Jak przekonać dziecko do gadżetów odblaskowych? 4 sposoby

Kategoria: Blog

Dzieci są bardzo wymagające – trudno przekonać je do noszenia czegoś, co im się nie podoba lub co uważają za niepotrzebne. Kiedy jednak w grę wchodzi ludzkie życie i bezpieczeństwo, nie powinniśmy odpuszczać. Gadżety odblaskowe są właśnie takim elementem, który może nie przypaść do gustu każdemu maluchowi, ale zdecydowanie musi stanowić część jego ubioru podczas poruszania się po drodze. Jeżeli nie masz pojęcia, w jaki sposób przekonać swoje dziecko do noszenia odblasków, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Gadżety odblaskowe dla dzieci – czemu powinno nosić je każde dziecko?

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której wypuszczamy naszą pociechę do szkoły, a nie wyposażamy jej w odpowiednie odblaski dla dzieci. To tak, jakbyśmy z góry zakładali, że każdy kierowca będzie uważać na to, aby nie spowodować w tym czasie żadnego zagrożenia – niby powinno być to oczywiste, ale praktyka często pokazuje, że nie zawsze tak jest. Zwłaszcza teraz, kiedy dni są krótsze, powinniśmy pamiętać o zaopatrzeniu naszego malucha w gadżety odblaskowe!

Odblaski dla dzieci to obowiązek dla każdego odpowiedzialnego rodzica, który chce dbać o bezpieczeństwo swojego malucha w każdej sytuacji – nawet podczas powrotu ze szkoły do domu. Odblaski ratują życie, więc ich noszenie powinno stać się nawykiem.

15-1

Gadżety odblaskowe dla dzieci – jak przekonać do nich dziecko?

Oto kilka porad, którymi warto się kierować, aby przekonać malucha do noszenia odblasków:

1. Zadbaj o urozmaicenie

Dobrze wiemy, że dzieci bardzo szybko się nudzą. Wystarczy kupić im jakąś zabawkę, by przekonać się, że za kilka dni będzie ona znajdować się już w kącie i zastąpi ją coś nowego. Tak samo jest z odblaskami. Warto zadbać o to, by dziecko miało większy wybór. Inne odblaski powinno nosić np. podczas wycieczki, a inne jeżdżąc na rowerze. Odblaski na rower powinny być dobrze dopasowane – mogą to być lampki rowerowe, a równie dobrze mogą to być specjalne opaski, które możemy zamocować np. na ramę.

2. Pozwól zdecydować dziecku

Chętniej i z większą przyjemnością dziecko będzie nosić odblaski, jeżeli pozwolimy mu zadecydować, jakie ma sobie wybrać. Ma to być kamizelka odblaskowa? A może bardziej przekonały go odblaski na plecak? A może chciałby skorzystać z naklejek odblaskowych na ubrania? Cokolwiek by to nie było, warto dać wybór dziecku – będzie miało poczucie decyzyjności, a dodatkowo szybciej przekona się do czegoś, co samo sobie wybrało..

3. Tłumacz, dlaczego jest to tak ważne

Edukacja jest ważna na każdym etapie naszego życia. Zanim polecimy naszemu dziecku noszenie odblasków, musimy pozwolić mu zrozumieć, dlaczego jest to takie istotne. Dobrze jest opowiedzieć o zagrożeniach na drodze i przedstawić odblaski jako małych „superbohaterów”, którzy ratują nas każdego dnia przed niebezpieczeństwami. To na pewno szybciej przekona malucha do gadżetów odblaskowych  niż zmuszanie do ich noszenia.

4. Sam dawaj przykład najmłodszym!

Trudno wymagać od dziecka nawyku noszenia odblasków, jeżeli samemu się go nie posiada. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy sami dawali najlepszy przykład dzieciom. Każemy nosić im odblaski, a sami o tym zapominamy? Maluch będzie to odbierać jako coś przymusowego – w końcu dorosły, który każe mu nosić odblaski, sam tego nie robi.

46-17

Stosując się do tych porad, o wiele szybciej przekonasz malucha do zakładanie odblasków. Dziecko musi mieć poczucie, że to, co robi, ma sens i nie jest to jedynie forma przymusu. Wyrabiając w dzieciach nawyk noszenia gadżetów odblaskowych już od najmłodszych lat, dajemy im coś więcej niż tylko poczucie bezpieczeństwa – w końcu odblaski ratują życie!