Jak być bezpiecznym po zmroku?

Kategoria: Blog

Jazda po zmroku jest dużo trudniejsza niż za dnia. Głównym tego powodem jest ograniczona widoczność na drodze. Mgła, opady deszczu lub śniegu mogą uniemożliwić kierowcy dostrzeżenie innych uczestników ruchu drogowego takich jak piesi, biegacze czy rowerzyści. Dlatego w trosce o dobro swoje i innych powinni oni podjąć działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Najlepszym i zarazem najtańszym rozwiązaniem jak zakup odblasków. Elementy odblaskowe dla pieszych powinny być noszone przez cały rok, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy stosunkowo wcześnie robi się ciemno i widoczność jest mocno ograniczona. Wystarczy mały odblask, aby uratować zdrowie i życie.

Odblaski dla pieszych – czy ich noszenie jest obowiązkiem?

Jedni uważają, że każdy bez względu na wiek powinien na wieczorny spacer zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, inni z kolei mówią, że jeśli ktoś nie chce, to nie musi nosić odblasków. Kto ma rację i co mówią przepisy dotyczące noszenia odblasków przez pieszych? Okazuje się, że pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi używać odblaskowych gadżetów, a ten, kto się do tego nie zastosuje, może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 500 zł.

Odblaski dla dzieci i dorosłych

Jak i gdzie nosić odblaski, aby działały? W praktyce ogromne znaczenie ma również to, w jaki sposób założymy nasz odblask. Odbijający światło element powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych. Ponadto musi być widoczny zarówno dla kierowców nadjeżdżających z przodu, jak i z tyłu.

Wydaje się więc, że idealnym odblaskiem dla każdego będzie kamizelka odblaskowa. Kamizelki odblaskowe dla dzieci i dorosłych mają dużą powierzchnię odbijającą światło, dlatego są dobrze widoczne dla wszystkich kierowców bez względu na kierunek jazdy.

Odblaski dla każdego – naklejki odblaskowe na odzież

Niektórym osobom kamizelki odblaskowe mogą nie przypaść do gustu. Na szczęście na rynku jest jeszcze cała masa innych odblaskowych gadżetów, które działają równie dobrze, co kamizelki.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się naklejki na ubrania dla dzieci i dorosłych. Takie naklejki odblaskowe wykonane są z wysokiej jakości wodoodpornego tworzywa, dzięki czemu są odporne na zniszczenia. Szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że każdy ma szansę znaleźć naklejki odblaskowe na kurtkę, które będą pasować mu do codziennych stylizacji.

Odblaski dla biegaczy

Bieganie po zmroku ma wielu zwolenników. Wielu miłośników joggingu o późnej porze ze względu na mnogość obowiązków zwyczajnie nie ma czasu biegać w dzień. Każdy powinien biegać wtedy, kiedy ma na to ochotę, ale też każdy powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych.

Biegacze mogą postawić na wygodne i komfortowe szelki odblaskowe lub wybrać lekkie i praktyczne samozaciskowe opaski odblaskowe. Bieganie w okresie jesienno-zimowym wymaga także dobrego przygotowania pod kątem ubioru. Ciekawym rozwiązaniem wydają się zatem odblaskowe czapki i chusty, które nie tylko chronią przed chłodem i zimnem, ale dodatkowo zwiększają widoczność na drodze.

Odblaski dla rowerzystów

O założeniu na siebie odblasków nie powinni zapominać również miłośnicy jazdy na jednośladach. Odblaski na rower lub motocykl mogą mieć różną formę, w zależności od potrzeb i oczekiwań kierowcy. W tym przypadku dobrze sprawdzą się zarówno szelki odblaskowe (sprawdź, komu jeszcze przydadzą się odblaskowe szelki), jak i kamizelka, ale nie tylko. Strzałem w dziesiątkę będzie też lekki i pojemny worek odblaskowy, do którego można spakować wszystkie niezbędne nam poza domem gadżety.

 

Pamiętajmy, żeby zawsze nosić odblaski, nie tylko w terenie niezabudowanym. Nawet niewielki odblaskowy gadżet może sprawić, że kierowca dostrzeże nas z dużej odległości, zdąży właściwie zareagować i tym samym uda się uniknąć tragedii.