Odblaski na rower – czy jesteś gotowy na wiosnę?

Kategoria: Blog

Wkrótce przyjdzie wiosna, której wielu z nas już nie może się doczekać, a chyba najbardziej miłośnicy jazdy na rowerze. Od dawna z niecierpliwością przebierają nogami, myśląc o chwili, kiedy wsiądą na ukochane dwa kółka i poczują ciepły wiosenny wiatr we włosach.

I Ty z utęsknieniem czekasz na wiosnę, by móc odbyć pierwszą rowerową wycieczkę? Nie marnuj czasu i już teraz zacznij przygotowania do sezonu. W pierwszej kolejności zadbaj o sprzęt – przetestuj sprawność roweru i w razie potrzeby wymień zepsute części na nowe. Zaraz potem wybierz się na zakupy i zaopatrz się w odblaski na rower, które zapewnią Ci widoczność, a zarazem bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, jakie odblaski dla rowerzystów sprawdzą się w każdych warunkach.

Czy odblaski na rowerze są obowiązkowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia tej kluczowej kwestii, która dla wielu wciąż nie jest oczywista. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy rowerzysta musi mieć na stałe zamontowane odblaski na rowerze. Tylko jaki odblask na rower jest odpowiedni? I tutaj regulacje prawne nie pozostawiają złudzeń – z tyłu roweru powinien być na stałe zamontowany odblask rowerowy w kolorze czerwonym, z kolei z przodu musi znaleźć się światło w kolorze białym lub żółtym.

Obowiązek posiadania lamp jest w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności, co oznacza, że w dzień nie są one niezbędne. Mimo wszystko warto zamontować je w rowerze na stałe, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pogoda się zepsuje i staną się potrzebne.

Pytanie jednak brzmiało „czy odblaski na rowerze są obowiązkowe?”. Jeśli lampy rowerowe potraktujemy jako odblaski, odpowiedź na nie będzie twierdząca. W przypadku, gdy jako odblask postrzegamy wyłącznie szelki odblaskowe lub samozaciskową opaskę na ramię, to nie ma obowiązku zakładania ich na siebie na czas jazdy na rowerze.

Kamizelka odblaskowa na rower – dlaczego mimo wszystko warto się w nią zaopatrzyć?

Zastanówmy się teraz, dlaczego właściwie nosimy odblaski. Pewnie jako pierwsze przychodzi Ci na myśl, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo. I rzeczywiście, odblaski zakładamy na siebie przede wszystkim po to, by zaznaczyć swoją obecność i zwiększyć widoczność na drodze, a nie dlatego, żeby uniknąć mandatu. Dlatego niech do założenia odblasku nie zniechęci Cię to, że w świetle prawa nie masz takiego obowiązku.

Jakie odblaski dla rowerzystów sprawdzą się najlepiej?

Kamizelka odblaskowa rowerowa to jeden z najczęściej wybieranych odblasków do jazdy na rowerze. Jest lekka i przewiewna, dzięki czemu rowerzysta nawet nie czuje, gdy ma ją na sobie. Na korzyść kamizelki odblaskowej na rower przemawia też jej cena, która jest stosunkowo niska – najtańszą kamizelkę dla osoby dorosłej kupisz już za ok. 9 zł, a dla dziecka jeszcze taniej, bo za ok. 5 zł.

Nie każdy jednak lubi szelest, jaki wydaje kamizelka podczas jazdy w wietrzny dzień. Jeśli i Tobie on przeszkadza, postaw na rękawy odblaskowe na rower, które będą dla kamizelki doskonałą alternatywą. Dużym plusem jest to, że nie trzeba zakładać ich na siebie. Ten odblaskowy gadżet sprawdza się w każdych warunkach pogodowych. Jest uniwersalny, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do ramy roweru zarówno damskiego, męskiego, jak i dziecięcego.

Nie jesteś przekonany ani do kamizelki, ani do rękawa? Być może do gustu przypadnie Ci samozaciskowa opaska na ramię. Ma ona co prawda niewielką powierzchnię odbijającą światło, przez co trudniej jest ją dostrzec niż kamizelkę odblaskową, ale lepszy taki odblask, niż żaden.

 

Odblaskowe gadżety na rower są na tyle uniwersalne, że może korzystać z nich cała rodzina. Kupując je, zwróć więc uwagę na ich jakość, tak aby przy intensywnej eksploatacji służyły możliwie jak najdłużej.