to dorośli zdołają szybko wypatrzeć dziecko w tłumie osób. Kamizelki odblaskowe dla dzieci często dostępne są w różnych kolorach i z ciekawymi nadrukami, które zachęcają dzieci do ich noszenia.

 

Kamizelka odblaskowa do biegania

Od 2014 roku każdy przebywający na drodze po zmroku poza obszarem zabudowanym ma obowiązek posiadać element odblaskowy. Kamizelka odblaskowa do biegania to idealne rozwiązanie dla wszystkich biegaczy. Odpowiednio dobrana kamizelka nie krępuje ruchów, a duża powierzchnia materiału zapewnia maksymalną widoczność dla kierowców i innych uczestników ruchu. Biegaczom zapewne przypadnie do gustu wygodny model zapinany na rzepy pod pachami. Taka konstrukcja kamizelka sprawia, że nie odpina się ona podczas biegu, nawet przy większym wietrze.

Kamizelka odblaskowa dla rowerzystów

Kamizelka odblaskowa to także świetny wybór dla rowerzystów, którzy również powinni pozostawać zawsze widoczni na drodze (zwłaszcza, że ich też obejmują przepisy z 2014 roku). Kamizelka odblaskowa na rower może być noszona zarówno na koszulkę, jak i na kurtkę. Odpowiednio dobrany model nie będzie krępował naszych ruchów podczas jazdy. Warto zaopatrzyć się w kamizelkę, która posiada wytrzymałe zapięcia, na przykład na zatrzaski – dzięki temu unikniemy rozpinania się kamizelki.

Kamizelka odblaskowa motocyklowa

Choć motocykliści nie mają obowiązku noszenia odblasków, to kamizelka odblaskowa na motor jest przejawem rozsądnego myślenia. Przydaje się nie tylko w trakcie jazdy, ale i w sytuacjach awaryjnych, jak problemy z motocyklem, stłuczka, brak paliwa. Jeśli szukamy kamizelki odblaskowej motocyklowej, potrzebujemy modelu o bardzo wytrzymałych i trwałych zapięciach (na przykład na zatrzaski), które wytrzymają pęd wiatru.

Kamizelka odblaskowa na budowie

Pierwsza w naszym zestawieniu sytuacja, gdy jesteśmy zobowiązani do noszenia kamizelki ostrzegawczej. Na budowie należy być przez cały czas uważnym, ale stopień zagrożenia jest na tyle wysoki, że przepisy mówią jasno – każdy jest do noszenia kamizelki zobowiązany. Kolor kamizelki odblaskowej na budowie powinien być intensywny, jak żółty czy pomarańczowy. Niezbędne informacje na temat tego, jakie parametry powinna spełniać Twoja kamizelka odblaskowa, znajdziesz w regulaminie BHP.

 

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa we wszystkich tych przypadkach?

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w tych wszystkich sytuacjach? Nie, jedynie osoby przebywające na budowie muszą mieć na sobie kamizelki. Jednakże osoby przebywające po zmroku poza terenem zabudowanym muszą mieć element odblaskowy. Może być to także opaska czy czapka, ale kamizelka świetnie się sprawdzi. Dzieci czy motocykliści powinni nosić kamizelki przede wszystkim z myślą o swoim bezpieczeństwie, nawet, jeśli nie ma przepisów ich do tego zmuszających.