Kamizelki odblaskowe dla dzieci a polskie prawo – co musisz wiedzieć?

Kategoria: Blog

Dbanie o bezpieczeństwo dziecka przejawia się w różnych aspektach. Jednym z nich jest troska o to, by maluch umiał poruszać się po ulicach w odpowiedzialny sposób. Rodzic przecież nie jest w stanie być z nim przez cały czas. Warto więc nauczyć dziecko podstawowych zasad ruchu drogowego oraz ruchu pieszych. Dodatkowo dobrze jest wpoić maluchowi zwyczaj noszenia gadżetów odblaskowych. Co na ich temat mówi prawo?

Kamizelka odblaskowa a przepisy prawa

Od 2014 w Polsce obowiązek noszenia odblasków ma każdy pieszy, który po zmroku porusza się poza terenem zabudowanym. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Prawo nie definiuje wprost, jakiego typu odblaski powinniśmy wybierać – nie muszą to być więc kamizelki odblaskowe, choć warto je nosić, bo mają zdecydowanie największą powierzchnię odblaskową, dzięki czemu najłatwiej dostrzec je w ciemnościach.

A czy w mieście warto nosić odblaski i uczyć tego dzieci? Zdecydowanie tak. Po pierwsze dlatego, że tym samym przyzwyczajamy maluchy do dbania o własne bezpieczeństwo zawsze i wszędzie. Po drugie, w mieście również łatwo znaleźć miejsca, które nie są wystarczająco dobrze oświetlone. Jeśli do tego dodać na przykład deszcz, łatwo o sytuację, w której roztargniony kierowca nie dostrzeże dziecka na przejściu dla pieszych.

Jakie odblaski dla dzieci?

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o widoczność pieszych w nocy, jest kamizelka odblaskowa. To gadżet, który łatwo zmieści się do torby czy plecaka, a zarazem zapewni bardzo dobrą widoczność ze względu na duże pole odblaskowe. Jednak nie każde dziecko chce nosić kamizelkę w drodze ze szkoły – a nie nosząc żadnych odblasków, naraża się na niebezpieczeństwo. Jakie więc jeszcze gadżety odblaskowe warto zakupić swojemu dziecku?

  • Naklejki odblaskowe – te niewielkie gadżety można nakleić zarówno na ubranie, jak i na plecak czy torbę. Dzięki wesołym kształtom i różnym kolorom przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym maluchom. Nie ma też możliwości, by dziecko zapomniało zabrać je ze sobą.
  • Miękkie zawieszki odblaskowe – polecamy zakupić kilka różnych wzorów i przyczepić do każdej torby, jakiej używa maluch. Najlepiej pozwolić dziecku samodzielnie wybrać ulubione modele – dzięki temu mamy pewność, że będzie je nosić z przyjemnością. Zawieszki odblaskowe to świetny gadżet edukacyjny, który można rozdać w szkole czy przedszkolu.
  • Chusty odblaskowe – chusty mają większą powierzchnię odblaskową, dzięki czemu są dobrze widoczne z daleka. Świetnie sprawdzą się na przykład podczas wycieczki – dzięki nim nauczycielki już z daleka rozpoznają dzieci ze swojej klasy. Chusta ogrzeje również szyję dziecka w chłodniejsze dni.
  • Worki odblaskowe dla dzieci – to bardzo praktyczny gadżet, do którego dziecko może zapakować na przykład strój na WF. Worki dostępne są w różnych kolorach – na przykład różowym, czarnym czy niebieskim.

Jak przekonać dziecko do noszenia odblasków?

Przede wszystkim postarajmy się wytłumaczyć maluchowi, z jakim niebezpieczeństwem wiąże się zła widoczność na drodze. Jeśli dziecko nie chce nosić kamizelki odblaskowej – nie reagujmy złością. Pozwólmy mu wybrać jedno z innych rozwiązań – być może bardziej przypadną mu do gustu szelki odblaskowe, naklejki lub breloczki? Nie zapominajmy również o własnym przykładzie – jeśli maluch nie będzie widział, że jego rodzice dbają o bezpieczeństwo, nosząc kamizelkę odblaskową dla dzieci , z pewnością nie będzie pamiętał o swoim własnym.