Odblaski na rower – aktualne przepisy

Kategoria: Blog

Rower, tak jak inne pojazdy uczestniczące w ruchu drogowym, podlega przepisom prawa. Warto wiedzieć, jakie elementy wyposażenia roweru są w Polsce obowiązkowe, aby nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź już teraz, czy Twój rower jest gotowy do jazdy i spełnia wymagania w zakresie niezbędnego wyposażenia.

Konserwacja modelu przed wyruszeniem w trasę to coś, o czym pamięta każdy rowerzysta. Sprawdzenie i napompowanie opon czy nasmarowanie łańcucha to obowiązkowe czynności, których nie pominiesz przed wyjazdem w trasę. A czy pamiętasz o odblaskach?

Jak przygotować rower do jazdy?

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź, czy w każdej z opon jest odpowiednie ciśnienie. Zbyt niskie ciśnienie w oponie nie tylko utrudnia jazdę, ale przede wszystkim doprowadzi do zniszczenia dętki i felgi, zbyt wysokie za to osłabi amortyzację, co może sprawiać dyskomfort podczas jazdy.

Po zimowej przerwie warto też sprawdzić stan zębatek i łańcucha. Powinno się je regularnie smarować, co zabezpieczy przed brudem i korozją. Nie można zapomnieć o hamulcach – trzeba skontrolować stan klocków hamulcowych i wymienić płyn hamulcowy w rowerze z hamulcami hydraulicznymi.

Odblaski rowerowe – przepisy w Polsce

Wiesz, że rower musi być wyposażony w światła, ale czy wiesz, w jakie i gdzie powinny być one zamocowane? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z 6.06.2013 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, rower powinien być wyposażony w co najmniej w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu oraz po jednym świetle odblaskowym i pozycyjnym barwy czerwonej z tyłu. Oba światła mogą być migające. Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze mówią, że nie muszą być one zakładane do roweru, kiedy jest jasno.

Odblaski na drodze po zmroku – przepisy

Warto też wiedzieć, że po nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym każda osoba poruszająca się drogą poza obszarem zabudowanym po zmroku (rowerzyści również), ma obowiązek używać elementów odblaskowych takich jak kamizelki odblaskowe dla dorosłych czy inne gadżety spełniające wymogi.

Po odblaski powinno się sięgać przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, mając na uwadze, że po zmierzchu, przy ograniczonej widoczności, ubranego na czarno pieszego bez odblaskowych elementów kierowca jest w stanie zauważyć dopiero z ok. 30 m. Wystarczy jednak, że założy on na siebie szelki odblaskowe, a dystans ten zwiększy się 5-krotnie.(Sprawdź, komu jeszcze mogą przydać się szelki odblaskowe?).

Odblaski – przepisy. Jakie wybrać?

Wybór odblasków dla rowerzystów jest ogromny. Dzięki temu osoby, które nie przepadają za jazdą w kamizelce odblaskowej, mogą sięgnąć po inne, bardziej komfortowe w ich mniemaniu gadżety. Doskonałą alternatywą są odblaskowe elementy garderoby takie jak chusty odblaskowe czy czapki, które nie tylko pełnią swoją rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale również chronią przed zimnem i wiatrem.

Dobrym rozwiązaniem są też samozaciskowe opaski odblaskowe, które założysz na ramię i nie odczujesz nawet, że masz je na sobie. Niestety mają one stosunkowo małą powierzchnię odbijającą światło, dlatego najlepiej założyć więcej niż jedną taką opaskę.

Chcesz mieć większy wybór? Poznaj 4 propozycje odblasków na rower.

 

Z technicznego punktu widzenia wszystkie odblaski zachowują się podobnie, dlatego wybierając odblaskowy gadżet dla siebie, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rodzaj i wielkość oraz własny komfort. Najlepiej postawić na element o jak największej powierzchni odbijającej światło – w tym przypadku sprawdzi się oczywiście kamizelka odblaskowa. Wystarczy jednak założyć na siebie jednocześnie np. odblaskową czapkę, chustę i rękaw, a osiągniemy taki sam, a może nawet lepszy efekt.