Wybierasz się na wycieczkę rowerową? Zainwestuj w odblaski! [5 najlepszych rozwiązań]

Planujesz rodzinną wycieczkę rowerową, ale nie do końca wiesz, jak odpowiednio zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę? Zobacz, jak istotne na drodze są odblaski i przekonaj się, że ten niewielki gadżet może uratować ci życie!

Odblaski i gadżety odblaskowe na rower – czy w ogóle są potrzebne?

Elementy odblaskowe służą przede wszystkim poprawie widoczności osoby, która ma je na sobie i porusza się po drodze. Ubrana w odpowiednie odblaski  jest mniej narażona na niebezpieczeństwo niż osoba, która ich nie używa. Wystarczy uświadomić sobie fakt, że po zmroku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni zaledwie z 20-30 m, co nie daje nadjeżdżającemu kierowcy szans na odpowiednio szybką reakcję.

Potrzeby noszenia odblasków nie da się zakwestionować – dlatego tak ważne jest, aby, wybierając się na wycieczkę rowerową, pamiętać o ich zabraniu.

Jakie gadżety odblaskowe są najlepsze?

Wśród najbardziej popularnych możemy wymienić:

  • kamizelki odblaskowe,
  • samozaciskowe opaski odblaskowe,
  • szelki odblaskowe,
  • opaski na ramię,
  • lampki rowerowe silikonowe.

Ich wybór uzależniony jest od tego, dla kogo będą przeznaczone – możemy zakupić specjalne gadżety odblaskowe na rower  dla dorosłych, ale równie i dla dzieci.

Kamizelka odblaskowa to pierwszy element, który nasuwa się na myśl. Jest praktyczna, lekka i uniwersalna, co sprawia, że możemy bez problemu założyć ją na nawet na kurtkę. Opaski odblaskowe  stanowią ciekawy element pod tym względem, że możemy zaczepić je na nodze, założyć na rękę, ale również zacisnąć wokół ramy na rowerze, kierownicy itd. Mają więc szerokie zastosowanie.

Szelki odblaskowe  to alternatywa dla kamizelki. Są jeszcze lżejsze, zajmują mniejszą powierzchnię, a chronią przed niebezpieczeństwami tak samo skutecznie. Więcej na ich temat napisaliśmy tutaj . Opaski na ramię są z kolei dobrym zamiennikiem dla samozaciskowych opasek – można je lepiej dopasować do ciała. Zaczepiamy je na ramionach, zwiększając tym swoją widoczność z boku.

Lampki rowerowe silikonowe możemy wykorzystać nie tylko na rowerze, ale też np. na hulajnodze. Ich szerokie zastosowanie skutecznie przemawia na ich korzyść. Zazwyczaj posiadają trzy tryby świecenia, co daje nam możliwość wyboru, czy chcemy oświetlać sobie przede wszystkim drogę, czy bardziej zależy nam na naszej widoczności.

Który z odblasków będzie dla mnie najlepszy?

Jeżeli wybieramy się na wycieczkę rowerową i planujemy podróżować także w nocy – zdecydowanie warto wybrać kamizelkę odblaskową. Sprawdza się tam, gdzie mniejsze elementy mogą zawieść. W dodatku zazwyczaj posiada uniwersalny rozmiar, więc bez problemu można ją dopasować. Niezłym rozwiązaniem będzie także wyposażenie się w opaski na ramię – zapewnią dodatkową widoczność dając tym większe bezpieczeństwo.

Bez względu na to, na jakie odblaski zdecydujemy się, należy mieć na uwadze jedno – nie raz mogą one ocalić nam życie, dlatego trzeba o nich zawsze pamiętać!