Odblaski na motor – dlaczego są tak ważne?

Kategoria: Blog

Wybierając odzież na motor, warto zadbać nie tylko o to, by była ona w pełni komfortowa i dopasowana do indywidualnych preferencji. Równie ważną, o ile nie najważniejszą, kwestią jest obecność elementów odblaskowych na jej powierzchni. Jeżeli nasz kombinezon, kurtka czy spodnie nie są w nie wyposażone, niezbędny będzie zakup stosownych odblasków w postaci szelek, kamizelki czy opaski.

Odblaski dla motocyklistów ratują życie?

Na początek garść statystyk, z których większość początkujących kierowców może sobie nie zdawać sobie sprawy. Osoba posiadają odblask widoczna jest z odległości do 150 metrów. Jeżeli nie zaopatrzy się ona w tego typu akcesorium, kierowca samochodu będzie w stanie zauważyć ją dopiero z 30 metrów. Motocykliści, którzy noszą elementy takie, jak kamizelka odblaskowa na motor, ulegają wypadkom aż 37% rzadziej niż ci, którzy nie decydują się na ich założenie. W niektórych sytuacjach życie uratować może już sam kask pokryty fluorescencyjną barwą – kierowcy go posiadający ulegają wypadkom od 19 do 24% rzadziej.

Szelki odblaskowe dla motocyklistów – idealny gadżet odblaskowy

Na rynku spotkać można się z różnego rodzaju odblaskami. Jednym z nich są szelki odblaskowe dla motocyklistów. Produkty tego typu różnić mogą się od siebie między innymi sposobem zakładania czy kolorystyką. Główną zaletą takich odblasków jest duży komfort ich noszenia. Jako że wyposażone są one w możliwość regulacji, z łatwością można dopasować je do sylwetki. Dzięki zapięciom nie trzeba natomiast obawiać się, że podczas jazdy ulegną one odczepieniu. Do zalet takich szelek zaliczyć można również ich widoczność z dużej odległości, co jest możliwe dzięki ich stosunkowo dużej powierzchni. Neutralny wygląd sprawia, że nie zasłaniają one w znacznym stopniu kurtki czy kombinezonu. Dzięki odblaskowym szelkom, kierowca motocykla zostanie z łatwością dostrzeżony przez osobę prowadzącą samochód zarówno w trakcie poruszania się po drodze, jak i na postoju. Przed zakupem takiego dodatku, szczególną uwagę zwrócić należy na jakość zastosowanych materiałów, w tym elementów odblaskowych, rodzaje łączeń oraz stopień ich regulacji, a także posiadane przez produkt certyfikaty. Szelki na motor to akcesorium, na którym nie warto oszczędzać. Niskiej jakości modele mogą nie tylko wywoływać dyskomfort w trakcie jazdy, lecz również w wyłącznie niewielkim stopniu odbijać światło, nie gwarantując należytej ochrony przed wypadkiem.

Gadżety odblaskowe na moto – co jeszcze możesz wybrać?

Szelki to nie jedyne elementy odblaskowe, w które może wyposażyć się motocyklista. Alternatywę dla nich stanowi kamizelka odblaskowa na motor. Jej główną zaletą jest duża powierzchnia, która sprawia, że kierowca jest dobrze widoczny tak w trakcie jazdy, jak i podczas awarii pojazdu czy postoju. Kamizelki odblaskowe na motor dostępne są w wielu różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie model, który będzie odpowiednio dopasowany do sylwetki. Do wyboru mamy modele żółte, pomarańczowe, czerwone czy niebieskie. Najczęściej są one zapinane na długie rzepy, które znajdować mogą się z przodu lub po bokach. Wybierając taką kamizelkę warto zwrócić uwagę na to, czy materiał, z którego została ona wykonana jest odpowiednio wzmocniony – jedynie wówczas będziemy mogli mieć pewność, że nie ulegnie ona uszkodzeniu przy dużych prędkościach czy ewentualnym upadku.

Osoby jeżdżące na motocyklu wyposażyć mogą się także w praktyczne opaski odblaskowe samozaciskające, które założyć można na ramię lub łydkę. Równie dobrze sprawdzą się one podczas jazdy na rowerze czy spaceru po zmroku.

Aby być lepiej widocznym na drodze, motocykliści zadbać mogą również o stosowny dobór kasku. Doskonale do tego celu sprawdzą się modele białe, w neonowych kolorach lub pokryte odblaskowymi grafikami.

Kolejny sprawdzony sposób to oklejenie motocyklu przy pomocy specjalnych, odblaskowych pasków lub taśm.

Dbając o stosowny dobór odblaskowych akcesoriów, kierowca motocyklu jest w stanie skutecznie uchronić się przed wypadkiem. Są do produkty niedrogie, lecz niezwykle skuteczne.