Gadżety odblaskowe z certyfikatem CE gwarancją skuteczności

Kategoria: Blog

Każdy pieszy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest noszenie odblasków nawet wtedy, gdy nie jest to obowiązkowe. Poruszając się po drodze coraz częściej zauważyć można dzieci i dorosłych wyposażonych w gadżety odblaskowe co oznacza, że świadomość Polaków w tej kwestii jest coraz większa. Kupujemy elementy odblaskowe takie jak odblaskowe misie – towarzysze w każdej podróży naszych dzieci, ale czy zwracamy uwagę na jakość tych produktów? Niestety niektóre odblaski na ubrania nie spełniają norm przewidzianych dla tego typu produktów i nie nadają się do noszenia.

Akcesoria odblaskowe, nawet te najbardziej atrakcyjne dla oka, jeśli nie spełniają norm bezpieczeństwa, użyte na drodze nie uchronią nas przed wypadkiem. Powstały w tym obszarze nawet regulacje prawne. W świetle prawa elementy bezpieczeństwa na drodze na terenie UE powinny być zgodne z dyrektywą 89/686/EEC oraz spełniać normę europejską EN13356 dla produktów bezpieczeństwa codziennego użytku. Bezpieczne odblaski powinny posiadać specjalny certyfikat. Niektóre odblaski sprowadzane do Polski z Chin nie spełniają norm i takiego certyfikatu nie posiadają. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując odblaski, aby być pewnym ich jakości.

Certyfikat CE – o czym świadczy?

Oznakowanie CE umieszczone na wyrobie jest jawną deklaracją producenta, że wyprodukowana przez niego rzecz spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej (UE). Wspomniane dyrektywy dotyczą przede wszystkim zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania wskazanego przedmiotu. Producent oznaczając odblaski znakiem CE daje nam do zrozumienia, że spełniają one wymagania odnoszących się do niego dyrektyw. Wbrew pozorom CE certyfikat nie jest łatwo otrzymać. Dany produkt musi przejść szereg testów, które zdecydują o tym, czy na niego zasługuje.

Certyfikat CE – na jakie produkty?

Znak CE nie musi widnieć na wszystkich produktach. Dotyczy on tylko niektórych grup wyrobów, które obejmują przepisy wdrażające do polskiego prawa dyrektywy nowego podejścia. Odblaski zaliczane są jednak do tej grupy, które muszą posiadać znak CE. Warto o tym pamiętać kupując brelok pulsacyjny led czy szelki odblaskowe.

Odblaski ze znakiem CE – jak je rozpoznać?

Odblaski oznaczone znakiem CE powinny mieć na folii dyskretny wzór z trzech niewielkich  trójkątów. Jest to symbol, który wyróżnia najlepszą na świecie folię odblaskową i gwarantuje jej oryginalność.

Wybierając opaski odblaskowe trzeba zwrócić też uwagę, czy nadruk jest nanoszony od środka folii, czy na jej powierzchni. W drugim przypadku widoczność elementu odblaskowego może zostać ograniczona przez nałożoną farbę. Ponadto na folii powinniśmy doszukać się dwóch cienkich linii prostych. Tworzą one na jej powierzchni odblaskowej kwadraty. Jeśli je znajdziemy możemy mieć pewność, że taki odblask spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa.

Gdzie kupić odblaski?

Wydawać by się mogło, że odblaski z certyfikatem kosztują krocie, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Dlatego nie musisz kupować tanich podróbek z Chin, by nie nadwyrężyć domowego budżetu.

Certyfikowane odblaski znajdziesz w polskich sklepach, posiadających w swoim asortymencie kamizelki odblaskowe i inne odblaskowe gadżety, które sprawdzą się podczas wieczornej jazdy na rolkach czy rowerze. Załóż kamizelki odblaskowe, breloki, rękawy odblaskowe i bądź widoczny podczas spaceru.

Przed zrobieniem zakupów upewnij się, czy wybrany produkt posiada znak CE. Jeśli nie masz pewności co do pochodzenia produktu, dla własnego bezpieczeństwa zrezygnuj z jego zakupu.

Jakie odblaski kupić?

Zawsze stawiaj na odblaski, których noszenie nie będzie nieść za sobą dyskomfortu. W codziennym użytkowaniu doskonale sprawdzają się odblaskowe elementy garderoby takie jak chusty odblaskowe czy odzież z odblaskowymi wstawkami. Podczas biegania dobrym rozwiązaniem będzie czapka odblaskowa, która nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale też ochroni nas przed wiatrem i chłodem. Dla dzieci strzałem w dziesiątkę będzie funkcjonalny i bezpieczny odblaskowy worek lub zawieszka odblaskowa twarda, którą można przyczepić do torby lub plecaka.

[ZDJĘCIE] https://stock.adobe.com/images/closeup-view-of-engineer-with-reflective-vest/142198815