Jak nosić odblaski? Oto dziewięć zasad, którymi powinieneś się kierować

Choć prawo o ruchu drogowym nakłada na nas obowiązek noszenia odblasków po zmroku i poza terenem zabudowanym, brak w nim przepisów dotyczących tego, jak należy nosić odblaski, w których miejscach odzieży najlepiej jest je umieścić oraz czym powinny się charakteryzować, by gwarantować nam jak największe bezpieczeństwo. Przedstawiamy dziewięć zasad, którymi powinniśmy się kierować, jeśli chcemy poczuć się bezpiecznie.

  1. Po zmroku, na nieoświetlonej drodze, kierowca ma szanse dostrzec pieszego dopiero z odległości około trzydziestu metrów. Założenie przez pieszego elementów odblaskowych zwiększa tę odległość nawet do stu pięćdziesięciu metrów – pod warunkiem jednak, że są to gadżety odblaskowe dobrej jakości. Powinniśmy wybierać odblaski ze sprawdzonych firm i pewnych źródeł, nic nam bowiem po odblasku, który nie odbija światła.
  2. W przypadku braku chodnika, pieszy powinien poruszać się po lewej stronie drogi, dlatego też odblaski najlepiej założyć z prawej strony. Najlepiej umieścić je na prawym ramieniu lub kostce, ponieważ to ta strona znajduje się bliżej kierowcy. Jeśli mamy ze sobą torebkę, przy której umieściliśmy odblaskową zawieszkę, pamiętajmy, by nieść ją na prawym ramieniu, koniecznie tak, by odblask był widoczny.
  3. Jeśli poruszamy się po chodniku, oczywiście nie ma znaczenia, czy idziemy lewą, czy prawą stroną drogi, warto jednak także w tym wypadku mieć na sobie odblaski – niejeden wypadek ma przecież miejsce z udziałem pieszego idącego chodnikiem! Odblaski najlepiej nosić po tej stronie, która znajduje się bliżej jezdni. Tu sprawdzą się opaski zaciskowe , które możemy szybko przełożyć z jednej strony na drugą. Powinniśmy dążyć do tego, by być widocznym i z przodu, i z tyłu, jeśli jednak nie mamy pod ręką odpowiedniej liczby odblaskowych elementów, w pierwszej kolejności zadbajmy o widoczność z przodu.
  4. Nośmy odblaski jak najniżej. Światła samochodowe oświetlają przede wszystkim jezdnię, dlatego opaska czy chusta odblaskowa zawiązana na kostce sprawdzi się lepiej, niż np. zawieszka, co oczywiście nie znaczy, że powinniśmy zrezygnować z zawieszek lub czapek, jeśli takowe posiadamy. Zawieszki jednak lepiej przyczepić do torby lub plecaka, niż nosić na szyi. Szacuje się, że gadżety odblaskowe umieszczone pół metra niżej, są dla kierowcy zauważalne o kilkanaście metrów wcześniej.
  5. Pamiętajmy, by umieścić zawieszki odblaskowe  z przodu i z tyłu plecaka dziecka, a także nauczmy je zakładać opaskę na kostki. Gadżety odblaskowe dla dzieci są tak różnorodne, że z pewnością znajdziemy coś, co dziecku przypadnie do gustu – łatwiej będzie przekonać je do noszenia odblasków, jeśli będzie je po prostu lubić.
  6. Jeśli poruszamy się po ciemku z wózkiem dziecięcym, naklejki odblaskowe  umieszczone z przodu i po bokach wózka sprawdzą się bardzo dobrze. Pamiętajmy, że przednia część wózka znajduje się blisko dwa metry przed nami! Weźmy też pod uwagę, że wózek może zasłaniać odblaski, które my sami mamy na sobie. Ważne więc, by wózek był dobrze widoczny od strony nadjeżdżających samochodów. To samo dotyczy roweru czy hulajnogi.
  7. Jeśli lubimy świecące, nowoczesne gadżety, postawmy na opaski z diodami LED. Wśród odblaskowych gadżetów odblaskowych dla dorosłych znajdziemy szeroki wybór breloków i opasek.
  8. Pies także chce poczuć się bezpiecznie! Zaopatrzmy go w obrożę z odblaskowymi elementami, możemy też kupić odblaskową smycz. Dodatkowo na obroży warto umieścić odblaskową zawieszkę lub brelok LED .
  9. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego! Pamiętajmy o tym, by iść właściwą stroną drogi, nie przebiegać na drugą stronę w miejscach do tego nieprzeznaczonych i zwracajmy baczną uwagę na innych użytkowników ruchu. Oprócz samochodów, które są dobrze widoczne dzięki światłom, możemy spotkać na przykład rowerzystów, którzy niestety nie zawsze dbają o odpowiednie oświetlenie swoich jednośladów.

Na koniec warto przypomnieć jeszcze jedną, złotą zasadę: kierujmy się rozsądkiem i ograniczonym zaufaniem do innych użytkowników ruchu.