Kamizelki odblaskowe dla rowerzystów – i co jeszcze? 5 przydatnych gadżetów odblaskowych

Kategoria: Blog

Najwięksi miłośnicy rowerów nie boją się jeździć nimi nawet zimą. Niestety, często zapominają, że dbałość o bezpieczeństwo sprowadza się nie tylko do noszenia kasku i ochraniaczy, ale również do korzystania z gadżetów odblaskowych, które zapewniają odpowiednio dobrą widoczność na drodze. Jakie odblaski dla rowerzystów sprawdzą się najlepiej?

W ostatnich latach rynek obfituje w szeroki wybór gadżetów odblaskowych dla dorosłych – w sklepach znajdziemy całe półki zapełnione odblaskami dla rowerzystów, a w tym kamizelki odblaskowe, szelki, zestawy naklejek czy tradycyjne samozaciskowe opaski odblaskowe. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Poniżej prezentujemy 5 gadżetów odblaskowych, które najlepiej spełnią swoje funkcje.

Jakie odblaski dla rowerzystów?

1. Kamizelka odblaskowa

Choć wielu producentów strojów sportowych coraz częściej dba o to, by posiadały one jakieś elementy odblaskowe, nie zawsze jesteśmy w stanie zgromadzić tyle ubrań, aby móc nosić je przy okazji każdej przejażdżki. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się kamizelka odblaskowa . Można ją łatwo schować do torby, jest wykonana z mocnego, wytrzymałego materiału, a przy tym odznacza się największą powierzchnią odblaskową, dzięki czemu jest bardzo dobrze widoczna z daleka. Dzisiejsze kamizelki odblaskowe dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach, dzięki czemu możemy dopasować je do swojej sylwetki oraz stroju.

2. Odblaskowe szelki

Szelki odblaskowe  to rozwiązanie dla osób, które nie lubią nosić kamizelek lub wolą bardziej dyskretne rozwiązanie. Szelki mają co prawda mniejszą powierzchnię odblaskową, ale nadal jest ona stosunkowo duża. Łatwo można dopasować je do sylwetki. Dobrze sprawdzają się nie tylko u rowerzystów, ale także u motocyklistów.

 

3.Opaska odblaskowa na kostkę

Klasyczne samozaciskowe opaski odblaskowe  mają sporo zalet – są niewielkie, łatwo można wrzucić je do torby, a także przypiąć do roweru. Warto jednak założyć je na kostkę – według badań taki odblask jest lepiej widoczny z daleka, gdyż jest stale w ruchu, a to przyciąga uwagę kierowcy.

Sama opaska jest jednak niewielka, więc w trosce o zapewnienie sobie maksimum bezpieczeństwa, warto połączyć ją z innymi gadżetami, na przykład odblaskowym brelokiem  czy czapką .

6. Odblaski na rower

Wśród wygodnych odblasków na rower wymienić można między innymi rękaw odblaskowy . Ten niewielki gadżet zamontujemy w kilka sekund na ramie dowolnego roweru – męskiego, damskiego czy dziecięcego. Rękaw odblaskowy nie przeszkadza w ruchu, jest odporny na deszcz czy śnieg i montowany na wytrzymały rzep, dzięki czemu nie musimy się martwić, że nagle się odczepi.

7. Naklejki odblaskowe

Naklejki odblaskowe  wykonane z folii fluorescencyjnej możemy nakleić bezpośrednio na rower lub na ubrania – a także na plecach czy torbę. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Lubią je szczególnie dzieci – to świetny sposób na to, by przekonać je do noszenia odblasków. Naklejki odblaskowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie pozostawiają też śladów na ubraniach po odklejeniu.

Odpowiedzialny rowerzysta powinien zawsze być wyposażony w gadżety odblaskowe. Ich brak może grozić mandatem – zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się poza terenem zabudowanym po zmroku ma obowiązek nosić odblaski (a rowerzysta według przepisów prawa traktowany jest jak pieszy). Jednak przede wszystkim brak elementów odblaskowych może powodować poważne zagrożenie zarówno dla samego rowerzysty, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu warto zadbać, byśmy zawsze – czy to przy okazji spaceru, czy przejażdżki rowerowej – mieli przy sobie kilka gadżetów odblaskowych. Nie zajmują one wiele miejsca, a mogą uratować nam życie!