Konserwacja roweru przed wyruszeniem w trasę

Kategoria: Blog

Aby wycieczka rowerowa była udana, nasz sprzęt musi być w pełni sprawny. Nawet najatrakcyjniejsze widoki nie wynagrodzą kilkugodzinnego postoju, gdy rower odmówi posłuszeństwa. Uprzykrzyć rowerową wyprawę może przebita dętka, urwany łańcuch czy uszkodzona przerzutka. Lista rowerowych usterek jest o wiele dłuższa, a sporo z nich można wyłapać jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Dlatego tak ważne jest, by sezon rowerowy rozpocząć od konserwacji roweru.

Masz dwie opcje do wyboru: możesz oddać rower na przegląd do profesjonalnego serwisu lub samodzielnie przeprowadzić kompleksową kontrolę. Jeśli zdecydujesz się pójść drugą drogą, musisz uwzględnić szereg czynności serwisowych. Podpowiadamy, co musisz skontrolować, zanim wsiądziesz na rower.

Sprawdź światła rowerowe

Według obowiązujących przepisów każdy rower poruszający się po zmroku musi być wyposażony w tylne czerwone światło odblaskowe oraz w świecące własnym światłem oświetlenie pozycyjne z przodu i z tyłu. Źródła światła mogą być stałe lub migające – w zależności od preferencji właściciela. Lampa rowerowa tylna powinna być czerwona, przednia może być biała lub żółta. Światła rowerowe nie są obowiązkowe w dzień. Światełka do roweru kupisz w każdym sklepie rowerowym lub przez internet. Nie posiadając działających świateł przy rowerze ryzykujesz otrzymaniem mandatu, ale przede wszystkim stwarzasz niebezpieczeństwo na drodze dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Skontroluj opony

Jedną z najpopularniejszych rowerowych awarii jest przebita dętka. Statystycznie rzecz biorąc ta usterka przytrafia się każdemu rowerzyście przynajmniej raz w życiu. Jeśli zauważymy, że nasza dętka jest przebita jeszcze przed wyruszeniem w trasę, najłatwiej i najszybciej będzie wymienić ją na nową. Dużo gorzej, gdy awaria przytrafi nam się w trasie. Poza domem najlepiej użyć łatki, a jeśli nie mamy takowej akurat przy sobie, dobrze sprawdzi się trawa. Rozwiązanie to może i nie jest rewelacyjne, ale przynajmniej pozwoli wrócić do domu lub podjechać do najbliższego serwisu.

Regulacja przerzutek i smarowanie łańcucha

Podczas konserwacji roweru trzeba ocenić stan łańcucha. Jeśli nie nadaje się on do dalszego użytku, należy go wymienić, w przeciwnym razie przechodzimy do jego czyszczenia. Do mycia łańcucha używa się benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnych rozpuszczalników. Czyszczenie łańcucha ułatwiają też dedykowane spraye, które nabyć można w sklepach z akcesoriami do rowerów.

 

Przed wyjazdem w trasę powinno się wyregulować przerzutki. Zostawiając sobie tą czynność na później możemy tego bardzo żałować, gdy okaże się, że przerzutka jest zepsuta. Nie posiadając przy sobie specjalnych narzędzi raczej nie uda nam się przywrócić przerzutki do stanu używalności.

Zaopatrz się w odblaski na rower

Rower jest gotowy do jazdy? Nie pozostaje Ci nic innego jak ruszyć w drogę. Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą specjalne odblaski na rower. Wielu rowerzystów zastanawia się, czy odblaski na rowerze są obowiązkowe? Odpowiedź jest jednoznaczna – w terenie niezabudowanym tak, a za ich brak można zostać ukaranym mandatem. Skuteczne odblaski dla rowerzysty to również specjalne kamizelki odblaskowe na rower czy szelki odblaskowe dla rowerzystów. Podczas jazdy dobrze sprawdzą się zapewniające nie tylko widoczność, ale też ciepło, rękawy odblaskowe na rower, a życie uratować nam mogą zwykłe naklejki odblaskowe. Odblaskowe naklejki to strzał w dziesiątkę do młodszych miłośników jazdy na rowerze. Powiedzmy sobie szczerze: które dziecko nie chciałoby naklejki na rower dziecięcy? Atrakcyjne dla maluchów są też odblaski rowerowe na szprychy. Każdy rodzic powinien pamiętać, że odblaski na rower dla dzieci to coś, bez czego nie powinno się wyruszyć na rowerową wycieczkę.

 

Każdy świadomy uczestnik ruchu drogowego na pierwszym miejscu powinien stawiać swoje bezpieczeństwo. W jego zwiększeniu pomogą odblaski rowerowe takie jak szelki odblaskowe na rower czy odblaskowe opaski, które założyć można na nadgarstek, ramię lub kostkę. Wystarczy tak niewiele, by uratować swoje życie i zdrowie.