Odblaskowe misie – towarzysze Twojego dziecka w każdej podróży!

Kategoria: Blog

Rodzice nie są w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, w których znajdzie się ich dziecko. Przedszkole, wyjścia z nianią lub dziadkami to sytuacje, w których nawet najbardziej odpowiedzialny rodzic nie ma czynnego wpływu na to, co dzieje się z dzieckiem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Rolą rodzica jest maksymalne zabezpieczenie dziecka przed skutkami wszelkich niebezpiecznych sytuacji. Jeżeli kupujemy dziecku fotelik samochodowy, zabezpieczamy okna i gniazdka elektryczne, to dlaczego mamy nie pamiętać o bezpieczeństwie dziecka na drodze? Przed niebezpiecznym sytuacjami na drodze chronią odblaski, które sprawiają, że dziecko jest widoczne, a kierowca ma szansę wyhamować lub wykonać inny manewr w celu uniknięcia wypadku. Na szczęście na rynku są dostępne gadżety odblaskowe, które nie tylko podobają się najmłodszym, ale i spełniają swoją główną funkcję – sprawiają, że maluch z daleka widoczny jest na drodze.

Jakie odblaski dla przedszkolaków wybrać?

Wśród najczęściej wybieranych gadżetów odblaskowych dla dzieci są kamizelki odblaskowe . Są one chętnie nabywane zarówno przez rodziców, jak i przedszkola, które na każde wyjście ubierają w nie swoich podopiecznych. Ze względu na dużą powierzchnię odblaskową kamizelki spełniają swoją funkcję, lecz nie zawsze podobają się dzieciom, a zdarza się, że starsze dzieci celowo je „gubią”. Producenci, dostrzegając niszę w tym segmencie asortymentu, wypuścili na rynek maskotki odblaskowe. Odblaskowego misia  można przyczepić dziecku do plecaczka lub do ramy roweru. Miś jest uszyty ze specjalnej tkaniny, która z pozoru wygląda zwyczajnie, lecz w półmroku i ciemnościach odbija światło. Zdarza się, że odblaskowa maskotka staje się ulubioną przytulanką dziecka i ono samo nalega, aby wszędzie ją zabierać. Maskotki mogą pełnić także funkcję edukacyjną – wystarczy, że pokażemy dziecku (np. w ciemnym pokoju), że miś nosi odblaskowe ubranko, a dziecko z pewnością będzie chciało go naśladować. Poza maskotkami dzieci chętnie korzystają z zawieszek odblaskowych. Zawieszki są mniejsze i lżejsze niż maskotki, dlatego można je przyczepić nawet do kurtki czy bluzki malucha. W zależności od modelu zawieszki występują w twardej lub miękkiej wersji i mogą przybrać kształt zwierzątka, owocu lub bajkowej postaci. Innym odblaskowym gadżetem, lubianym przez najmłodszych są opaski samozaciskowe . Można nosić je owinięte wokół rękawa lub nogawki, trzy-, czterolatkowie nie mają problemu z samodzielnym założeniem opaski, a nawet podoba im się moment, kiedy ta się owija. Niestety, ten rodzaj odblasku dla dzieci ma jedną wadę – łatwo go zgubić.

Dlaczego odblaski dla dzieci są takie ważne?

Należy sobie uświadomić, że małe dziecko nie powinno wyjść z domu bez elementu odblaskowego umieszczonego przy ubraniu. Nawet z pozoru niewinny spacer po parku może skończyć się zderzeniem z rowerzystą czy osobą na rolkach. Wszak dla najmłodszych dzieci niebezpieczne są nie tylko wypadki z udziałem samochodu, ale i mniejszych pojazdów. Elementy odblaskowe zapewniają lepszą widoczność dziecka nie tylko nocą, ale i w półmroku. W południe mglistego, pochmurnego dnia nasze dziecko jest trudne do dostrzeżenia dla pędzącego rowerzysty czy łamiącego przepisy drogowe kierowcy samochodu. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze i przekazujmy ją dziecku. Maluch, od kiedy tylko zacznie chodzić, powinien być uczony i uświadamiany o niebezpieczeństwach, jakie mogą grozić na drodze oraz jak im zapobiegać. Atrakcyjne dla dzieci gadżety odblaskowe w postacie zawieszek, maskotek i kolorowych naklejek  są w tym przypadku dużym wsparciem.