Które odblaski ratują życie? Dowiedz się więcej o gadżetach odblaskowych dla dzieci!

Kategoria: Blog

Na każdym kroku przypominamy dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Tłumaczymy, dlaczego powinny przechodzić przez jezdnię wyłącznie po pasach i tylko na zielonym świetle. Skoro chcemy dla naszych dzieci wszystkiego, co najlepsze, to dlaczego tak często zapominamy o zapatrzeniu ich w odblaski?

W okresie jesienno-zimowym, gdy wcześnie zapada zmrok, a rano jest szarówka, dzieci idące lub wracające ze szkoły są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo na drogach. Wszystko dlatego, że przez ograniczoną widoczność, nieoświetlonego pieszego kierowca zauważa dopiero w ostatniej chwili. Wystarczy jednak, że ma on na sobie odblask, a czas na właściwą rekcję wyraźnie się zwiększa. Sprawdź, w jakie odblaski powinieneś zaopatrzyć swoją pociechę, aby zapewnić jej bezpieczeństwo na drodze.

Jakie odblaski dla dzieci warto kupić?

Wybór odblaskowych gadżetów jest ogromny. Najlepiej sprawdzają się jednak przede wszystkim te, które mają dużą powierzchnię odbijającą światło. Dobrym tego przykładem są kamizelki odblaskowe dla dzieci. Wykonane z całości z odblaskowego materiału sprawiają, że noszące je dzieci są lepiej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Kamizelki odblaskowe dla dzieci przedszkolnych nie są drogie, kupisz je za przysłowiowe grosze. Jeśli jednak jeszcze nie masz dla dziecka kamizelki, przypnij mu jakikolwiek odblask, który akurat masz pod ręką, nawet jeśli jego powierzchnia odbijająca światło jest zdecydowanie mniejsza od tej, którą oferuje kamizelka. W takiej sytuacji lepiej, by maluch miał na sobie jakikolwiek odblask, niż nie miał go wcale.

Odblaski dla przedszkolaków – jak maluchy powinny je nosić?

Istotna jest nie tylko wielkość odblasku, ale też sposób jego założenia. W tym kontekście dość duże znaczenie ma sposób poruszania się względem drogi. Co do zasady, w przypadku braku chodnika pieszy ma obowiązek poruszać się lewą stroną jezdni. Dlatego odblaski powinno nosić się po prawej stronie – na ramieniu lub na kostce, ewentualnie przyklejone na ubranie. To właśnie prawa strona znajduje się bliżej kierowcy, więc jeśli we właściwy sposób założymy dziecku odblask, szansa, że kierowca dostrzeże zarówno odbijający światło gadżet, jak i noszące go dziecko zdecydowanie się zwiększy.

Odblaski dla dzieci – 3 propozycje odblasków idealnych dla przedszkolaka

Czasem dziecko nie chce nosić kamizelki odblaskowej, a każdy z nas doskonale zdają sobie sprawę, jak ciężko jest namówić malucha do zmiany zdania. Właśnie na taką sytuację warto mieć w zanadrzu inne odblaskowe gadżety, które możemy mu założyć zamiast kamizelki. Zasada jest prosta – im bardziej kolorowy odblask, tym większa szansa, że przypadnie on dziecku do gustu.

Oto 3 odblaskowe gadżety, które idealnie sprawdzą się zarówno u małych dzieci, jak i tych nieco starszych:

  • naklejki odblaskowe– odblaski na kurtki dla dzieci to strzał w dziesiątkę, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza pociecha zawsze będzie mieć na sobie odblaskowy element. Odblaski na ubrania dla dzieci spodobają się tym, którzy cenią sobie ponad wszystko wygodę i nie chcą zakładać dziecku odblasku przy każdym wyjściu;
  • odblaskowe zawieszki– to zawsze dobry wybór pod warunkiem, że dziecko nosi plecak. Odblaski do plecaka nie są drogie, a ich wybór jest ogromny;
  • worek odblaskowy– sprawdzi się u dzieci, które oprócz plecaka noszą też worek ze strojem na zajęcia sportowe albo butami na zmianę. Taki worek jest pojemny, funkcjonalny, a jego noszenie zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

 

Odblaski powinny być zgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami, a dokładnie normą EN471. Wybierając odblaski dla swojego dziecka, zwróć więc szczególną uwagę na jakość i sposób ich wykonania, a także zgodność z europejskimi normami.