Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

Jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu? Z pewnością każdy z nas pomyśli od razu o gaśnicy i trójkącie ostrzegawczym, które są niezbędne. Jednak czy tylko te dwie rzeczy wystarczą, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny? Z pewnością nie. Warto wyposażyć się w jeszcze jedną niezbędną rzecz – kamizelkę odblaskową.

Kamizelka odblaskowa – obowiązek czy nie?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury kamizelka odblaskowa  nie jest obowiązkowa w samochodzie, co może zdecydowanie dziwić. Z roku na rok coraz więcej pieszych i rowerzystów pada ofiarą wypadków drogowych. Większość z nich spowodowana jest słabą widocznością. Bez kamizelki odblaskowej jesteśmy widoczni zaledwie z ok. 20-30 metrów, co nie daje szans kierowcy na odpowiednio szybką reakcję.

 

Nosząc odblaski, dajemy sobie szanse na przeżycie i zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Widoczność poprawia się do 130-150 m, co zdecydowanie umożliwia kierowcy zareagowanie i ominięcie nas.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie – czy jest potrzebna?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jedziemy autostradą i nagle, z niewiadomych przyczyn, nasz samochód odmawia nam posłuszeństwa. W pierwszej kolejności musimy się zatrzymać i odpowiednio oznaczyć auto, aby nie powodować zagrożenia. Co jednak, kiedy wydarzy się to w nocy, na odcinku, na którym nie ma lamp i widoczność jest praktycznie zerowa? Trudno wyobrazić sobie wyjście na drogę szybkiego ruchu bez odpowiedniego oznaczenia. Stąd tak ważne jest, by kamizelkę odblaskową wozić ze sobą w aucie, w takim miejscu, aby ubranie jej było możliwe bez wychodzenia z pojazdu.

 

Odzież odblaskowa  może okazać się przydatna w sytuacji awarii pojazdu, ale także wypadku drogowego. Gdy na drodze nie ma odpowiedniego oświetlenia, a my jesteśmy ubrani w ciemne rzeczy, narażamy się na utratę zdrowia, a nawet życia. Poruszanie się po drodze, a już szczególnie w nocy, bez względu na okoliczności, jest bardzo niebezpieczne. Dlatego nie ma różnicy, czy jest to wiejska droga, czy droga szybkiego ruchu – tak samo narażeni jesteśmy na potrącenie.

Jakie kamizelki odblaskowe wybrać?

Odblaski mogą uratować życie nam i naszej rodzinie – podczas kolizji czy wypadku, chcąc przeprowadzić na drugą stronę ulicy innych pasażerów, musimy pamiętać, by każdy wyposażony był w kamizelkę odblaskową. Dobrze sprawdzą się mini kamizelki odblaskowe dla dzieci  oraz kamizelki odblaskowe dla dorosłych  – trzeba pamiętać, że piesi mają obowiązek noszenia odblasków (np. kamizelek odblaskowych) po zmroku poza terenem zabudowanym. Brak elementów odblaskowych grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

 

Kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce, jednak jak widać, posiadać powinien ją każdy, kto myśli o bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny. Wyjście z auta podczas zwykłej awarii może skończyć się dla nas bardzo źle, jeżeli odpowiednio się nie zabezpieczymy. Nawet ustawienie trójkąta ostrzegawczego może stanowić zagrożenie, dopóki nie założymy kamizelki odblaskowej, dzięki której będziemy lepiej widoczni.