8 gadżetów odblaskowych idealnych dla przedszkolaków

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak największe bezpieczeństwo. Skoro zazwyczaj staramy się robić wszystko, by nic mu się nie stało – kupujemy fotelik samochodowy, zapinamy pasy, wręczamy kask i ochraniacze – to czemu na co dzień zapominamy o wyposażeniu go w odblaski? Przecież każde wyjście do szkoły, powrót z niej czy jakiekolwiek inne zdarzenie może skończyć się tragicznie, o ile nie zapewnimy naszemu maluchowi odpowiedniej ochrony. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jakie gadżety odblaskowe wybrać dla swojej pociechy!

Odblaski dla dzieci to ważna rzecz

Aby stwierdzić zasadność używania odblasków, najpierw musimy się przekonać, że faktycznie są nam one potrzebne. Po co w ogóle ich używamy? Głównym powodem jest na pewno widoczność na drodze. Jesienią i zimą zdecydowanie wcześniej robi się ciemno – wracając z naszym maluchem ze szkoły po godzinie 15, bez korzystania z gadżetów odblaskowych dla dzieci, narażamy siebie i jego na poważne niebezpieczeństwo. Nasza widoczność drastycznie spada i stwarzamy tym samym zagrożenie dla nas samych, a także innych uczestników ruchu.

Widoczność wieczorem, bez elementów odblaskowych to zaledwie kilkanaście metrów. Nie dajemy kierowcy możliwości na szybką reakcję, ponieważ nie będzie on w stanie zauważyć nas odpowiednio wcześnie. Posiadając odblaski, zwiększamy widoczność do ponad 130 metrów – to odległość, która wystarczy, by zareagować w porę.

Gadżety odblaskowe dla dzieci – 8 najlepszych rozwiązań

  1. Kamizelka odblaskowa dla dzieci – to chyba najbardziej kojarzony element odblaskowy występujący w ofercie. Kamizelki są obowiązkiem dla dzieci np. podczas szkolnej wycieczki. Warto jednak zainwestować w taką kamizelkę na własny użytek – kiedy wypuszczamy dziecko na rowerze, idziemy z nim na spacer, poruszamy się z nim wieczorem lub po zmroku – zapewni mu to odpowiednią ochronę przed zagrożeniami na drodze. Możemy także zdecydować się na wariant z kapturem – będzie to dodatkowa ochrona np. przed zimnem.
  2. Szelki odblaskowe – to gadżet, który dobrze sprawdzi się zarówno podczas spaceru, jak i jazdy na rowerze. Nie krępuje ruchów, można go regulować pod wzrost dziecka. Po bokach zazwyczaj szelki wyposażone są w gumki, co sprawia, że nie mają możliwości np. spaść czy się zsunąć.
  3. Zawieszki odblaskowe – ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy niekoniecznie chcą używać większych elementów. Zawieszki występują w dwóch wersjach: twardej i miękkiej. Możemy przyczepić je do plecaka, worka lub nawet bluzy czy kurtki dziecka. Kształty są na tyle zróżnicowane (owoce, zwierzątka, samochody i inne pojazdy, postacie, mikołaje, choinki), że z pewnością trafią w gust przedszkolaka.
  4. Brelok LED – jest dobrym urozmaiceniem. Wyposażony został w diody LED, które mogą pracować w trzech różnych trybach.
  5. Opaska z diodami LED – podobnie jak brelok, posiada specjalne diody, święcące na czerwono. Można zaczepić ją przy rowerku lub przymocować do ręki malucha.
  6. Naklejki odblaskowe  – numer jeden wśród odblasków na ubrania dla dzieci. Przypadną do gustu każdemu dziecku, ze względu na różnorodność kształtów i kolorów. Maluch sam może zadecydować, gdzie chce przykleić daną naklejkę – na kurtkę, plecak, worek, rowerek.
  7. Chusty odblaskowe – chusty można założyć dziecku np. zamiast szalika. Ochronią jego szyje przed zimnem, a także zwiększą widoczność na drodze.
  8. Worki odblaskowe – można zastąpić nimi plecak. Z pewnością pomieszczą wszystkie niezbędne przybory przedszkolaka.

Jak widać wybór jest niemały, więc warto już dziś zastanowić się nad tym, które rozwiązanie wybrać dla naszego dziecka. Być może dobrym rozwiązaniem będzie zasugerowanie się tym, co najbardziej spodoba się naszemu maluchowi? Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że dziecko faktycznie zadba o taki gadżet i będzie go nosić nawet wtedy, gdy my tego nie dopilnujemy.