Obowiązkowe wyposażenie motocykla

Kategoria: Blog

Polskie przepisy prawne nie są zbyt restrykcyjne, jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie motocykla. Tak czy inaczej, warto się z nimi zapoznać, aby przede wszystkim zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy, a przy okazji uniknąć kłopotów podczas konfrontacji z policją. Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, w co według polskiego prawa musi być wyposażony motocykl.

Ci, dla których jazda na motocyklu to świeża sprawa, nim wsiądą na swoje cacko, powinni w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo. W tym celu trzeba skompletować odpowiedni ubiór, a także gadżety. Jako motocyklista z głową na karku musisz mieć nie tylko kask, ale też ochraniającą resztę ciała odzież.

Światła w motocyklu – przepisy

Przepisy o obowiązkowym oświetleniu motocyklu regulowane są przez Ministerstwo Infrastruktury w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W przepisach znaleźć można zapis, gdzie wymienione są wszystkie światła. Wśród nich znalazły się: światła długie, światła mijania, kierunkowskazy, światła hamowania, światła oświetlające tablicę rejestracyjną, światła pozycyjne tylne oraz światła odblaskowe tylne, inne niż trójkąty. Jako dodatkowe oświetlenie motocykla zastosować można m.in. światła przeciwmgłowe przednie i tylne, a także światła do jazdy dziennej.

Dodatkowe wyposażenie motocykla – kask i odzież

Odzież motocyklowa – co wybrać? Ubiór motocyklowy powinno się skompletować nawet przed zakupem dwóch kółek albo zaraz po by po odebraniu maszyny nie kusiła nas jazda bez kasku. Absolutnym minimum jest właśnie kask motocyklowy. Przepisy stanowią, że jego noszenie jest obowiązkowe. Postaw na certyfikowany kask od znanej i cenionej na rynku marki, aby mieć pewność co do jego jakości i gwarancję bezpieczeństwa.

Nie zapomnij o zakupie kurtki i spodni ze specjalnymi ochraniaczami, rękawiczkach ze wzmocnieniami na palcach i pełnych butach, najlepiej sięgających ponad kostkę.

Odblaski motocyklowe – czy są obowiązkowe?

Jako że homologacja motocykla została doprecyzowana, przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie, czy odblaski na motocykl są obowiązkowe? Według przepisów obowiązujących kierowców jednośladów w Polsce nie ma obowiązku posiadania dodatkowych elementów oświetlających samego kierującego. Mimo wszystko warto je mieć, bo w warunkach ograniczonej widoczności sprawiają, że motocyklista jest lepiej widoczny na drodze, co zwiększa jego bezpieczeństwo. Sprawdź, dlaczego odblaski na motor są tak ważne.

Odblaski dla motocyklisty – jakie wybrać?

Dobry odblask na motocykl powinien mieć możliwie jak największą powierzchnię odbijającą światło, dlatego w tej roli doskonale sprawdzają się kamizelki odblaskowe. Są lekkie, ich noszenie nie sprawia dyskomfortu i z powodzeniem można założyć je na ubranie. Alternatywą dla kamizelki są szelki odblaskowe. Szelki mogą zostać założone na kurtkę, a kierowca motocyklu nawet nie poczuje, że ma je na sobie. Jest to gadżet, który można wykorzystać też podczas jazdy na rowerze (Szelki odblaskowe – komu się przydadzą?).

Ostatnio dużą popularnością cieszą się odblaski na felgi motocyklowe i odblaski na koła motocyklowe. Nie tylko doskonale pełnią swoją rolę ale też sprawiają, że motocykl wyróżnia się na drodze. A prawdziwym miłośnikom jazdy na motocyklu właśnie o to chodzi.

Jeśli bliska Ci osoba jest zapalonym wielbicielem motocykli, spraw jej na prezent odblaski do motocykla. Gadżety taki jak odblaskowa czapka czy chusta odblaskowa nie tylko zwiększą bezpieczeństwo obdarowanej osoby na drodze, ale też zapewnią jej ochronę przed wiatrem i chłodem. W ten sposób wyrazisz też troskę o jej życie i zdrowie. Tutaj znajdziesz  5 pomysłów na prezenty dla motocyklisty!