Odzież odblaskowa – idealna na wieczorny trening!

Aktywny tryb życia prowadzi dzisiaj wielu z nas. Biegamy, jeździmy na rowerze, uprawiamy inne sporty – wszystko po to, aby zachować naszą sylwetkę i zdrowie w dobrym stanie. Jeżeli tak intensywnie dbamy o to, by być sprawnym fizycznie, to czemu tak często zapominamy o najistotniejszej rzeczy – naszym bezpieczeństwie? Trenując jesienią oraz zimą musimy pamiętać, że ciemno robi się bardzo szybko. Co, jeżeli nasz dres nie posiada odblasków i w rzeczywistości jesteśmy prawie niewidoczni na drodze? Warto poświęcić kilka minut, by przekonać się, czemu odzież odblaskowa jest tak ważna!

Odblaski i ubrania odblaskowe – czy naprawdę tego potrzebuję?

Po pierwsze, aby zrozumieć, czemu ubrania odblaskowe  są tak ważne, trzeba ustalić, do czego w ogóle są one nam potrzebne. Przede wszystkim sprawiają, że jesteśmy lepiej widoczni na drodze (widać nas już z ponad 120 metrów), zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo – z nimi jesteśmy zauważalni dla kierowców dużo szybciej.

Trenując wieczorami, nie sposób nie narazić się na różne niebezpieczeństwa – czasem jest to nieuwaga i pośpiech kierowców, a czasem też i nasze zaniedbanie. Musimy uświadomić sobie, że jeśli do tej pory nie używaliśmy odblasków i na szczęście nic się nam nie stało, nie oznacza to, że zawsze tak będzie. Już teraz należy o tym pomyśleć, aby ustrzec siebie i bliskich przed późniejszymi konsekwencjami.

Przeciętny pieszy czy rowerzysta, ubrany w strój sportowy bez odblasków, będzie widoczny dla kierowcy z niewielkiej odległości – zaledwie około 20 metrów. Nie zawsze pozwoli to kierującemu samochodem zareagować w porę i go ominąć. To właśnie brak oznaczeń, czyli odblasków, jest główną przyczyną potrąceń rowerzystów i pieszych – im mniejsza widoczność, tym większe niebezpieczeństwo.

Odzież odblaskowa i inne odblaski – co najlepiej wybrać?

Wybór jest tak duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie – od specjalnej odzieży odblaskowej na rower, aż po odblaskową odzież do biegania. Co jednak wybrać jako pierwsze? Jakimi czynnikami się kierować?

Bieganie to sport, który wymaga od nas pewnego przygotowania. Często składa się na to również dobór odpowiedniej odzieży. Z pomocą przychodzą nam takie rozwiązania, jak ubrania odblaskowe do biegania:

  • koszulki – wykonane ze specjalnego materiału, nie krępują ruchów biegacza, idealnie dopasowują się do sylwetki,
  • chusta tunelowa – nie dość, że ochroni nasze gardło przed zimnym jesiennym wiatrem, to także zapewni nam 100% widoczność,
  • bluza odblaskowa – idealnie sprawdzi się podczas biegania wieczorem np. zimą.

Dla biegaczy przydatne okażą się też takie podstawowe elementy jak kamizelki odblaskowe, szelki odblaskowe czy po prostu rękawy odblaskowe – można je zamocować na nodze, przyczepić do ręki, mamy tu pełną dowolność. Dodatkowo można wspomóc się naklejkami odblaskowymi lub zawieszkami.

Ubrania odblaskowe na rower – jakie warto zakupić?

Z kolei rowerzyści powinni zainwestować przede wszystkim w ubrania odblaskowe na rower  oraz inne akcesoria, a wśród nich:

  • kamizelka dla rowerzystów – wykonana z przewiewnych materiałów nie będzie krępować ruchów i zapewni nam odpowiednią wentylację,
  • rękaw odblaskowy na rower – idealny na ramę rowerową, ale można go przyczepić także w innych miejscach – czy to na rowerze, czy nawet na samym rowerzyście,
  • szelki odblaskowe na rower – są mniejsze od kamizelki, jednocześnie zapewniając nam odpowiednie bezpieczeństwo,
  • opaski z diodami LED – nie dość, że sama opaska jest wykonana z tworzywa, które zapewni nam widoczność na drodze, to dodatkowo ma ona zamontowane specjalne czerwone diody LED,
  • lampki rowerowe silikonowe – zdecydowanie podstawowa rzecz, którą powinien posiadać każdy rower!

To tylko część z rozwiązań, jakie mamy w ofercie. Stosując się do rad i wyposażając siebie oraz swoją rodzinę w te akcesoria, zapewniamy im głównie bezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest, aby o odblaskach pomyśleć już teraz – jesień trwa w najlepsze i, co za tym idzie, dni stają się coraz krótsze. Ubrania odblaskowe, idealne do wieczornych aktywności, pomogą nam zachować odpowiednią widoczność w te jesienne dni.