Szelki odblaskowe – komu się przydadzą?

Kategoria: Blog

Świadomość znaczenia dobrej widoczności dla bezpieczeństwa na drogach stale się zwiększa. Zarówno piesi, biegacze, rowerzyści, jak i motocykliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, że obowiązkowym elementem stroju po zmroku jest odblask. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tego typu gadżetami na rynku pojawiają się coraz to nowsze propozycje. Teraz odblaski dla pieszych i biegaczy mogą przybierać różne postaci, nawet szelek.

Nie do końca przekonani o konieczności posiadania odblasków po zmroku dopytują, dlaczego właściwie trzeba je nosić? Wyjaśnienie jest proste – osoby nie posiadające żadnych odblaskowych elementów widać dopiero z odległości 20 metrów, a z odblaskiem już ze 150! Jeśli widoczność nie jest mocno ograniczona choćby przez mgłę, kierowca może dostrzec posiadającego np. szelki odblaskowe już z 300 metrów. Dlatego właśnie piesi i biegacze mają obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym pod groźbą mandatu. Taki obowiązek nie leży po stronie motocyklistów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby również zaopatrzyli się w odblask.

Szelki odblaskowe dla motocyklistów

Odblaskowe szelki i pasy to jedne z najpopularniejszych gadżetów odblaskowych. Każdy świadomy uczestnik ruchu drogowego powinien stawiać na swoje bezpieczeństwo, dlatego obowiązkowym dodatkiem do jego stroju powinien stać się odblask.

Rowerzyści i motocykliści najczęściej sięgają po szelki odblaskowe dla dorosłych i dla dzieci, bo łatwo się je zakłada i zdejmuje, zapewniają wygodę i nie krępują ruchów. Szelki odblaskowe dla rowerzystów są doskonałą alternatywą dla kamizelek, które niezbyt dobrze odprowadzają ciepło i mogą powodować duży dyskomfort podczas jazdy na rowerze. Posiadają możliwość regulacji, dzięki czemu w łatwy sposób można dostosować je do własnej budowy ciała. Szelki odblaskowe dla motocyklistów są zdecydowanie lepszym wyborem niż odblaski na motor takie jak opaski, gdyż mają większą powierzchnię, a co za tym idzie, łatwiej je dostrzec. Taką samą skuteczność co szelki zapewniłoby dopiero kilka odblaskowych opasek, rozmieszczonych w różnych miejscach. Odblaski dla motocyklistów nie są obowiązkowe, ale mimo wszystko warto je mieć, aby zmniejszyć ryzyko wypadku.

Szelki odblaskowe do biegania

Okazuje się, że strzałem w dziesiątkę są też szelki odblaskowe do biegania. Dość ściśle przylegają do ubrania danej osoby, więc nie przesuwają się podczas aktywności fizycznej, nie ograniczają ruchów i nie powodują dyskomfortu. W sklepach znaleźć można różne modele odblaskowych szelek, dzięki czemu każdy może wybrać takie, które najbardziej odpowiadają jego oczekiwaniom.

Ale odblaski do biegania to nie tylko szelki. Dobrym wyborem są także odblaskowe opaski, które co prawda nie sprawdzają się jako odblaski na motor, ale w przypadku pieszych i biegaczy jak najbardziej. Wystarczy założyć je na nadgarstki, ramiona lub kostki, a zapewnimy sobie dużo lepszą widoczność na drodze. Świetnie sprawdzają się również inne odblaskowe akcesoria dla biegaczy, takie jak odblaskowe rękawy, odblaskowa saszetka lub nerka czy odblaskowa czapka.

Szelki odblaskowe dla dzieci

Rodzice powinni pamiętać o tym, aby zaopatrzyć w odblaski swoje dzieci. Szelki odblaskowe dla dzieci opinające malucha w biodrach, po założeniu pozostaną na swoim miejscu, nie będą się przesuwać ani uwierać. W sklepach są też szelki odblaskowe nie mocowane do pasa, a jedynie przekładane przez głowę i trzymające się na ramionach. Każdy rodzic może wybrać model, który najbardziej spełni oczekiwania jego i pociechy.

Wychodząc na spacer po zmroku, planując nocną przebieżkę lub wycieczkę na motorze, warto mieć przy sobie odblaski. Elementy odblaskowe dla pieszych zapewnią widoczność nawet z dużej odległości. Odblaski dla biegaczy są jeszcze ważniejsze niż dla pieszych, szczególnie dlatego, że ich pozycja jeszcze szybciej się zmienia. Posiadanie odblaskowych elementów dla osób mobilnych nie jest obowiązkiem, ale nie zaszkodzi kupić szelki odblaskowe na rower lub na motor.