Odblaski do biegania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kategoria: Blog

Wytrwali biegacze nie ustają w treningach nawet przy trudnej pogodzie. Biegają w deszczu i śniegu, o świcie oraz wieczorem. Niestety, nie zawsze pamiętają o tym, żeby zadbać nie tylko o swój komfort, ale także o swoje bezpieczeństwo. Niesprzyjająca pogoda znacząco ogranicza widoczność. Warto więc zadbać o dobre odblaski do biegania – jak je wybrać?

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się poza terenem zabudowanym po zmroku ma obowiązek nosić odblaski – dotyczy to więc również biegaczy. Prawo nie definiuje jednak typu odblasków – mogą to być zarówno opaski odblaskowe, jak i szelki czy właśnie kamizelki. Zaletą tych ostatnich jest znacznie większa powierzchnia odblaskowa, dzięki czemu kierowca jest w stanie dostrzec pieszego z większej odległości. Odblaski na drodze można dostrzec już z odległości 150 m – a to ponad 5 razy więcej niż w przypadku pieszego bez gadżetów odblaskowych. Przekłada się to na cenne sekundy, w czasie których kierowca zdąży zahamować lub wyminąć pieszego.

Warto podkreślić, że odblaski przydają się nie tylko poza terenem zabudowanym. W miastach również jest bardzo wiele miejsc, w których widoczność jest ograniczona, zwłaszcza przy niesprzyjającej pogodzie. Jeśli więc należymy do grona fanów joggingu, najlepiej zadbajmy o to, by zawsze mieć przy sobie jeden z gadżetów odblaskowych, który zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Jakie odblaski do biegania?

Jakie odblaski sprawdzą się najlepiej w przypadku sportowców? Oto nasze propozycje:

  • Kamizelka odblaskowa  – dzisiejsze kamizelki odblaskowe znacząco różnią się od swoich poprzedniczek. Nie tylko występują w różnych kolorach (np. zielonym, niebieskim czy różowym) i rozmiarach, ale też posiadają możliwość spersonalizowanego nadruku.
  • Szelki odblaskowe – szelki mają mniejszą powierzchnię odblaskową niż kamizelka, ale nadal jest ona duża, z pewnością będą więc widoczne z daleka. Tego typu rozwiązanie upodobali sobie również motocykliści, którzy nie lubią zakrywać całego stroju kamizelką.
  • Kamizelka odblaskowa dla rowerzystów i do biegania – kamizelka dla rowerzystów jest krótsza i bardziej dopasowana niż standardowy model, świetnie więc sprawdzi się podczas intensywnego treningu biegowego.
  • Opaska odblaskowa  – niewielką opaskę odblaskową najlepiej zestawić z innymi gadżetami. Świetnie sprawdzi się jako dodatek, założona na kostkę lub nadgarstek. Światła nadjeżdżającego samochodu w pierwszej kolejności oświetlą nogi biegacza, dlatego założenie na nie gadżetu odblaskowego jest rozsądnym rozwiązaniem.

Odblaski na ubranie – jak je wybrać?

Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając odblaski? Na pewno warto sprawdzić, czy spełniają one odpowiednie normy jakościowe. Więcej na ten temat napisaliśmy w tym artykule . Wybierając odblaski, kontrolujmy też jakość ich wykonania oraz wytrzymałość materiału – nie chcemy przecież kupić kamizelki, która po kilku treningach zacznie się pruć.

W przypadku treningów biegowych istotne jest też dopasowanie materiału. Kamizelka czy szelki nie mogą być za luźne, bo wówczas będą przeszkadzać podczas biegu. Pamiętajmy więc, by wybrać dobry rozmiar i sprawdzić, czy materiał nie ogranicza nam ruchów.

Pamiętajmy, że podczas treningu biegowego ważny jest komfort – ale również nasze bezpieczeństwo. Zanim więc wyjdziemy z domy na wieczorną przebieżkę, sprawdźmy, czy mamy przy sobie nie tylko telefon i klucze, ale również odblaskowy gadżet!