Odblaski dla pieszych – aktualne przepisy

Kategoria: Blog

Elementy odblaskowe dla pieszych to stylowe akcesoria, które mogą dopełnić stylizację, ale przede wszystkim uratować życie. Jeszcze niedawno obowiązek noszenia odblasków ciążył na dzieciach i młodzieży do 15 roku życia. 31 sierpnia 2014 roku weszły w życie nowe przepisy, które mówią, że obowiązek noszenia odblasków w określonych warunkach ma każdy pieszy, bez względu na wiek.

Odblaski dla pieszych – przepisy

Osoby poruszające się po zmroku poza terenem zabudowanym muszą mieć na sobie odblask – przepisy o ruchu drogowym tak stanowią. Nie zastosowanie się do przepisów grozi nie tylko utratą życia lub zdrowia, ale też mandatem.

Obowiązek noszenia odblasków nie dotyczy osób, które spacerują po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych, jak i tych, którzy poruszają się po chodniku, czy w strefie zamieszkania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby i takie osoby zaopatrzyły się w specjalne odblaski dla pieszych. To niewiele kosztuje, a może uratować życie.

Warto w tym miejscu dodać, że ubranego w szelki odblaskowe pieszego kierowca zauważy już ze 150 metrów, natomiast osobę bez żadnych odblaskowych elementów dopiero z 20-30 metrów. Sam widzisz, jak ważne jest noszenie odblasków.

Kamizelki odblaskowe przepisy 2019

Ustawodawca w żaden sposób nie narzuca, jak ma wyglądać i jakich wymiarów ma być obowiązkowy odblaskowy gadżet. Najważniejsze jest to, by został umieszczony w widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego miejscu.

Największą popularnością cieszą się kamizelki odblaskowe, po które równie często sięgają dzieci, co i dorośli. Większość kierowców ma je w swoim samochodzie, choć wcale nie ma takiego obowiązku. Coraz więcej rowerzystów zakłada je na siebie, gdy wsiada na jednoślad. Kamizelki odblaskowe są lekkie i wygodne, nie krępują ruchów i nie powodują dyskomfortu, a przy tym są tanie i łatwo dostępne. Warto je mieć.

Nie chcesz kamizelki odblaskowej? Postaw na opaski odblaskowe, które możesz założyć na ramię lub kostkę, przypiąć do plecaka, roweru lub hulajnogi. Są łatwe w obsłudze i z założeniem ich poradzą sobie nawet dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest też zawieszka odblaskowa twarda, którą można przypiąć do torby lub plecaka.

Odblaski na drodze – przepisy dotyczące grup

Podróżując większą grupą trzeba pamiętać, że wymaga to odpowiedniego oznaczenia, szczególnie w przypadku ograniczonej widoczności. Pierwsza i ostatnia osoba idąca z lewej strony powinna być zaopatrzona w latarkę. Jeśli chodzi o kolumny o długości przekraczające 20 m, piesi idący po lewej stronie z przodu i z tyłu prócz latarek powinni mieć elementy odblaskowe dla pieszych. Odpowiednie przygotowanie do wycieczki zapewni bezpieczeństwo wszystkim jej uczestnikom.

Dlaczego warto nosić odblaski w terenie zabudowanym?

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, po zmroku, przy złej pogodzie, pieszy ubrany w ciemne elementy garderoby widziany jest przez kierującego pojazd dopiero z 20 metrów. Załóżmy, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi prawie 30 metrów, to osoba jadąca tyle lub szybciej może zwyczajnie nie zdążyć odpowiednio zareagować. Wystarczy jednak założyć na siebie brelok pulsacyjny led lub odblaskowy worek, a wypadku uda się uniknąć.

Statystyki pokazują, że każdego roku w Polsce piesi są ofiarami co piątego wypadku drogowego, dlatego zrób wszystko co w Twojej mocy, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Bezpieczeństwo na drodze za kilka złotych to inwestycja, która Ci się opłaci. Jeśli nie chcesz inwestować w odblaskowe gadżety, kupując ubrania postaw na chusty odblaskowe i odblaskowe czapki, które nie tylko zwiększą Twoją widoczność na drodze, ale też ochronią ciało przed wiatrem i chłodem. Dzięki nim upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Załóż kamizelki odblaskowe, breloki, rękawy odblaskowe i bądź widoczny podczas spaceru. Pamiętaj, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, odblaskowe gadżety tak naprawdę kosztują grosze a ich zakup nie obciąży zbytnio domowego budżetu.

[ZDJĘCIE] https://stock.adobe.com/images/father-holding-the-daughter-child-hand-behind-the-traffic-lights/113917551