Jak i gdzie nosić odblaski, aby działały?

Kategoria: Blog

W świetle prawa piesi mają obowiązek noszenia w określonych sytuacjach odblasków. Dotyczy to przede wszystkim poruszania się poza terenem zabudowanym i po zmroku. Niestety w przepisach nie znajdziemy informacji o tym, gdzie nosić odblaski, tak by gwarantowały nam jak największe bezpieczeństwo. Podpowiadamy złote zasady, jak nosić odblaski, by pomogły nam zachować życie i zdrowie.

Jeszcze niedawno obowiązek noszenia odblasków spoczywał jedynie na dzieciach i młodzieży do lat piętnastu, jednak w sierpniu 2014 roku zaszły w prawie pewne zmiany, które nałożyły na pieszych poruszających się drogą poza obszarem zabudowanym obowiązek noszenia odblasków. Prawidłowo założone elementy odblaskowe sprawią, że kierowca zauważy nas już ze 150 metrów, dzięki czemu będzie miał dużo czasu, by odpowiednio zareagować.

Akcesoria odblaskowe – jakie wybrać?

Kupując odblaski na ubrania trzeba upewnić się, czy aby na pewno dobrze odbijają światło. Nic nam po odblasku, który choć kolorowy i atrakcyjny dla oka, to nie odbija światła. Dlatego na pierwszym miejscu zawsze stawiaj jakość. Nawet jeśli przyjdzie Ci zapłacić więcej za wybrany brelok pulsacyjny led to na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

Największą popularnością wśród odblasków cieszą się kamizelki odblaskowe. Mają największą powierzchnię odbijającą światło, dzięki czemu kierowcy nie mają żadnych problemów by je dostrzec. Nie są drogie, a ich noszenie jest bardzo wygodne. Są lekkie i nie sprawiają dyskomfortu podczas jazdy na rowerze. Doskonałą alternatywą dla kamizelki są szelki odblaskowe. Podobnie jak kamizelki nie krępują ruchów i mogą być noszone nawet podczas upałów. Komu przydadzą się szelki odblaskowe? Każdemu – rowerzystom, spacerowiczom, ale też miłośnikom jazdy na rolkach czy hulajnodze.

Rowerzysto, nie chcesz zakładać na siebie kamizelki odblaskowej? Postaw na opaski odblaskowe, które możesz założyć na ramię lub przypiąć do roweru. Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie też zawieszka odblaskowa twarda, która może przyozdobić Twoją torbę lub plecak i równie dobrze co kamizelka spełni swoją rolę.

Gdzie trzeba nosić odblaski?

Każdy powinien mieć świadomość tego, że w przypadku braku chodnika powinno się poruszać po lewej stronie drogi. Z uwagi na to odblaski powinno się umieścić po prawej stronie, na ramieniu lub kostce, gdyż ta strona znajduje się bliżej kierowcy. Jeśli mamy na sobie bezpieczny i funkcjonalny odblaskowy worek pamiętajmy o tym, by założyć go na siebie w taki sposób, by był widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Poruszając się po chodniku nie musimy mieć na sobie odblasków, jednak nie zaszkodzi się w nie zaopatrzyć. Statystyki pokazują, że niejeden wypadek odbył się z udziałem pieszego poruszającego się chodnikiem. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się odblaski takie jak opaski czy chusty odblaskowe, które można łatwo przełożyć i w zależności od tego, którą stroną drogi idziemy, właściwie ubrać.

Odblaski w terenie zabudowanym dla nas i naszych bliskich

Pamiętaj, by zaopatrzyć w odblaski najbliższe Ci osoby. Przypnij do plecaka swojej pociechy breloki odblaskowe, a na koła wózka dziecięcego przyklej naklejki. Nie zapomnij też o swoim pupilu. Na rynku dostępne są odblaskowe obroże dla psów i odblaskowe smycze, dzięki którym pies będzie widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego o każdej porze dnia i nocy.

Gadżety takie jak czapka odblaskowa to także doskonały pomysł na prezent. Kup odblask na imieniny lub urodziny osobie, na której Ci zależy, a przekonasz się, że z pewnością doceni ona troskę o jej życie i zdrowie.

Noś odblaski i zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze, lecz nie zapominaj o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Pamiętaj, by chodzić właściwą strony i przechodzić tylko i wyłącznie w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. I zawsze bądź czujny – o ile trudno przeoczyć samochód, to nieoświetlony rower bardzo łatwo. Miej to na uwadze poruszając się po drodze po zmroku.

 

 

[ZDJĘCIE] https://stock.adobe.com/images/black-backpack-with-pedestrain-safety-reflectors/224832143