Rowerzysta, pieszy, rolkarz… Kto jeszcze powinien nosić odblaski?

Kategoria: Blog

Kiedy wymieniamy przykłady osób noszących odblaski, niejednokrotnie na myśl przychodzą nam poruszający się poboczem piesi czy rowerzyści. Warto sobie jednak zdawać sprawę z tego, że każdy uczestnik ruchu drogowego po zmroku powinien być jak najlepiej widoczny na jezdni i chodniku. O odblaskach nie mogą zatem zapominać dzieci i dorośli poruszający się na coraz modniejszych w ostatnim czasie hulajnogach, a także motocykliści i biegacze. Często nawet niewielki odblaskowy element stroju może uratować nas przed groźnym wypadkiem oraz jego późniejszymi konsekwencjami.   

Odblaski dla miłośników jazdy na hulajnodze

Osoby poruszające się wieczorami na hulajnogach są narażone na potrącenie przez samochód lub rower w takim samym stopniu jak piesi. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, hulajnoga nie jest pojazdem, dlatego też można jeździć nią jedynie po chodnikach lub poboczu. Poruszanie się nią po ulicy jest natomiast dozwolone tylko w ostateczności. Aby czuć się bezpiecznie podczas jazdy hulajnogą po zapadnięciu zmroku, warto zainwestować na przykład w kamizelką odblaskową. Jest ona wygodna, można ją bez problemu schować do plecaka i założyć w razie potrzeby. Co najistotniejsze, kamizelka odblaskowa sprawia, że jesteśmy doskonale widoczni na drodze, nawet w bardzo trudnych warunkach. Jej cena wynosi od 5 do 24 zł – jest to więc koszt dość niewielki w zamian za bezpieczeństwo. (Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule: http://blog.kamizelkiodblaskowe.com.pl/kosztuja-kamizelki-odblaskowe-niewielka-cena-bezpieczenstwo-drodze/)

Dla najmłodszych entuzjastów jazdy na hulajnodze zostały przygotowane specjalne kamizelki odblaskowe dla dzieci. Znajdujące się na nich postaci z bajek z pewnością przekonają wszystkie maluchy do bycia widocznymi na drodze. Do gustu przypadną im również odblaski dla dzieci, takie jak szyte ręcznie z odblaskowego materiału maskotki-breloczki.

 

Oprócz kamizelek odblaskowych, dla każdego, kto jeździ hulajnogą, idealnym rozwiązaniem będzie również zakup gadżetów odblaskowych. Niewielkie opaski odblaskowe z diodami LED można założyć na ramię lub nogawki spodni, natomiast pulsacyjne breloki doskonale nadają się do przyczepienia jako praktyczna ozdoba torby.

Odblaskowe gadżety dla motocyklistów

O swoje bezpieczeństwo na drodze powinni w sposób szczególny dbać także motocykliści. Ich kombinezony najczęściej są czarne, dlatego też w nocy kierowcy samochodów mają ogromny problem z odpowiednio wczesnym dostrzeżeniem jednośladów. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, motocykliści powinni rozjaśnić swój strój odblaskowymi gadżetami. Są nimi na przykład kolorowe szelki we fluorescencyjnych barwach: żółtym, zielonym i pomarańczowym. Szeroki zakres regulacji umożliwia dopasowanie ich do każdej sylwetki. Ponadto każdemu miłośnikowi ścigaczy przydadzą się odblaskowe naklejki na motocykl . Spełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz przede wszystkim zwiększą bezpieczeństwo na drodze.

Z myślą o sportowcach

Wielu z nas coraz częściej uprawia sport po pracy, późnymi popołudniami lub wieczorami. Warto pamiętać o tym, że przepisy zobowiązują osoby poruszające się po zmroku poza terenem zabudowanym do noszenia elementów odblaskowych. Ich brak grozi mandatem w wysokości nawet 500 złotych. Z myślą o biegających wiejskimi drogami lub na poboczach mniej uczęszczanych ulic zostały przygotowane odblaski dla sportowców. Na trening po zmroku warto zatem założyć wyprofilowaną, odblaskową kamizelkę. Jej wygodny krój nie krępuje ruchów, a co najważniejsze – gwarantuje bycie widocznym. Wszystkim biegaczom spodobają się także samozaciskowe opaski do biegania , do wyboru w różnych wersjach kolorystycznych.

 

Bez względu na to, w jaki sposób poruszamy się po drogach wieczorami, musimy pamiętać o tym, by swój codzienny ubiór uzupełnić elementami odblaskowymi. Bycie widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego oraz zachowanie ostrożności zapewni nam bezpieczeństwo.