Kamizelka odblaskowa – i co jeszcze? Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na drodze

Kategoria: Blog

Jako odpowiedzialni i racjonalni rodzice doskonale wiemy, że najważniejsze to chronić nasze dzieci. Staramy się zapewnić im wszystko, by czuły się bezpieczne i by nie zagrażały im żadne niebezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że zabierając malucha na spacer, nie wystarczy, że będziemy obok niego. Naszym zadaniem jest zrobić wszystko, by był on widoczny na drodze – powinniśmy więc wyposażyć go w odblaski. Które wybrać? Zapoznaj się z naszymi sugestiami i dowiedz, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na drodze!

Zasady bezpieczeństwa na drodze

Od 2014 każdy, kto po zmroku porusza się po drodze w terenie niezabudowanym, ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej  lub innych gadżetów odblaskowych, zapewniających widoczność tej osoby. Przepis ten odnosi się do terenu niezabudowanego, ale każdy, komu zależy na zdrowiu i życiu powinien pamiętać o odblaskach.

Często zadajemy sobie pytanie: jak poruszać się po drodze, aby być bezpiecznym? Musimy mieć na uwadze to, że nie posiadając elementów odblaskowych narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale też wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak istotne jest to, by wyposażyć w nie siebie i najbliższych. Wypadki na drogach zdarzają się dość często, więc w miarę możliwości powinniśmy im zapobiegać – gadżety odblaskowe  z pewnością nam w tym pomogą.

46-29

Kamizelki odblaskowe dla dzieci – czy to jedyna opcja dla rodzica?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – oczywiście, że nie. Kamizelka odblaskowa to pierwszy element, o którym pomyślimy, gdy mowa o odblaskach. Dzieje się tak z wielu powodów – po pierwsze, to najbardziej charakterystyczna rzecz z odzieży odblaskowej, a po drugie wiele szkół wykorzystuje ją np. podczas wycieczek. Co jednak, kiedy nasze dziecko nie chce korzystać z kamizelki lub my sami wolimy wybrać dla niego coś innego?

Tutaj przydatne okażą się wszelkie gadżety odblaskowe dla dzieci – zapewnią naszemu maluchowi bezpieczeństwo na drodze i będą dla niego ciekawym urozmaiceniem.

46-11

Gadżety odblaskowe dla dzieci – najlepsze typy

  1. Narzutki i szelki odblaskowe – to dobre zamienniki dla popularnej kamizelki. Ich atutem jest to, że są lżejsze i dzięki temu wygodniejsze.
  2. Smycze odblaskowe – przemawia za nimi praktyczność – można zaczepić na nich klucze dla dziecka lub telefon, a dodatkowo zapewnić mu odpowiednią widoczność.
  3. Czapki odblaskowe  – idealnie sprawdzą się podczas spaceru lub wycieczki dla lasu – można ochronić nimi głowę jesienią np. przed zimnem, jak i stosować je w upalne dni.
  4. Maskotki odblaskowe  – dodatek, który spodoba się każdemu dziecku! Można przyczepić je do plecaka, bluzki lub nawet kurtki. Najczęściej występują w formie zwierzątek, co skłoni malucha do chętniejszego noszenia tego gadżetu.
  5. Zawieszki odblaskowe – ich zaletą jest niewielki rozmiar. Do wyboru mamy wersję twardą lub miękką. Atrakcyjną formą zawieszki będzie na pewno gwizdek odblaskowy – w razie niebezpieczeństwa dziecko może skorzystać z sygnału, który zaalarmuje dorosłego.
  6. Naklejki odblaskowe – jeden z najczęściej wybieranych przez dzieci elementów. Naklejki mają różne wzory i kolory, co daje nam możliwość większego wyboru. Maluch sam może zdecydować, gdzie taką naklejkę umieścić.
  7. Worki odblaskowe  – dobra alternatywa dla zwykłego plecaka. Worki pomieszczą nie tylko przybory do szkoły, ale też kanapki i inne potrzebne rzeczy.
  8. Chusty odblaskowe  – chronią szyje przed zimnem i zapewniają bezpieczeństwo.

Każdy z gadżetów występuję w różnych kolorach. Większość z nich ma możliwość nadruku – może to być imię dziecka albo jego ulubiona postać z bajki. Z pewnością skłoni to malucha do częstszego zakładania gadżetów odblaskowych.

46-1

Jak widać – wybór jest naprawdę szeroki. Warto poświęcić więc trochę czasu i wybrać dla dziecka jakiś atrakcyjniejszy gadżet niż popularna kamizelka. Nawyk zakładania gadżetów odblaskowych to dobry nawyk – warto uczyć go dziecka już od najmłodszych lat.